Banyonun enerjisini iyileştirmek: popüler iç mekan bitkilerinin değerlendirmesi

0

Modern banyolar ve tuvaletler, zarif yüzeylere ve şık aksesuarlara sahiptir. Aynalar ve duvar resimleri genellikle alanı genişletmek için kullanılır. Banyodaki iç mekan bitkileri enerjiyi artırmaya yardımcı olur.

Önemli özellik

Bir dairenin önemli bir özelliği, genellikle ayrı bir odada birleştirilen bir banyo ve tuvalettir. Her gün bir insanın fizyolojik ihtiyaçları burada karşılanmaktadır. Bu odaların içi önemlidir. Sonuçta, pozitif enerji burada hüküm sürmelidir.

Doğu öğretilerine göre banyoda "Feng Shui", su elementi himaye edilir. Kişinin gün içinde aldığı kötü enerjiden kurtulmasına yardımcı olmakla kalmaz. Su, evdeki enerji akışlarını arındırır, dış çevrenin olumsuz etkilerine karşı korur ve hanehalkının sağlığını iyileştirir. Ayrıca finansal refahı iyileştirmeye yardımcı olur.

Bu nedenle, banyoyu yetkin bir şekilde donatmak gerekir. Ve iç mekan bitkileri buna yardımcı olacak, bu da enerji akışına "canlı notalar" getirecek ve iç mekana özel bir çekicilik katacaktır. Zor bir günün ardından bu odada olmak çok hoş. Negatifi ortadan kaldırmak, kişi pozitif enerji ve iyi bir ruh hali ile suçlanır.

Modern dünyada, banyo, düşüncelerinizle yalnız kalmak, geçmiş günü analiz etmek ve sonunda sadece rahatlamak istediğiniz bir yalnızlık yeridir.

İlginç gerçek: Eski zamanlarda, birçok insan sadece fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için banyolarda toplanıyordu. Burada insanların iletişim kurduğu, pazarlık yaptığı, ticaret yaptığı ve filozofları dinlediği toplantılar yapıldı.

Banyoda renklerin faydaları nelerdir

Pek çok insan banyoya çiçek yerleştirme fikrini anlamaz, diğerleri varlığını uygunsuz olarak görür. Bununla birlikte, odada çiçeklerin varlığı her zaman hanehalkı üyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ve hijyen odasında parlak bir dekor görevi görürler.

Tabii ki, banyoya bakımı özellikle zor olmayan yapay çiçekler yerleştirmek daha kolay olurdu. Sonuçta, odaya rahatlık da verebilirler. Bununla birlikte, taze çiçeklerin bir takım avantajları ve olumlu özellikleri vardır.

Avantajlar:

 • benzersiz bir iç mekan yaratın;
 • ev ve banyonun enerjisini iyileştirmek;
 • keyif almak ve ruh halini iyileştirmek;
 • uygun bir mikro iklim oluşturmak;
 • nemi düzenler ve fazla buharları emer;
 • havayı arındırın ve maksimum oksijenle zenginleştirin;
 • "doğal bir deodorant" görevi görür;
 • alanı genişletir (etki aynalı bir kompozisyonda artar);
 • pozitif ile şarj edin.

İlginç gerçek! İlk hamamlar yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan'da ortaya çıktı ve seramikten yapıldı. O her ailenin malıydı: günlük yaşamın gerekli bir özelliğiydi.

Banyoda çiçek yetiştirmenin dezavantajları:

 • sınırlı bir alana çok sayıda renk yerleştirme sorunu;
 • bitkileri periyodik olarak güneş ışığına maruz bırakma ihtiyacı;
 • nem ve sıcaklık koşullarının sürekli kontrolü;
 • düzenli sulamayı sürdürmek;
 • yüksek kaliteli davlumbazlı bir banyo ve tuvalet sağlamak;
 • sabit bir ışık rejiminin yaratılması;
 • kozmetik ve sıhhi-hijyenik ürünlerin zararlı etkilerinin nötralizasyonu;
 • kompozisyonel denge ilkesinin oluşumu (açık ve koyu yeşilliklerle bitki kombinasyonlarının doğru seçimi).

Banyo ve tuvaleti düzenlerken tüm olumsuz anlara, sıkıntılara ve maddi maliyetlere rağmen, nihai sonuç büyük memnuniyet getirecek ve birçok olumlu duygu getirecektir. Aynı zamanda, "canlı yeşillikler" iç mekanı canlandıracak, ona benzersiz bir özgünlük ve belli bir çekicilik katacak. Böyle bir banyoda zor bir günün ardından rahatlayabilir, su prosedürlerini uygulayabilir ve pozitif enerji ile yeniden şarj edebilirsiniz.

Yerleşimin nüansları

Birçoğu banyodaki çiçekleri düzenlemeden önce, hangi bitkilere ihtiyaç duyulduğu, nasıl yerleştirileceği ve sulanacağı, ne tür bir aydınlatma gerektiği gibi sorular sorar. Nitekim bu odada kendi sıcaklığı ve nemi, kozmetik ve temizlik ürünleri etkisi ile belli bir ortam yaratılır. Ancak bu koşullar için bile belirli bir bitki türü alabilirsiniz.

En önemli soru, banyolara sürekli ışık sağlamaktır. Bir pencere varsa, sorun çözülecektir: her zaman temiz havaya ve doğal ışığa erişim vardır.

Çoğu zaman, hijyen odaları çevreden izole edilir, pencere yoktur. Fitolamps, kapalı bir alanda aydınlatma sorununu çözmeye yardımcı olacaktır. Küçük bir banyoda bile, doğru yerleştirilmeleri ile bitki yetiştirmek için gerekli tüm koşulları yaratabilirsiniz.

Boş alanı hemen çok fazla renkle doldurmayın. Çiçeklerin özelliklerini dikkate alarak dikkatlice seçmek ve yavaş yavaş bir çiçek aranjmanı oluşturmak gerekir.

Kapalı alanlar için, nemi seven çiçekler ve gölge... Burada saksılardaki çiçeklerden bahsediyoruz. Küçük çiçekler bir pencere kenarına, raflara veya dolaplara yerleştirilebilir, kancalara bir saksıya asılabilir.

Büyük buket sevenler, bir "ölü bölge" olduğu için (hareket yok) onları köşelere yerleştirebilirler. Zemin vazodaki herhangi bir iç mekana uyumlu bir şekilde sığacaklar. Banyoya uygun bir kompozisyon seçebilir veya tam tersi, daha zıt tonlar seçebilirsiniz.

Banyolarda güçlü bir aspiratör bulunmalı ve oda iyi havalandırılmalıdır.

Hafif ve kırılmaz plastik kaplar, banyolarda bitki yetiştirmek için uygundur. Katı seramik ve cam tavsiye edilmez. Ancak küçük seramik kaplardaki çiçekler bir iç mekanı canlandırabilir ve enerjiyi artırabilir.

Bunun için bir bitki ve kap seçerken, zevkinize ve finansal yeteneklerinize güvenmelisiniz. Her zaman pahalı olmayan çiçekler gerekli gereksinimleri karşılayabilecektir. Daha sıklıkla bunlar, yüksek bakım maliyetleri gerektiren kaprisli bitkilerdir.

Günümüzde çok uygun fiyatlı renkler var. Bitki dünyasının ucuz temsilcileri, kendi iç mekanınızı yaratmanıza yardımcı olacak, bu da bakımdan büyük zevk alacak ve odayı pozitif enerjiyle dolduracak.

Fitolamps çeşitleri

Doğal ışığın çok az olduğu veya hiç olmadığı iç mekanlarda (seralarda, evde) çiçek yetiştirmek için geliştirilmiş çeşitli aydınlatma lambaları vardır. Her zaman devam ettirilmeleri gerekir. Kural olarak, fitolamplar, bitkilerden 30-45 cm mesafede banyonun çevresi boyunca yerleştirilir.

Lamba:

 • ışıldayan - min. ısı ve uzun servis ömrü (çiçeklerden 50 cm'den fazla mesafe);
 • LED - bitkiler için maksimum yararlı ışık akışına sahiptir, yumuşak bir etkiye sahiptir (uzak alanları aydınlatmak için uygundur);
 • metal halojenür - yüksek bir güce ve optimum ışık spektrumuna, maksimum kaynak rezervine sahiptir (dezavantaj - yüksek maliyet).

Fitolamplar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz buraya.

Peyzaj banyoları için TOP 7 popüler bitkinin özelliği

YokBitki ismiFaydalı özelliklerNasıl kullanabilirsin
1.Phalaenopsis, Orkide ailesiiç mekanı dekore eder, konfor yaratır, nemi emer, havayı temizler, güvenli bitkiAydınlatmalı pencereli ve penceresiz küvetlerde, pencere pervazlarına, raflara ve lavabolara yerleştirilebilir
2."Bambu mutluluk" veya Dracaena Sanderpozitif enerjiye sahiptir, uygun bir mikro iklim yaratır, havayı temizler, güvenli bir bitki Pencereli ve penceresiz banyoları büyütmek için uygun, standlara ve raflara yerleştirilmiş, güvenli, nemli ortamlara iyi adapte edilmiş
3.Spathiphyllum veya Spathiphyllum Banyodaki mikro iklimi iyileştirir, havayı temizler, güvenli bitkiözel aydınlatma altında pencereli veya penceresiz banyoda üreme için uygundur
4.Antoryumuzun süreli depresyondan çıkmaya yardımcı olur, bilinci netleştirir, zihinsel yetenekleri geliştirir, sezgiyi geliştirir, zehirli bitkiraflarda, lavabolarda veya sehpalarda özel aydınlatma altında pencereli veya penceresiz banyoda yetiştirilebilir
5.Muhlenbeckiaözel bir mikro iklim yaratır, düşük sıcaklıklara, kuru ve sıcak havaya sahip odalara uyum sağlarbir stand üzerinde, bir pervaz üzerinde veya geniş bir rafta bir kompozisyon oluşturmak için uygun
6.Nefrolepis veya kapalı eğrelti otuHavayı toza zararlı mikropartiküllerden temizler, elektromanyetik radyasyonu emer, güvenli bitki büyük pencere pervazlarına, pencereler arası bölmeye, yüksek sehpalara yerleştirilebilir, penceresiz banyolara uygun
7Exakum mavisihavayı temizler, hafif hoş bir aroması vardır, muhteşem bir bitkiözel aydınlatma altında pencereli veya penceresiz banyoda üreme için uygundur

ilginç gerçek! Avrupa'da uzun süredir hijyen prosedürleri yasaklandı, banyo yapmak paganizmin bir tezahürü olarak kabul edildi. Kilise tarafından alay konusu oldular. Bu nedenle, sık sık ve isteksizce yıkanmadık. Nadir banyo, günlük bir özellik olarak görülmeyen ve çok nadir görülen ahşap küvetlerde yapıldı. Elden ele geçirildi, kiralandı. Hijyen prosedürleri yaklaşık olarak ayda bir gerçekleştirildi. Kişisel hijyene ahlaksız bir tutum, kara veba, kolera ve sifiliz (14-15 yüzyıllar) gibi tehlikeli hastalıkların salgınlarına yol açtı. Veba 25 milyon insanı öldürdü.

Banyolar için popüler bitkiler: en iyi çiçeklerin değerlendirmesi

Phalaenopsis, Orkide ailesi

Bu oldukça kaprisli bir bitkidir. Ancak uygun şekilde düzenlenmiş aydınlatma ve bakım ile her banyoyu dekore edebilir. Avustralya'nın kuzey doğusunda, güneydoğu Asya'da ve Filipinler'de yetişir.

Yetiştirme için uygun olan türler, kelebek şeklinde çiçekli phalaenopsis gibi türlerdir (Yunanca "phalani" - güve, "opsis" - benzerlik).

Bakım:

 • bitki nakli - 2-3 yıl içinde;
 • yetişkin bir bitkinin maksimum yüksekliği 70 ila 75 cm, yaprak uzunluğu - 30 cm ve dallar - 7 ila 9 cm;
 • yılda birkaç kez çiçek açar;
 • haftada 1-2 kez sulama;
 • 21 ila 27 derece arasında hava sıcaklığına ihtiyaç duyar;
 • lavabonun tezgahına yerleştirmek için uygun;
 • aynanın yanına yerleştirmek odayı genişletecek ve ona özel bir çekicilik katacaktır;
 • kabul edilebilir fiyat.

Bir tencerede bitki başına ortalama maliyet: 450 ruble.

Haysiyet:

 • yaprak dökmeyen subtropikal bitki;
 • uygun bir mikro iklim yaratır;
 • kendine daha fazla dikkat gerektirmez;
 • iç mekana mükemmel uyum sağlar;
 • kasa;
 • dağınık ve yumuşak ışığa ihtiyaç vardır;
 • yüksek nemde rahat hissedin;
 • özel aydınlatma altında pencereli veya penceresiz banyoda yetiştirilebilir;
 • satış lideri;
 • havadan nemi emer (rahat sıcaklık - 50-80 derece);
 • çeşitli çiçek tonlarına sahiptir.

Dezavantajları:

 • doğrudan güneş ışığını sevmez;
 • sulama suyu önce savunulmalı ve filtrelenmelidir;
 • uygun sulama süresi - günün ilk yarısı;
 • özel gübrelere ihtiyaç duyar (her iki sulamada yaprak büyümesi döneminde sıvı halde üst pansuman (Glukoz, Kornevin, Süksinik asit, "Bona Forte", "Mucizeler Bahçesi"));
 • ilk çiçeklenme - 2-3 yıl içinde;
 • bitki hastalığa duyarlıdır.

"Bambu mutluluk" veya Dracaena Sander

Zarif ve zarif bitki, Çin Cumhuriyeti'nin resmi olmayan sembolü. Canlılığı ve zarafeti, sadakati ve ruhsal mükemmelliği kişileştirir. Güneydoğu Asya'da, nemli tropik ve subtropikal iklimlerde yetişir. Dracaena çeşitlerinden biri.

Sonsuz yeşil yakışıklı, birkaç sürgün ve yaprak içeren çıplak bir gövdedir. Namlu ya spiral olarak bükülmüş ya da düzdür. Güneydoğu bölgesinde yer almalıdır: "feng shui" teorisine göre şans ve maddi refah eve girecek. Çin stilinde madeni paralarla kurbağa şeklinde bir heykelcik, uygun enerjiyi artırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca banyoya biraz çekicilik katacaktır.

Bakım:

 • kışın ılımlı sulama, yaz aylarında daha sık;
 • damıtılmış, çöktürülmüş su ve bir cam kap kullanarak suda bir bitki yetiştirebilirsiniz (14 gün sonra sıvı yenileme);
 • ayda bir dracaena için mineral pansuman;
 • toprağa ekim, dracaena için özel bir toprak sağlar + geniş bir tencerenin varlığı;
 • transplantasyon: genç bir bitki için - 1 kez / yıl, eski bir bitki için - 1 kez / 3 yıl, küvetlerde - 1 kez / birkaç yıl;
 • hidrojel ve su kullanılarak bir cam kapta yetiştirilebilir (periyodik olarak su eklemek gerekir, üst pansuman - yılda 2 kez);
 • pozitif bir enerjiye sahiptir;
 • büyüme için uygun sıcaklık - 13-31 derece;
 • Uygun Fiyat.

Fiyat: 140 ruble'den. Ve daha yüksek.

Avantajlar:

 • odada rahatlık ve uygun enerji yaratır;
 • uygun bir mikro iklim yaratır;
 • kasa;
 • pencereli ve penceresiz banyoları büyütmek için uygun;
 • dağınık ışığı, karanlık yeri sever;
 • nemli havayı tercih eder;
 • özel aydınlatma altında pencereli veya penceresiz banyoda yetiştirilebilir;
 • makul fiyat (bütçe seçeneği).

Dezavantajları:

 • uygun olmayan bakım ile mantar enfeksiyonu mümkündür;
 • bambu akar ve yaprak biti istilasına karşı hassastır;
 • sulama için sadece yumuşak suya ihtiyaç vardır;
 • hipotermiyi sevmez.

Spathiphyllum veya Spathiphyllum

Aroid ailesinin çok yıllık yaprak dökmeyen bir bitkisi (Yunanca "spathe" - battaniye, "fillon" - yaprak). Bitki, orta ve güney Amerika'da yaygındır. Yüksek nemin olduğu bataklık ormanlarında nehirler ve akarsular boyunca büyür. Ayrıca Yeni Gine, Filipinler, Moluccas ve Solomon Adaları bitkileri arasında da bulunur.

Yerden büyüyen oval yaprakların oluşumudur. Dikdörtgen-eliptik beyaz bir örtü ile kaplı bir sapı ve çiçeklenme koçanı vardır (çiçek açtıktan sonra yeşile döner).

Eski batıl inanca göre, spathiphyllum genellikle "dişi çiçek" olarak adlandırılır. Tanrıça Astarte'nin düğün gününde tüm kadın temsilcilere bir hediye yapıldı. Mutlu büyücü onlara bir parça mutluluk verdi: onu bir çiçeğe üfledi. Ve şimdi evde yetiştiren herkese iyi şanslar, mutluluklar ve sevgi veriyor.

Bakım:

 • kışın ılımlı sulama, yazın bol miktarda;
 • pansuman: sonbahardan ilkbahara kadar haftada 2-3 kez (daha çok ilkbahar-sonbahar dönemi);
 • uygun sıcaklık: 22-23 derece;
 • 16-18 derecede çiçeklenme mümkündür;
 • ilkbaharda yılda bir kez nakli;
 • "Banyo": 20 derece su sıcaklığında haftada 1 kez. (haşere önleme).

Saksı bitkisi için ortalama fiyat: 186 ruble'den. Ve daha yüksek.

Avantajlar:

 • sıcak ve nemli mikro iklimi sever;
 • belli bir çekiciliği var;
 • banyodaki mikro iklimi iyileştirir;
 • havayı temizler;
 • yumuşak karartılmış ışığa ihtiyaç duyar;
 • gölgede harika hissediyor;
 • özel aydınlatma altında pencereli veya penceresiz banyoda yetiştirilebilir;
 • uygun fiyat (bütçe seçeneği).

Dezavantajları:

 • her baharda yeniden dikmek gerekir;
 • taslaklardan korkuyor;
 • yaprakların sık sık püskürtülmesi gerekir;
 • mineral besleme: 1 r / hafta. ilkbahar-sonbahar döneminde;
 • zararlılara maruz kalma (trips, et böceği ve örümcek akarları);
 • kuru hava kategorik olarak kontrendikedir;
 • düzenli ilaçlamaya ihtiyaç duyar (günde 2 kez - sıcak bir dönemde, kışın daha az sıklıkta);
 • sulama için 18-23 derece yumuşak, durgun suya ihtiyacınız vardır.

Antoryum

Olumlu özelliklere sahip ve her iç mekana mükemmel uyum sağlayan popüler bir iç mekan bitkisi. Android ailesinin yaprak dökmeyen antoryumu, oval-mızrak şeklinde yaprakları olan kısa bir gövdedir (L - 25-30 cm, genişlik - 10-12 cm). 6-10 cm çiçek salkımına sahiptir, "erkek mutluluğu" olarak adlandırılır, eril ilkenin sembolüdür.

Antoryum, varlığıyla bir kişinin uzun süreli depresyondan çıkmasına yardımcı olur, bilinci netleştirir, bir kişinin zihinsel yeteneklerini geliştirir ve sezginin gelişimini destekler. Ek olarak, çok muhteşem bir çiçek, banyoyu ve tuvaleti süsleyecek, pozitif enerjiyle dolduracak ve uygun bir mikro iklim yaratacaktır.

Bakım:

 • ılımlı sulama: ilkbahar-sonbahar döneminde su sıcaklığı 23-27 derecedir;
 • nakli: Mart ayında aktif büyüme ile;
 • yetişkin bitkiler gerektiği kadar ekilir (yılda bir kez);
 • mineral besleme: Uzun süre (ilkbahar - yaz) 1 kez / 3 hafta.

Bitkili bir tencerenin ortalama fiyatı: 480 ruble. Ve daha yüksek.

Avantajlar:

 • iç mekana mükemmel uyum sağlar;
 • pozitif enerjiye sahiptir;
 • aile içinde "psikolojik mikro iklimi" incelikle hissediyor;
 • negatif enerjiyi etkisiz hale getirir;
 • aurayı temizler ve iyileştirir;
 • rahatlık yaratır ve mutluluk, sevgi ve refahı çeker;
 • iç mekan bitki sevenler arasında popüler;
 • bakımı için iddiasız bitki;
 • dağınık aydınlatmaya ihtiyaç duyar;
 • parlak ışığı sevmez;
 • çeşitli çiçek tonlarına sahiptir;
 • özel aydınlatma altında pencereli veya penceresiz banyoda yetiştirilebilir;
 • çok popüler;
 • kabul edilebilir fiyat.

Dezavantajları:

 • aile içinde zayıf enerji ile ölebilir;
 • kuzey pencerelerinde ve onlarsız odalarda, güney tarafında ek aydınlatmaya ihtiyaç duyar - bitkinin gölgelenmesi gerekir;
 • hastalığın gelişimi düşük hava sıcaklıklarında ve soğuk suyla (t -16-18 derece) sulamada mümkündür;
 • sulama için yumuşak ve sabit suya ihtiyacınız var;
 • % 80-90'a kadar yüksek neme ihtiyaç duyar;
 • yapraklardaki tozu periyodik olarak nemli bir bezle temizlemek gerekir;
 • zehirli bir bitkidir: meyve suyu, insan ve hayvanların derisinde iltihaplanma sürecine neden olur, dokuları tahrip eder.

Muhlenbeckia

Kıvırcık sürgünler ile çok zarif bir yaprak dökmeyen. Birbirleriyle yakından iç içe geçmiş, kahverengi bir gölgenin ince dalları üzerinde bulunurlar. Koyu yeşil renkli küçük yuvarlak şekilli yapraklar (d –1 cm), fonlarına karşı muhteşem görünür. Mühlenbeckia, yapraklar arasında bulunan küçük beyaz çiçeklerle (d - 0.6 cm) çiçek açar.

Bitki, bol türlere aittir, küçük bir liana'ya benzer. Hem asma saksıda hem de zemin vazoda harika görünüyor ve "delikli" havadar bir çalı etkisi yaratıyor. Mühlenbeckia'nın doğum yeri Yeni Zelanda ve Avustralya olarak kabul edilebilir. Güney Amerika'nın batı kesiminde, Güney Afrika'da da bulunur.

Bakım:

 • ılımlı sulama (toprağın su basmasını önleyin, suyu paletten hemen boşaltın);
 • sulama sıklığı: ilkbaharda haftada 2-3 defaya kadar;
 • kuzey pencerelerine güney, doğu ve batıdan belli bir mesafede yerleştirilebilir;
 • uygun aydınlatmalı penceresiz banyolarda büyümek için mükemmel;
 • istikrarlı bir yetiştirme ortamı gereklidir;
 • sıcak bir dönemde düzenli ilaçlamaya ihtiyaç duyar (t 23 derecenin üzerinde);
 • üst pansuman: ilkbaharın sonundan itibaren ve yazın 1 kez / 2 hafta yoğun gübreleme;
 • kendi takdirinize bağlı olarak bir taç oluşturabilirsiniz: aktif bitki büyümesi aşamasında (ilkbahar - yaz) bağlamayı, "saç kesimini", koparmayı tolere eder;
 • ayak üzerinde saksılarda, sehpalarda veya asılı kaplarda yetiştirilebilir;
 • yıllık ekim önerilir (ilkbahar ortası).

Bir tencerede çalı başına ortalama maliyet: 600 ruble.

Avantajlar:

 • muhteşem bitki;
 • herhangi bir iç mekanı çeşitlendirir ve dekore eder;
 • özel bir mikro iklim yaratır;
 • iddiasız bitki;
 • merkezi ısıtmalı odalarda kuru ve sıcak havayı taşır;
 • ideal hava sıcaklığı: 20-25 derece;
 • açık gölgeyi sever;
 • düşük sıcaklıklara sahip odalara iyi uyum sağlar;
 • ılımlı nemi tercih eder;
 • hızlı büyür ve budama sonrası iyileşir;
 • hastalıklara ve zararlılara dayanıklı;
 • iç mekan bitki sevenler arasında popüler.

Dezavantajları:

 • topraktan kurumayı tolere etmez;
 • yüksek toprak neminde ölebilir;
 • doğrudan güneş ışığı kontrendikedir;
 • 17 derecenin altındaki bir hava sıcaklığında, gelişimin durmasına yol açar;
 • uygun sıcaklığın sağlanması gerekirken, "hazırda bekletme" dönemine girer ("kışlama" modu: 10-14 derece);
 • taslaklardan korkuyor;
 • dengesiz hava sıcaklığına (mutfak) sahip çevre düzenlemesi için uygun değildir;
 • özen gösterilmezse haşere istilası mümkündür.

Nefrolepis veya kapalı eğrelti otu

Dinozorların zamanlarının yoğun tarih öncesi çalılıklarında büyüyen, değiştirilmiş ve zamanımıza kadar hayatta kalan inanılmaz bir ev bitkisi. Kendiliğindenliği, sadeliği ve özgünlüğü ile bizi hala memnun ediyor. Nephrolepis, Güney Amerika'ya özgüdür. Yukarı doğru büyüyen büyük, parlak yeşil bir yaprak "başlığı" ile bir yağmur ormanı sakinidir.

Bakım:

 • bol sulama, ancak ölçülü;
 • banyoda "banyo" seviyor;
 • üst toprak kurur kurmaz yumuşak, çökmüş suyla su;
 • ısıtma cihazlarından uzak tutulmalıdır;
 • düzenli olarak püskürtme gereklidir (daha sık yaz aylarında);
 • 1 kez / 2-3 hafta mineral gübrelerle gübreleme (yarıya kadar seyreltin);
 • nakil: gerektiği gibi, 1 kez / yıl (kökleri eski topraktan çıkarmayın);
 • biraz asitlenmiş ortamı sevin (pH 5-6.6);
 • kışın bitki dinlenir, büyümesini yavaşlatır.

Bir tencerede bir çalı için ortalama fiyat: 500 ruble'den.

Avantajlar:

 • iddiasız ve güvenli bitki;
 • özgün bir iç tasarım oluşturmak için uygun;
 • havayı toz oluşumlarından ve zararlı mikropartiküllerden temizler;
 • elektromanyetik radyasyonu emer;
 • tıbbi özelliklere sahiptir;
 • uygun bir mikro iklim yaratır;
 • ailedeki psikolojik atmosferin göstergesi;
 • ılımlı gölgeyi sever;
 • pencereler arasındaki bölmede büyük pencere pervazlarına yerleştirilebilir;
 • iç mekana bir çiçek sehpasına, saksılara veya bir tencerede zemine orijinal bir şekilde sığacak;
 • büyüme için uygun sıcaklık: 20-22 derece;
 • düşük hava sıcaklıklarına dayanıklı (12 dereceye kadar);
 • nemli havayı sever (% 45-59);
 • budama sonrası hızla iyileşir;
 • iç mekan bitki sevenler arasında popüler.

Dezavantajları:

 • doğrudan kavurucu güneş ışığından hoşlanmaz (güney tarafına yerleştirmeyin);
 • toprağın uzun süre kuruması sırasında ölür;
 • sulama sadece çökelmiş suyla yapılır (eriyen sıvı veya kar mükemmeldir);
 • yüksek toprak neminde ölür;
 • odadaki kuru havayı tolere etmez (ölür).

Exakum mavisi

Sokotra takımadalarının orijinal bitkisi endemiktir. Habitat sınırlı bir alandır. Ayrıca Malezya'da ve Güneydoğu Asya'daki bazı ülkelerde yetişir. Yüzeysel kökleri olan dik bir daldır. Çeşitli yapraklarda farklılık gösterirler: oval ve elmas şeklinde, sivri ve oval.

Zengin bir renk yelpazesine sahiptir: mavi-camgöbeğinden mor-menekşe ve beyaza. Harika bir özelliği var - hoş bir narin aroması. İç mekan yetiştiriciliği için Exakum mavisi kullanılır.

Bakım:

 • hafif ve geçirgen bir alt tabakaya ihtiyaç duyar (nötr veya hafif asitlenmiş);
 • aydınlık, karanlık bir yere ihtiyaç vardır (penceresiz bir banyoda aydınlatma gereklidir);
 • sabit bir oda sıcaklığını sever;
 • yıllık olarak güncellenmesi gerekir;
 • budama: bitkinin yarısı sonbaharda budanır;
 • kışın sürekli aydınlatma (düşük aydınlatmalı yerler için 12 saate kadar);
 • ılımlı fakat düzenli sulama;
 • sabit nemi (veya bitkinin yanında bir kap) korumak için ıslak çakıl taşları (genişletilmiş kil ve sfagnum) içeren bir palet kullanabilirsiniz;
 • potasyum ve fosfor içerikli mineral besleme: 1 kez / ay;
 • yenilerini oluşturmak için solmuş çiçekleri koparmak gerekir;
 • kuru dalları kesin.

Bitkili bir tencerenin ortalama fiyatı: 1090 ruble.

Avantajlar:

 • kısmi gölgeyi sever;
 • iddiasız ve çok orijinal bitki;
 • herhangi bir odayı canlandıracak ve dekore edecek;
 • özel bir mikro iklim yaratır;
 • havayı arındırır ve hoş bir hafif aroma verir;
 • maksimum 20 ila 30 cm yüksekliğe sahip;
 • hafif düzenli sulamaya ihtiyaç duyar;
 • nötr bir toprağa ihtiyaç vardır (hafif turba, perlit + yosun);
 • Mayıs'tan Ağustos'a kadar çiçeklenme zamanı;
 • iç mekan bitki sevenler arasında popüler.

Dezavantajları:

 • doğrudan güneş ışığından korkuyor;
 • taslaklara tolerans göstermez;
 • aşırı sıcağa ve soğuğa tahammül etmez;
 • yapraklara su girmesini sevmez;
 • keçe, yaprak bitleri, örümcek akarları ve ölçek böceklerinin saldırısına duyarlı;
 • aşırı soğuk ve yüksek nemden dolayı gri küf görünebilir.

Banyo için doğru bitkiyi seçerek, sadece rahatlık yaratmakla kalmaz, aynı zamanda odadaki enerjiyi de iyileştirebilirsiniz!

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *