2020 için bitkiler için en iyi toprak

0

Bir iç mekan veya bahçe bitkisi için iyi seçilmiş bir toprak, doğru sıcaklık rejimi ve zamanında sulama ile birlikte, bitkinin normal gelişiminde ana faktördür. Pazar, farklı üreticilerin teklifleri ile doludur, malların kalitesi farklıdır ve alıcı, düşük kaliteli bir ürün için para ve enerji israf etmek istemez.

Bu nedenle, "Ya Nashla" sitesinin editörleri bitkiler için hazır toprağın detaylı bir incelemesini yaptılar ve ayrıca toprak karışımlarının birbirinden nasıl farklı olduğunu da anlatacağız.

Seçim kriterleri

Çeşitler

Bahçe ve iç mekan bitkileri için toprak hem mağazadan satın alınabilir hem de kendiniz yapabilirsiniz. Ancak iyi bir ürün seçmek için ne tür bir toprak olduğunu ve hangi bitkilerin nerede yaşamayı tercih ettiğini bilmeniz gerekir.

Kolay

Sığ kök sistemine sahip küçük bitkiler bu tür toprakta gelişir. Örneğin: aloe, siklamen. Uygun bir sulama rejimi ve uygun toprak güçlendirme ile büyük miktarda kiraz, armut, tatlı kiraz, mısır elde edebilirsiniz. Hafif topraklar, fide ve köklenme kesimleri için çok uygundur. Dilerseniz aşağıdaki şemaya göre kendiniz hafif bir toprak yapabilirsiniz:

 • herhangi bir turbadan üç parça;
 • bir parça kum; yapraklı arazi; humus.

Tüm bileşenleri karıştırmadan önce kirleri - taşlar, dallar, haşere larvaları - temizlediğinizden emin olun.

Orta

Toprak, çoğu iç mekan ve bahçe bitkisi için uygundur. Karışımı kendi ellerinizle hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • turba ve kumun bir kısmı;
 • iki parça çim arazi ve humus.

Ağır

Çok gelişmiş bir kök sistemine sahip bitkiler için idealdir - kökler toprağın derinliklerine indiğinde. Kendinizi bu şekilde hazırlayabilirsiniz - beş parça çim toprağı, bir parça kaba kum, bir parça humus alın. Karıştır.

Toprak özellikleri

Toprağın temel özellikleri şunları içerir:

 • havalandırma - aksi takdirde alt tabakanın havalandırılması, gevşekliği, gözenekliliği;
 • nem kapasitesi - substratın suyu ne kadar iyi emdiği ve tuttuğu;
 • asitlik seviyesi (pH). Asidik, hafif asidik (pH 6.0-6.5), nötr (pH 6.5-7.0) ve ayrıca hafif alkali - 7.0'ın üzerinde olabilir. Her bitki için. Örneğin güller yalnızca nötr pH'ta yaşarlar.

Toprak bileşimi

Ana bileşenler

Bir seçim yaparken, toprak karışımının bileşimine dikkat ettiğinizden emin olun. Bitkinizin hangi koşullarda yaşayacağını, ne kadar besin alacağını, hangi sulama rejiminin ayarlanması gerektiğini ve ne sıklıkla beslenmeniz gerektiğini doğrudan belirler.

 • At turba - çoğu toprağın ana bileşeni. Yüksek düzeyde hava ve nem kapasitesi ile karakterizedir. Hafif, asidik - pH 2.6 ila 3.2.En büyük dezavantajı, besin bakımından fakir olmasıdır.
 • Düşük turbaaksine birçok besin maddesi içerir. Bu nedenle, satışta, yüksek demirli ve alçakta yatan turba karışımları sıklıkla bulunur. Alçakta yatan turba, ağır topraklara ait olması, hızlı kek yapması, suyu güçlü bir şekilde tutması ve neredeyse havanın geçmesine izin vermemesi nedeniyle saf haliyle kullanılmaz.
 • Biohumus. Aslında, sıradan humustur, yani bitkiler için besin içeren toprağın organik maddesidir. "Bio" ön eki pazarlamacılar tarafından icat edildi.

Özel solucanlar hatları ile gübre ve kompost işleme sürecinde iyi, yüksek kaliteli humus elde edilir. Pratikte, mağazadan satın alınan humus, eski bir devlet çiftliğinden gelen arazi olabilir.

Humus genellikle karışımın kalitesini artırmak, verimliliğini ve besin değerini artırmak için kullanılır. Çok az insan bitkileri saf humusta yetiştirir, çünkü bu tür topraklar düşük hava geçirgenliği ve yüksek nem kapasitesi ile karakterize edilir.

 • Yapraklı toprak - düşen yaprakların ve ağaç parçalarının çürümesinden kaynaklanan toprak.
 • İğne yapraklı arazi - yaprak toprağına benzer, sadece iğne yapraklı bir ormanda hasat edilir. Yüksek asitliği ile karakterizedir.
 • Çim arazi - çürümüş çim parçacıkları, tarla bitkileriyle büyümüş toprak.

Ek bileşenler

Hazır toprak bileşimlerinde bulunabilecek en popüler maddeleri düşünün.

Genellikle, toprağın belirli özelliklerini daha iyi ortaya çıkarmak için ek bileşenlere ihtiyaç vardır - nem geçirgenliğini artırmak, gevşekliği artırmak, pH değerini değiştirmek için.

 • Vermikülit, nemi iyi tuttuğu için (kendi ağırlığının% 400-500'üne kadar) nem kapasitesini artıran ve aynı zamanda yavaş yavaş çözünmüş besinlerle birlikte salgılayan katmanlı bir yapıya (sünger gibi) sahip bir mineraldir. Hidroponikte popüler. Ayrıca malçlama ve toprağı havalandırmada kullanılır.
 • Perlit, ek ısıl işlemden sonra gözenekli ve hafif hale gelen volkanik bir camdır. Karışımı nefes alabilir, gevşek hale getirir. Çürüme, küf oluşumu olasılığını azaltır. Hem karışımlarda (örneğin turba ile) hem de saf halde tohumların çimlendirilmesi, köklendirme kesimleri, fideler için kullanılır.
 • Nehir kumu, alt tabakayı gevşetir ve nem geçirgen hale getirir. Toprak komasında kekleşmeyi önler. Kaktüsler, sulu meyveler, avuç içi için yaygın olarak kullanılır. Köksapı aşırı nemden koruyabildiği için soğanlı bitkiler için gereklidir. Bileşenin tek dezavantajı, ıslandığında havanın iyi geçmesine izin vermemesidir. Bu nedenle tencerede çok fazla kum olmadığından emin olmanız gerekir.
 • Sphagnum veya turba yosunu, ağırlığından 20 kat daha fazla su emebilir. Bu özellik iki durumda kullanılabilir - nemi seven bitkileriniz varsa ve bir süre ayrılmanız gerekiyorsa. İkinci durumda, bir tencereye yerleştirilen ıslak yosun, biriken nemi yavaş yavaş bitkiye bırakacak ve evcil hayvanınız için endişelenmeyeceksiniz.
 • Kömür, yosun gibi nemi depolayabilir ve serbest bırakabilir. Ek olarak, substratın gevrekliğini artırır ve iyi bir doğal antiseptiktir.
 • Dolomit unu, en iyi toprak deoksidizatörlerinden biridir. İkincisinin asitliğini azaltmak için genellikle yüksek moor turba ile karışımlarda kullanılır. Ayrıca yetiştirme mevsimi boyunca bitkiler için çok önemli olan magnezyum ile substratı zenginleştirir.

Dikkatli ol! Bileşen tasarrufu sağlayan üreticiler dolomit ununu tebeşirle değiştiriyor. Aynı şekilde çalışır, ancak besin içermez.

İhtisas topraklar

Gruplara ayrılmıştır:

Kaktüsler, sulu meyveler

Bitmiş karışımın temel özellikleri yüksek su geçirgenliği, düşük besin miktarıdır. Aşağıdaki bileşim nedeniyle elde edilir: kum (genellikle nehir) - yaklaşık yarısı ve ikinci yarısı - yapraklı toprak veya yüksek bataklık turba.

Kaktüsler için bitmiş karışıma biraz kaba kum eklenmesine izin verilir. Ancak kaktüs orman ise, tam tersine, yüksek moor turbaya dayalı bir ürün kullanmak daha iyidir.

Palmiye ağaçları

Bu türdeki tüm bitkiler nefes alabilen, gevşek topraklar için uygundur. Bu nedenle, kum, yaprak ve çim toprağı ilavesiyle yüksek moor turbaya dayalı ürünleri tercih etmeye değer. Bitki büyüdükçe, sadece avuç içini zamanında beslemeyi ve ekmeyi değil, aynı zamanda saksıdaki çim alanı miktarını da arttırmayı unutmamak gerekir.

Saintpaulia, diğer Gesnerian

Bu bitki ailesine sadece asidik toprak uygundur. En uygun toprak, turba, kum veya perlit (gevşeklik için), iğne yapraklı toprak, kömür ve sfagnum (nem kapasitesi için) karıştırılarak elde edilebilir.

Orkide

Orkideler için tek bir toprak türü yoktur, çünkü bu çiçekler birkaç habitat grubuna ayrılmıştır. Örneğin, epifitik orkideler ağaçlarda yaşar ve kabuk onlar için en iyisidir, bazen bir yosun ve kömür karışımı ile ve turbada solurlar.

Karasal tip için, tersine, turba, kömür, ağaç kabuğu ve yosun karışımı idealdir.

Bromeliadlar

Karışım genellikle üst turba, kum ve yapraklı topraktan oluşur. Gevşeklik için kabuk, iğne yapraklı toprak, sfagnum, kömür sıklıkla bulunur.

Fernnikov

Her zaman nemli, gevşek ve organik olarak zengin topraklarda büyürler. Mağazada bitkiniz için hazır bir karışım yoksa organik madde bakımından fakir kaktüsler (turba, kumdan yapılmış) için bir karışım alabilir, 1: 1 oranında humus veya yaprak humusu ekleyebilirsiniz.

Gardenya

Substratın temel özellikleri hafif, ekşi ve besleyicidir. Karışım genellikle yüksek bataklık turba, nehir kumu ve humustan oluşur veya yapraklı toprağın yanı sıra iğne yapraklı toprakların yerini alır.

Açelya

Bu renkler için bitmiş ürün hafif, nefes alabilir, nem geçirgen ve asidik olmalıdır. Bu tür özellikler, yüksek bataklık turba ve iğne yapraklı toprak (1: 1) alınarak elde edilebilir.

Seçim yaparken ana hatalar

 • Yanlış türde toprak karışımı satın almak. Örneğin, hafif toprakta yetişen bir bitki için ağır bir alt tabaka satın almak - çam, edelweiss.
 • Karışım pH hatası. Toprağın asitlenmesi veya deoksidasyonu ile düzeltilir.
 • Yetersiz havalandırma. Kabartma tozu eklenerek düzeltildi.
 • Yetersiz veya aşırı nem kapasitesi. Uygun safsızlıklar ile düzeltildi. Örneğin, yetersiz nem kapasitesi durumunda, yosun veya kömür karıştırılır.

En iyi üreticilerin gözden geçirilmesi

Fide veya iç mekan bitkileri için toprak seçerken hangi şirketi tercih etmek daha iyidir? Hangi markalar, karışımın yüksek kaliteli bir bileşiminin yanı sıra uygun bir fiyat sağlar? Tarım piyasasında yıllar içinde olumlu bir itibar kazanmış olan üreticilerin aşağıdaki listesini size sunuyoruz:

 • PETER PEAT;
 • Terra Vita;
 • Zeoflora;
 • Agricola;
 • Hera;
 • Toprak Ana;
 • Ogorodnik®;
 • Mucizeler Bahçesi;
 • Seliger-Agro;
 • Fusco.

2020 için bitkiler için kaliteli hazır toprak değerlendirmesi

Size sağlıklı, güçlü bir bitki yetiştirebileceğiniz bir dizi substrat sunuyoruz.

Terra Vita Yaşayan toprak evrensel 50 l

Orta asitli toprak, üst turba, solucan humusu, perlit, saf nehir kumu ve mineral gübre karışımıdır. Hem bahçe hem de sebze bahçesinde ve pencere pervazlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ortalama fiyat: 375 ruble.

Terra Vita Yaşayan toprak evrensel 50 l

Avantajlar:

 • maliyet;
 • büyük hacimli;
 • biohumus ile;
 • besleyici;
 • gevşek.

Dezavantajları:

 • uygunsuz paketleme.

Zeoflora Orkideler için nem tasarrufu 2,5 l

Ürün, Khotynetskoye sahasında çıkarılan zeolitten yapılmıştır. Mineral partiküllerin boyutları kalibre edilmiştir (2-10 mm), alt tabakada kalıntı, toz ve kirlilik yoktur.

Ortalama fiyat: 290 ruble.

Zeoflora Orkideler için nem tasarrufu 2,5 l

Avantajlar:

 • bu toprağın kullanımı, bitkinin kök sistemini hızlı bir şekilde oluşturmanıza izin verir;
 • parazitler başlamaz;
 • asitlik - 5.5 -5.6;
 • sphagnum yosunu ile iyi gider.

Dezavantajları:

 • maliyet.

Earth-Mother Universal çiçekler için 3 l

Bileşimi iç mekanda meyveler, sebzeler, yeşillikler yetiştirmek için ideal olarak eşleşen hazır toprak; iç mekan çiçeklerini, fidanları dikmek veya nakletmek.

Ortalama fiyat: 42 ruble.

Earth-Mother Universal çiçekler için 3 l

Avantajlar:

 • bütçe;
 • biohumus ile;
 • eser elementlerle (azot, fosfor, potasyum);
 • gevşek.

Dezavantajları:

 • değil.

Gardener® üniversal 60 l

Orta asitli turba toprağı, herhangi bir bahçe ve iç mekan bitkisinin ekilmesi için uygundur. Aşağıdaki bitkiler için en iyisi:

 • sebzeler, meyveler - pembe, itüzümü, yeşil mahsuller;
 • bahçe - yıllık ve çok yıllık çiçekler, iğne yapraklılar, süs çalıları;
 • iç mekan - ficus, sarmaşık, sardunya, bazı palmiye ağaçları.

Ortalama fiyat: 247 ruble.

Gardener® üniversal 60 l

Avantajlar:

 • maliyet;
 • büyük hacimli paketleme;
 • besleyici, tüm mikro ve makro elementlerin yeterli miktarları vardır;
 • gevşek.

Dezavantajları:

 • safsızlıklar içerebilir;
 • uygunsuz paketleme - tutamak yok.

Menekşeler için Fasco Çiçeği mutluluğu 2,5 l

Orta asitli turba toprağı, Saintpaulias'ın yanı sıra diğer iç mekan ve süs bitkileri için mükemmeldir. Çok miktarda potasyum içerdiğinden fide, sebze, meyve ve meyve bitkileri yetiştirmek için uygun değildir - bitkiler güzel çiçek açar, güzelleşir, "şişmanlaşır", ancak meyveler küçük olacaktır.

Ortalama fiyat: 39 ruble.

Menekşeler için Fasco Çiçeği mutluluğu 2,5 l

Avantajlar:

 • Uygun Fiyat;
 • dengeli kompozisyon.

Dezavantajları:

 • değil.

PETER PEAT Line Pro fide üniversal 10 l

Ürün, yüksek moor ve alçak turba, kum, kireçtaşı unu, agroperlit, hidroreaktif ve mineral gübre (azot, fosfor, potasyum) içeren asidik bir karışımdır. En iyi sonuçlar fidelerde elde edilir, ancak yeterli sulama ve doğru sıcaklık rejimine tabidir. Bahçıvanlara göre, yetişkin bitkiler için bu ürün daha hafif toprakla seyreltilmelidir.

Ortalama fiyat: 75 ruble.

PETER PEAT Line Pro fide üniversal 10 l

Avantajlar:

 • ucuz;
 • hafif, ufalanmış;
 • homojen, enkaz yok;
 • pH - 5.5'ten az değil.

Dezavantajları:

 • hidro reaktife rağmen karışım çabuk kurur.

Seliger-Agro Miracle-Garden fide 10 l

Yüksek miktarda mikro ve mikro element içeren dengeli bir turba karışımı, fideler, meyve ve meyve bitkileri ve çiçekler için uygundur.

Ortalama fiyat: 60 ruble.

Seliger-Agro Miracle-Garden fide 10 l

Avantajlar:

 • bütçe;
 • evrensel;
 • kalitatif kompozisyon - turba, nehir kumu, perlit, dolomit unu, mineral gübre;
 • nemi iyi tutar;
 • gevşek.

Dezavantajları:

 • müşteri incelemelerine göre küçük safsızlıklar içerebilir.

Agricola çiçeği 10 l

Turba bazlı ürün sadece süs ve iç mekan bitkileri için uygun değildir. Kullanıcı incelemelerine göre, bu karışım herhangi bir fidan için, örneğin gece gölgesi, kavun bitkileri için kullanılabilir.

Ortalama fiyat: 78 ruble.

Agricola çiçeği 10 l

Avantajlar:

 • ucuz;
 • evrensel;
 • yeterli miktarda eser element içerir.

Dezavantajları:

 • güçlü bir şekilde küçülür.

Kaktüsler ve sulu meyveler için Hera 2,5 l

Turba, nehir kumu, sapropel, humat, dolomit unu, vermikülit ve mineral gübrenin karışımı olan hafif toprak, hem dış hem de iç mekanlarda eşit derecede iyi sonuçlar verir. En çok kaktüsler ve sulu meyveler için uygundur, ayrıca Saintpaulias, çuha çiçeği gibi çiçek fideleri yetiştirmek için de uygundur.

Ortalama fiyat: 30 ruble.

Kaktüsler ve sulu meyveler için Hera 2,5 l

Avantajlar:

 • maliyet;
 • karışımın kalitatif bileşimi;
 • malçlama için kullanılabilir;
 • soğanlı çiçeklerin zorlanması (büyümesini hızlandırmak) için uygundur;
 • olgun bitkilerde üst toprağı doldurmak veya değiştirmek için kullanılabilir.

Dezavantajları:

 • bulunamadı.

Kozalaklılar için Mucizeler Bahçesi 5 l

Herhangi bir iğne yapraklı bitkiyi yetiştirmek için hazır bir orta asit karışımı: mazı, çam, ardıç, sedir, kriptomeri, selvi ve diğerleri. Ürün, bitki gelişimi için önemli olan mikro elementlerle - nitrojen, fosfor, potasyum - zenginleştirilmiş yüksek kaliteli yüksek moor turba, nehir kumu karıştırılarak elde edilir.

Ortalama fiyat: 67 ruble.

Kozalaklılar için Mucizeler Bahçesi 5 l

Avantajlar:

 • maliyet;
 • dengeli kompozisyon;
 • bitkiler yeni bir yerde daha iyi köklenir;
 • bonsai için uygun;
 • hem saksı yetiştiriciliği hem de açık havada kullanılabilir.

Dezavantajları:

 • bulunamadı.

Sonuç

Bitkiler için yüksek kaliteli toprağın maliyeti nedir? Örneğin, mağazalardaki orkideler için hazır toprak fiyatları, aynı hacim için 40 ruble (2,5 litre) ile 400 ruble arasında değişmektedir. Fiyat sadece ürünün bileşimine ve kalitesine değil, aynı zamanda üreticinin tanıtım derecesine de bağlıdır.

Bu derecelendirmede açıklanan hazır topraklardan birini kullanma deneyiminiz varsa veya daha iyi ve daha verimli bir toprak karışımı biliyorsanız, izlenimlerinizi yorumlarda paylaşın.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *