🍹Smoothies - en iyi blender tarifleri

3

Bugün, tüm bilinçli insanlar için sağlık konusu çok önemlidir. Zayıf ekoloji, hareketsiz bir yaşam tarzı, yetersiz beslenme - bu, kötü sağlığın nedenlerinin tam listesi değildir. Ve çevre ile ilgili sorunların çözümünü etkilemek zorsa ve spor için her zaman zaman yoksa, o zaman en azından beslenmenize özel dikkat gösterin ve böylece vücudunuza büyük faydalar sağlayın, herkes yapabilir. Smoothie adı verilen lezzetli ve sağlıklı bir içecek, doğru beslenme alanında yeni başlayanların yardımına gelecektir. Nedir ve ne ile yenir, aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Smoothie nedir

Smoothie, meyve suyu, dondurma, süt veya buz ilavesi ile meyve veya taze sebzelerden yapılan alkolsüz, sağlıklı, besleyici ve lezzetli bir içecektir. Bu kadar kalın bir kıvam nasıl elde edilir Gerçek şu ki, sebze ve meyveler tamamen kullanılıyor, bu yüzden içecekler oldukça kalın. Bu kokteylin hazırlanması basit ve kolaydır. Bu harika bir hızlı kahvaltı fikri, sağlıklı bir atıştırmalık ikamesi veya akşam yemeği için hafif bir yemek olabilir. Ayrıca vitamin smoothieleri sadece yetişkinlere değil çocuklara da hitap edecek.

Bir çocuk yemek konusunda kaprisliyse, kesinlikle böyle bir meyve kokteyli sevecektir. Bu içecek 2020 yılında çok popüler ve hemen hemen tüm işletmelerin menüsünde yer alıyor ancak vitamin kokteyli için kafeye gitmenize gerek yok. Herkes evde bir smoothie yapabilir. Bunu yapmak için emrinizde olması yeterli blender ve basit bir ürün setine ihtiyacınız olabilir. meyve sıkacağıaile taze meyve sularını tercih ederse.

Kullanımın faydaları

Bu içeceğin faydalarını abartmak çok zordur, çünkü smoothies saf vitaminlerdir. Üstelik sadece vitamin değil, aynı zamanda lif. Böyle bir kokteyl, tam bir öğünün yerini alabilir, bir porsiyon genellikle birkaç tam meyve veya sebze içerir ve süt ürünleri, vücudun da ihtiyaç duyduğu hayvansal proteinlerdir. Ayrıca smoothie'ler de iyidir çünkü belirli kaliteler için faydalı olan ürünleri birleştirebilirsiniz. Bu tür içeceklerin kullanımı, çocuklarda vitamin eksikliğini önlemeye yardımcı olacaktır, çünkü lezzetli, zengin - parlak renklerle boyanmış, bu da çocuğun onları yemekten mutlu olacağı anlamına gelir.

Hamilelik sırasında, kadınların böyle bir içkiyle alması hoş ve lezzetli olan vitamin ve life ihtiyacı vardır, çünkü içindeki her şeyi birleştirebilirsiniz ve bu, anne adaylarının süslü tadı için çok önemlidir.

Hastalık döneminde zayıflamış bir vücudun, bağışıklığı destekleyecek ve iyileşmeyi hızlandıracak besleyici bir vitamin kokteyli alması da çok faydalı olacaktır. Bu tür bir destek, özellikle doğru gıda bileşimini kullanırsanız, sporla aktif olarak ilgilenenler için gereksiz olmayacaktır.

Örneğin, içeceğin bir parçası olarak zencefil ve fındık, antrenmandan sonra gücünüzü geri kazanmanıza yardımcı olur, greyfurt yağ yakmak için harikadır ve kereviz kilo verme diyeti için yararlı olacaktır. Ayrıca vejetaryenler için diyet menüsünü çeşitlendirmeye yardımcı olacak kesinlikle yağsız bir smoothie yapabilirsiniz.Görünüşe göre, belirli ürünlerin özelliklerini bilmek ve bunları yemek pişirmek için kullanmak, vücut üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilir ve minimum rahatsızlık ile belirli bir diyete bağlı kalabilirsiniz. Böylece meyvelerle kokteyller yapabilir ve gerekli proteinleri, yağları ve karbonhidratları içeren protein tozu ekleyebilirsiniz.

Kullanımdan zarar

Madeni paranın iki yüzü var ve smoothie'ler için de avantajları var ama dezavantajları da var. Paha biçilmez faydalarının yanı sıra bu içecek sağlığa da zarar verebilir. Örneğin diş hekimleri, bu içeceği içtikten sonra, ağızda yaşayan bazı mikroorganizmaların yaşamsal aktiviteleri için kullandıkları dişlerin üzerinde bir tatlı plak tabakası kaldığını iddia etmektedir. Ve zaten bu organizmaların atık ürünleri diş minesine zararlı bir etkiye sahiptir. Bu zararı koşullu olarak değerlendirebilirsiniz, normal bir yemekten sonra olduğu gibi ağzınızı çalkalamayı veya dişlerinizi fırçalamayı ve içeceği pipetle içmeyi unutmayın.

Beslenme uzmanları, özünde sıvı olduğunu, ancak yine de yiyecek olduğunu, içecek olmadığını unutmamalısınız. Aşırı yemeyle ilgili sorunlardan ve bunun gerektirdiği her şeyden kaçınmak için diyetinizi kontrol edin. Bu kokteyllerin besin değerine ve kullanışlılığına rağmen, vücudun bağırsakların normal çalışması için katı besine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, normal bir öğün yerine bir kokteyl koymak ve geri kalan zamanlarda normal yemeğinizi yemek akıllıca olacaktır. Sık kullanım için kontrendikasyonlar da vardır - sindirim sistemi ile ilgili sorunlar, dişlerin artan hassasiyeti.

Yemek pişirmek için hazırlık

Doğrudan hazırlığa geçmeden önce, ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Gerekli ürünler: taze meyveler, sebzeler ve otlar, süt, meyve suyu, buz vb. (Seçtiğiniz tarife bağlı olarak). Çoğunlukla, tariflerdeki ürünler birbirinin yerine kullanılabilir ve elinizde muz yoksa, nasıl değiştirileceğini düşünemezsiniz, ancak mevcut diğer meyveleri kullanmaktan çekinmeyin. Bununla birlikte, vücut üzerinde belirli bir etkisi olan bir smoothie yapmaya karar verirseniz, o zaman tarife kesinlikle uymanız gerekir.

Gıda zehirlenmesini önlemek için yiyecekler taze olmalı ve iyice yıkanmalıdır. Smoothieler hem taze hem de dondurulmuş meyvelerle yapılabilir. Aslında bu işlem olmadan olmaz blendermutfağınızda mevcutsa - sorun değil, bazı tarifler de meyve ve sebze sularının kullanılmasını gerektirir. Varsa meyve sıkacağı onları yapabilirsin kendi kendinedeğilse, satın alınanları kullanabilirsiniz, evde meyve sularının nasıl hazırlanacağı meyve sıkacağı talimatlarında bulunabilir.

Ticari meyve suları ve süt, yoğurt ve yumuşak peynir gibi süt ürünlerini kullanırken son kullanma tarihine dikkat edin. Ayrıca, herhangi bir koruyucu kullanmadığı için bu içeceğin raf ömrünün çok uzun olmadığını unutmayın. Smoothies buzdolabında bir günden fazla saklanmaz ve onsuz içecek dört saat içinde içilmelidir.

Gerekli aksesuarlar

Sürekli olarak diyetinize smoothie eklemeye kesinlikle karar verdiyseniz, bir alet seçerken hatalardan kaçınmak için bir blender satın almak ciddiye alınmalıdır.

Bir blender, amacı çeşitli ürünleri öğütmek ve çırpmak olan elektrikli bir mutfak cihazıdır. Birkaç tür vardır - dalgıç ve sabit. Hangisini seçmek daha iyidir Her ikisi de içecek yapmak için uygundur, ancak bir dalgıç için fındık ve buzla başa çıkmak zordur. Bununla birlikte, bu tür modeller genellikle ek ataşmanlarla donatılmıştır. Bu nedenle, kendinize bir mutfak asistanı alırken, bu özelliği unutmayın.Elbette, yeni bir elektrikli cihazın ortaya çıkması, yeni yemek tarifleri deneme arzusuna neden olacaktır, seçim maksimum işlevsellik ve yeterli güce sahip bir modelde durdurulmalıdır. Elektrikli bir cihaz seçmek için önemli kriterler kullanım kolaylığı, üretim malzemesi, kulp kaplaması, hazne hacmi ve doğal olarak görünümdür.

İçecek bileşenlerinin seçimi

Bu içecek kesinlikle herhangi bir meyveden hazırlanabilir. Hem taze hem de dondurulmuş meyveler kullanıma uygundur. Tamamen meyve versiyonunun, ürünün kalori içeriğini etkileyen çok fazla şeker içermesi nedeniyle, meyve ve sebze bileşenlerini tek bir kokteylde birleştirmeniz önerilir.

Smoothies için ürünler nasıl seçilir Cevap basit - meyveler taze, olgun ve hasarsız olmalıdır.

Sebzeler aynı prensibe göre seçilir. Kalitesiz içerikler, içecekte fermantasyona neden olabilir ve bu da hazımsızlığa neden olabilir. Figürünüzü arıyorsanız, yağsız süt ve şekersiz yoğurt tavsiye edilir. Alerji hastaları ve glüten ve laktoz için kontrendike olanlar, ürünlerin bileşimini dikkatlice incelemeli ve tarifin istenmeyen vücut reaksiyonlarına neden olabilecek bileşenler içermediğinden emin olmalıdır.

En iyi smoothie tariflerinin listesi

Smoothie nasıl yapılır İstediğiniz malzemeleri kullanarak kendi tarifinize göre kendiniz yapabilirsiniz. Tariflerinizi hazırlarken şu ilkeyi kullanın: İyi bir içecek birkaç katı bileşenden, en fazla iki baharat ve bir veya iki sıvıdan oluşur. Kendi fikirleriniz çok fazla değilse, hazır ve kanıtlanmış tarifleri kullanmak mantıklıdır. Aşağıda herkesin kahvaltı, öğle yemeği, diyet akşam yemeği veya atıştırmalık sandviç yerine kendileri için uygun bir seçenek bulabileceği tarifler bulunmaktadır.

Sebze smoothieleri

Kabak + kuşkonmaz + yoğurt
 • kabak - 250 g;
 • kuşkonmaz - 1 adet;
 • yoğurt - 100 ml.

Kabağı, soyulmuş ve soyulmuş orta küpler halinde kesin. Her şeyi yoğurtla dökün, pürüzsüz olana kadar öğütün.

Brokoli + salata + yoğurt
 • brokoli - 150 g;
 • salata - 50g;
 • susam tohumları - 10 g;
 • yoğurt - 250 gr.

Marul yapraklarını doğrayın, brokoliyi küçük parçalar halinde kesin. Sebzeleri bir kaseye koyun, kefir dökün, susam ekleyin, çırpın, tadına tuz ilave edebilirsiniz.

Pancar + ıspanak + kuşkonmaz + incir
 • haşlanmış pancar - 170 g;
 • ıspanak - 100 g;
 • kuşkonmaz - 200 g;
 • incir - 2 adet;
 • pancar suyu - 150 ml.

Kuşkonmazı ıspanaklı küçük parçalar halinde kesin, pancar suyunun üzerine dökün, doğrayın. Ortaya çıkan sebze kütlesine doğranmış haşlanmış pancar ve incirleri ekleyin, tekrar öğütün, tadına tuz ilave edebilirsiniz. Bu smoothie seçeneği hemoglobin için faydalı olacaktır.

Havuç + elma + mısır gevreği
 • havuç - 1 adet;
 • yeşil elma - 1 adet;
 • yulaf ezmesi - 50 g;
 • kefir - 100 ml;
 • yoğurt (şekersiz) - 100 ml.

Elma istenirse soyulup kesilebilir. Havuçları da yıkayıp doğrayın. Elmayı, havuçları, pulları bir kaseye koyun, kefir dökün, ardından yoğurt ekleyin, her şeyi çırpın.

Brokoli + kefir + salatalık
 • brokoli - 100 g;
 • yeşil elma - 1 adet;
 • salatalık - 100 gr;
 • kefir - 100 g;

Tüm malzemeleri yıkayın, küçük parçalar halinde kesin, kefir ekleyin ve çırpın.

Meyveli smoothies

Çilek + buz
 • çilek - 250 g;
 • yoğurt - 350 g;
 • buz - 80 g.

Çilekleri yıkayın, sapları ayırın. Dondurulmuş meyveleri de kullanabilirsiniz. Yoğurdu buz ve çileklerin üzerine dökün, çırpın.

Karpuz + buz
 • karpuz - 300 g;
 • süt - 80 ml;
 • buz - 120 g.

Karpuz etini orta küpler halinde kesin. Karpuzu sütle birlikte bir kaba katlayın, çırpın. Elde edilen karışıma buz ekleyin ve pürüzsüz olana kadar çırpmaya devam edin. Buz miktarının tadı arttırılabilir.

Yaban mersini + yeşil çay + bal
 • yaban mersini - 300 g;
 • muz - 1 adet;
 • bal - 2 çay kaşığı;
 • yeşil çay - 1 çay kaşığı;
 • su - 50 g;
 • süt% 1.5 - 180 ml.

Yeşil çayı 4 dakika sıcak suyla dökün, süzün. Ortaya çıkan çaya bal ekleyin. İÇİNDE blender meyveyi katlayın, sütün üzerine dökün, pürüzsüz olana kadar karıştırın. Meyve ve süt karışımına ballı çayı ekleyin ve tekrar karıştırın.

Çilek + keten
 • muz - 2 adet;
 • çilek - 100 gr;
 • keten tohumu - 10 g;
 • kefir - 200 ml.

Yıkanan meyveyi bir kaseye katlayın, pürüzsüz olana kadar çırpın. Sonra keten tohumu ile kefir dökün, tekrar çırpın.

Kivi + şeftali + meyve suyu
 • muz - 2 adet;
 • kivi - 2 adet;
 • şeftali - 1 adet;
 • meyve suyu (elma) - 50ml;
 • su - 100 ml.

Soyulmuş meyveyi küçük parçalar halinde kesin ve çırpmak için bir sürahiye koyun. Pürüzsüz olana kadar çırpın, ardından elma suyu, şeftali dökün, pürüzsüz olana kadar tekrar çırpın.

Kiraz + yaban mersini + üzüm
 • kiraz - 250 g;
 • yaban mersini - 50 g;
 • üzüm - 50 g;
 • buz -120 g;
 • su - 100g;
 • tarçın - 1 g;
 • şeker - 10 g

Üzüm ve vişnelerden tohumları çıkarın, yıkayın. Yaban mersini ile bir araya getirin blender ve eziyet. Elde edilen karışıma buz, şeker ve tarçın ekleyin, tekrar karıştırın. Çırpılmış meyve karışımını suyla seyreltin.

Ahududu + dondurma
 • ahududu (dondurulabilir) - 250 g;
 • dondurma - 50 g;
 • süt - 150 ml;
 • şeker - 1 yemek kaşığı. l.

Meyveleri pürüzsüz olana kadar dondurma ile öğütün. Süt ve şekeri ekleyin, tekrar çırpın. Dondurulmuş ahududu kullanırken, meyvelerin çözülmesine gerek yoktur.

Çocuklar için smoothie'ler

Muz + bal + kefir
 • muz - 1 adet;
 • kefir - 50 ml;
 • tatlım - 15 g.

Yoğurt ve balı muzla dökün, pürüzsüz olana kadar çırpın.

Çilek + kiraz + süt
 • kiraz - 50g;
 • çilek - 50 gr;
 • yoğurt - 50 ml;
 • tatmak için vanilin.

Olgun kirazları yıkayın, tohumları çıkarın. Çilekleri durulayın, saplarını çıkarın. Çilekleri ve kirazları doğrayın, ardından soğutulmuş yoğurt ve vanilin ekleyin, tekrar çırpın.

Ananas + muz + meyve suyu
 • ananas (konserve) -300 g;
 • muz - 1 adet;
 • portakal suyu -50 ml;
 • ananas suyu - 50 ml.

Meyveleri orta boy parçalar halinde kesin ve 10 dakika dondurucuya koyun. Dondurulmuş meyveleri bir blendere koyun, suyunu dökün ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.

Muz + yaban mersini + yoğurt + meyve suyu
 • muz - 1 adet;
 • yaban mersini - 150 g;
 • yoğurt - 150 g;
 • portakal suyu - 150 ml.

Meyveleri öğütün, elde edilen karışıma meyve suyu ve yoğurt ekleyin, tekrar karıştırın.

Yaban mersini + portakal + yulaf ezmesi
 • yaban mersini - 100 g;
 • turuncu - 2 adet;
 • yulaf ezmesi - 1.5 yemek kaşığı. l.;
 • pirinç veya normal süt - 0,5 yemek kaşığı.

Yaban mersini yıkayın, portakalları soyun. Meyveleri bir kaseye koyun, pulları ekleyin ve sütün üzerine dökün, hepsini pürüzsüz olana kadar doğrayın.

Zayıflatıcı smoothie

Çilek + kefir + süzme peynir
 • çilek - 250 g;
 • kefir - 100 ml;
 • süzme peynir - 100 gr.

Yıkanmış çilekleri doğrayın. Elde edilen karışıma az yağlı kefir (yoğurt ile değiştirilebilir), az yağlı süzme peynir ekleyin. Pürüzsüz olana kadar tekrar çırpın.

Kivi + portakal suyu + yoğurt + bal
 • kivi - 4 adet;
 • meyve suyu - 50 ml;
 • yoğurt - 200 ml;
 • bal - 1 yemek kaşığı.

Kiviyi soyun, 1 portakalın suyunu sıkın, her şeyi bir karıştırıcıya koyun, yoğurt ve balın üzerine dökün, pürüzsüz olana kadar çırpın.

Ahududu + kivi + kefir
 • ahududu - 250 g;
 • muz - 1 adet;
 • kivi - 1 adet;
 • kefir - 250 ml.

Kiviyi soyun, parçalara ayırın, ahududuları ve diğer malzemeleri ekleyin, kefiri dökün ve pürüzsüz olana kadar çırpın. Kefir, doğal yoğurt ile değiştirilebilir.

Mandalina + yoğurt + bal
 • mandalina - 2 adet;
 • muz - 1 adet;
 • yoğurt - 100 g;
 • süt - 300 ml;
 • bal - 1 yemek kaşığı.

Mandalinaları soyun ve dilimlere bölün, yoğurdun üzerine dökün, pürüzsüz olana kadar çırpın. Elde edilen karışıma süt ve bal dökün, tekrar çırpın.

Kivi + elma + üzüm + yeşil çay
 • muz - 1 adet;
 • kivi - 3 adet;
 • yeşil çay - 250 ml;
 • üzümler - 70 g;
 • elma - 1 adet

Kiviyi parçalara ayırın, elma ve üzümlerden tohumları çıkarın, doğrayın. Elde edilen kütleye yeşil çayı dökün, karıştırın.

Avokado + muz + yulaf ezmesi + süt
 • avokado - 0,5 adet;
 • muz - 1 adet;
 • yulaf ezmesi - 2 yemek kaşığı;
 • süt - 0,5 yemek kaşığı;
 • bal - 20 g;
 • tarçın - 1 gr.

Avokadoyu soyun, küçük parçalara ayırın. Meyvelere pul ekleyin, doğrayın. Elde edilen karışıma süt, bal ve tarçın dökün, tekrar çırpın.

Muz + tahıl + yoğurt + bal
 • muz - 1 adet;
 • yulaf ezmesi - 60 g;
 • yoğurt - 100 ml;
 • bal - 1 çay kaşığı

Bir kaseye soyulmuş muz, mısır gevreği, bal ve yoğurdu koyun. Pürüzsüz olana kadar her şeyi çırpın. Yoğurt kefir ile değiştirilebilir.

Vejetaryenler için tatlılar

Frenk üzümü + tofu + badem
 • kuş üzümü -250 g;
 • tofu (soya peyniri) - 50 g;
 • muz - 1 adet;
 • badem - 30 g;
 • su - 100 ml.

Kuş üzümü yıkayın, diğer malzemelerle birlikte bir blendere koyun. Pürüzsüz olana kadar her şeyi karıştırın, yavaş yavaş istenen yoğunluğa su ekleyin.

Trabzon hurması + kuru kayısı + muz + hindistan cevizi gevreği
 • Trabzon hurması - 1 adet;
 • muz - 1 adet;
 • kuru kayısı - 4 adet;
 • hindistan cevizi gevreği - 20 g;
 • Su.

Hurmadan sapı ve tohumları çıkarın. Tüm malzemeleri pürüzsüz olana kadar çırpın, sonunda istenen kıvama kadar su ekleyin.

Fıstık ezmesi + badem sütü + tofu
 • badem sütü - 150 g;
 • tofu - 50 g;
 • muz - 1 adet;
 • fıstık ezmesi - 1 yemek kaşığı;
 • su - 50 ml.

Tüm malzemeleri badem sütü ve suyla dökün, pürüzsüz olana kadar çırpın.

Muz + keten + tohumları + pirinç sütü
 • pirinç sütü - 400 ml;
 • keten tohumu - 80 g;
 • ayçekirdeği - 5 yemek kaşığı;
 • muz - 1 adet.

Ayçiçeği tohumlarını kızartın, tüm malzemeleri pirinç sütü ile dökün, pürüzsüz olana kadar çırpın.

Greyfurt + Muz + Ahududu
 • muz - 1 adet;
 • ahududu - 200 gr;
 • greyfurt - 1 adet;
 • 250 ml su

Greyfurtları soyun, dilimlere ayırın. Tüm meyveleri suyla dökün, pürüzsüz olana kadar çırpın.

Smoothieler lezzetli faydalardır

Yukarıdakilerin hepsini özetlediğimizde, smoothie'lerin gerçekten çok sağlıklı içecekler olduğu sonucuna varabiliriz ve çıkarmalıyız. Kullanımları vücudunuza gerekli vitaminleri sağlar ve belinize "ekstra santimetre" biriktirmeden size enerji artışı sağlar. İçecek, egzersiz sonrası iyileşme için atıştırmalık olarak veya kilo verme diyetinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Smoothielerin tüm faydaları için, ölçülü olarak her şeyin iyi olduğunu unutmayın. Bağırsak rahatsızlıklarından kaçınmak için kokteyllerle fazla uzaklaşmamalısınız ve ağız hijyenini unutmayınız, smoothie'ler dişlerinize zarar verebilir.

Bu içeceği evde kendi başına hazırlamaya karar veren herkesin, bir ürün kombinasyonu ile denemekten korkmaması tavsiye edilir. Kanıtlanmış tarifleri denemekten vazgeçmeyin, kendi orijinal meyve ve sebze kombinasyonlarınızı bulun. En inanılmaz ve özgün tatlar ancak sizin hayal gücünüzle doğabilir.

3 YORUMLAR

 1. Bilgilendirici, kendim için birçok yeni şey okudum ve öğrendim. Kelimenin tam anlamıyla bu harika içeceklerin tüm yönleri çözüldü. Ballı smoothie'ler en sıradışı olanıdır, böyle bir seçim daha çok amatörler içindir. Kilo vermek için sık sık meyve smoothieleri kullanırım, bunlar iyi emilir ve şeker ve diğer ikame maddeleri eklemeden lezzetli, besleyici, tatlı bir atıştırmalık olarak hizmet edebilir)

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin