2020 için sporcular için en iyi vitaminler

1

Kişi gerekli vitamin ve elementleri yiyeceklerden alır. Ancak yaşam hızının modern koşullarında, diyetin dengelenmesi her zaman mümkün olmadığında ve insanlar "hareket halindeyken" sağlıksız yiyecekleri atıştırırken, tüketilen gıdanın kalitesinden emin olamadığımızda, vücudun desteğine dikkat etmek ve besin eksikliğini önlemek için vitamin kompleksleri. Bu, özellikle daha fazla güç ve enerji harcayan ve vücudu ek vitamin alımına ihtiyaç duyan sporcular için geçerlidir. "best-tr.designuspro.com" sitesinin editörleri, sporcular için en iyi vitaminlerin derecesini size bildirecek.

Biz ne için

Komplekslerin işlevselliği aşağıdaki seçenekleri içerir:

 • enerji sentezinin hızlanması;
 • hücreleri desteklemek ve yok olmalarını önlemek;
 • hipertrofi süreçlerini katalize eder;
 • kasların bütünlüğünü oluşturmada ve korumada yardım;
 • metabolizma üzerinde kontrol;
 • nöromüsküler aktivite ve kemik iskeletinin desteklenmesi;
 • besin tedarikini yenilemek için aşırı yemenin önlenmesi.

Yani, sporla aktif olarak ilgilenen insanlar, kas kütlesi oluşturmak, metabolizmayı hızlandırmak, kemikleri ve kardiyovasküler sistemi güçlendirmek, vücuda güç ve enerji sağlamak için özel takviyeler gereklidir.

Nedir

Yağda çözünen ve suda çözünen takviyeler vardır.

 1. Yağda çözünenler (A, E, D, K) yağ dokusunda tutulur ve tehlikeli miktarlarda birikebilir. Vücut ağırlığı keskin bir şekilde düşerse, konsantrasyonları da azalır. Bu grubun unsurları sürekli kullanılmamalıdır.
 2. Suda çözünür (grup B ve askorbik asit) vücutta birikmez, bu nedenle, böbreklerde stresi önlemek için alımları sürekli olmalı ve fazlalıktan kaçınılmalıdır. Sporcular için bu takviyelere duyulan ihtiyaç,% 70 sudan oluşan artan kas kütlesi hacmi ile açıklanmaktadır.

Spor için vitamin türleri

Sporun türü, cinsiyeti ve yaşı dikkate alınarak özel olarak sporcular için tasarlanmış kompleksler vardır. Mikrobesinlerin tüm faydalarına rağmen, fazlalık zehirlenmeye ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, herhangi bir türü aşırı kullanmamalısınız. Kural olarak, ana eser elementler, bileşime farklı oranlarda dahil edilir.

 • Retinol, yeni hücrelerin büyümesi ve doku yenilenmesinde rol oynar, vücuttaki glikojeni kontrol eder, kan şekeri seviyelerini düzenler.Erkek hormonlarının üretimini iyileştirdiği ve kas kütlesinin büyümesini aktive ettiği için erkekler için gereklidir. Ayrıca kötü huylu büyümeyi engeller. Bir eksiklikle, atlet enerji eksikliği hisseder ve ağır antrenmanı zorlukla tolere edebilir ve bundan kurtulabilir. Süt ürünleri, karaciğer, yumurtalarda bulunur.
 • Askorbik asit, güçlü bir antioksidandır ve özellikle sporcular için herhangi bir kompleksin en önemli bileşenlerinden biridir. Askorbik asit sayesinde vücuda oksijen verilir ve protein yapılarını sentezleme kabiliyeti nedeniyle kaslar oluşturulur.Olumlu özelliklerden bir diğeri, anabolizmanın uyarılmasına ve testosteron sentezine, demirin emilmesine, kanın iyileştirilmesine, kollajen oluşumuna ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine katılım olarak belirtilebilir. Kantitatif normlara ve doktor tavsiyelerine uygun olarak sporcu, efordan sonra hızlı bir iyileşme ve yaralanma riskinde bir azalma organize eder. Turunçgiller, karnabahar, kuşburnu ve deniz topalak başta olmak üzere meyve ve sebzeleri tüketerek elde edebilirsiniz. C vitamini suda çözünen gruptandır, bu nedenle vücutta fazla miktarda C vitamini almak zordur. Kullanım önerilerinden önemli bir kural gözetilmelidir - mide mukozasını etkileyen bir asit olduğu için aç karnına almayın.
 • Tiamin, protein ve karbonhidrat dahil olmak üzere metabolizmayı düzenler, bu nedenle vücut geliştirme ve vücut geliştirme ile uğraşanlar için gereklidir. Ayrıca sindirim sürecine katılır, onu hızlandırır, sinir sistemini güçlendirir ve harcanan enerjiyi geri kazandırır. Element eksikliği ile vücut için toksik olan laktik asit birikir ve karbonhidratlar zayıf bir şekilde emilir. Tahıllar, baklagiller ve bira mayasında bulunur.
 • Riboflavin, protein metabolizması ve hücre yenilenmesi için gereklidir. Karabuğday, yumurta, karaciğerde bulunur. Fiziksel efor sırasında aktif olarak tüketilir, bu nedenle takviye şeklinde ek alım gereklidir. Bağışıklığı arttırır ve sinir sistemini düzenler.
 • Nikotinik asit metabolik süreçlerde rol oynar ve kan damarlarını genişletir. Bedenin kendisini sentezleme işlevi vardır. Derinin altındaki yağ yakma sürecini bozabileceğinden, yarışmadan önce büyük miktarlarda niasin tüketilmesi yasaktır.
 • Piridoksin, proteinlerin ve amino asitlerin metabolik süreçlerinden ve hemoglobin sentezinden sorumludur ve kas büyümesi için ana yapı malzemesidir. Aynı zamanda kolesterol ve hemoglobin seviyelerini düzenler, enzimlerden biridir ve nörotransmiterlerin oluşumunda rol oynar. Pirodiksin eksikliği ile, ruh hali değişimleri ve basıncı, kas krampları ve kalp kası çalışmasının bozulması, zararlı maddelerin vücuttan çıkarılmasında zorluklar gibi sorunlar ortaya çıkar. Lahana, bezelye, süzme peynir, karabuğdayda bulunur.
 • Kobalamin suda çözünür ve birçok işlevi vardır: amino asitleri sentezlemeye yardımcı olur, protein metabolizmasına katılır, kaslara oksijen sağlar ve kaslardan sorumlu olan, kansızlığı önleyen ve sindirim sistemini normalleştiren omurilik hücrelerinin işleyişini kontrol eder. B12 eksikliği ile yorgunluk hali oluşur, beyin ve beynin çalışması bozulur ve kas reaksiyonu bozulur. En büyük etki, arkadaşlarla birlikte çalışırken elde edilir - C ve A vitaminleri. Kobalamin süt, balık, karaciğerden elde edilebilir, ancak vücut onu sentezleyebilir. Tamam alan, birikimlerini yok eden kadınlar, içeriğinin miktarına dikkat etmelidir. Ayrıca, maya B12'nin emilimini engellediğinden, mayasız ekmek yemek tavsiye edilir.
 • Kolekalsiferol (D3), fosfor ve kalsiyumun asimile edilmesine yardımcı olur, kemikleri güçlendirir, ns fonksiyonunu iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir ve hem çocuklar hem de yetişkinler için gereklidir. Atletler, iskelet sisteminin yaralanmaya ve hızlı iyileşmeye karşı stabilitesini sağlama ve dayanıklılığı artırma kabiliyeti nedeniyle tercih ediyor. Öğeyi gıdalardan (et, süt, balık, yumurta sarısı), güneş ışığına maruz kalma (vücut kendisini üretmeye başlar) veya ilaç şeklinde ek bir doz alarak alabilirsiniz.
 • Alfa tokoferol, spor yapanlar için gereklidir. Dayanıklılığı artırma yeteneğine sahiptir ve egzersiz sırasında yorgunlukla savaşmaya yardımcı olur ve kas büyümesini destekler, seks bezlerinin işleyişini normalleştirir, böylece testosteron üretir.
 • Biotin metabolik süreçlerde yer alır ve kasları enerji ile doyurur, sindirim sistemini düzenler ve yağları etkili bir şekilde yakar.

Listelenenlere ek olarak, sporcular için vitamin kompleksleri şunları içermelidir:

 • Demir - kanı normalleştirmek ve anemiye karşı korumak için;
 • Çinko - bağışıklık için;
 • Bakır - demirin daha iyi emilmesi için;
 • Manganez - asit değişimi için;
 • Krom - insülin metabolizmasını normalleştirmek için;
 • İyot - patojenik flora ile savaşmak için;
 • Kalsiyum - kemikleri güçlendirmek için.

Uyumluluk

Tüm elementler önemli olduğundan ve her biri rolünü yerine getirdiğinden, vitamin komplekslerine dönmek daha iyidir. Bir kişi çeşitli katkı maddelerini birleştirirse, bunların uyumluluğu dikkate alınmalıdır. Seçim yaparken hata yapmamak için kompozisyonu dikkatlice okuyun ve eser elementlerin uyumluluğunu analiz edin.

 • Demir en iyi şekilde kalsiyumdan ayrı olarak alınır, bu da eskisinin emilimini bozar.
 • Askorbik asit bazı B vitaminleri ile birleştirilmez ve fazlalığı vücuttaki bakır içeriğini etkiler.
 • Tokoferol yalnızca organik demir ile birlikte alınmalıdır, aksi takdirde işlevini kaybeder. Beta-karoten ayrıca tokoferolün yararlı özelliklerini nötralize eder.
 • Çinkonun bakırla kombinasyonu da beklenen etkiyi yaratmaz.

Birleştir:

 • tokoferol ile selenyum;
 • kalsiyum, magnezyum veya fosforlu bor;
 • demirli retinol;
 • askorbik asit veya bakır içeren demir;
 • piridoksinli magnezyum;
 • K vitamini veya kolekalsiferol ile kalsiyum.

Seçim kriterleri

Her şeyden önce, sporcunun hangi amaçla diyet takviyesine yöneldiğine karar vermek gerekir: yorgunluktan kurtulmak, yoğun bir egzersizden kurtulmak, kasları güçlendirmek, kütle kazanmak veya tersine kilo vermek. Ek olarak, seçilen kompleksin iddia edilen faydalarını ve zararlarını, bireysel kontrendikasyonları hesaba katmanız ve bir uzmana danışmanız gerekir.

 • Örneğin, orotik asit, retinol ve tiamin kitle kazanmak için iyi seçeneklerdir.
 • Niasin, folik ve askorbik asitler, biotin ve tokoferol kas tonusu için idealdir.
 • Uyarıcı etki piridoksin, riboflavin ve l-karnitin ile elde edilebilir. Bu takviyeleri almak karbonhidrat-yağ metabolizmasını iyileştirir, yağların parçalanmasına yardımcı olur ve tüm vücut sistemleri üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.
 • Yaralanmalardan kurtulmak için eklemleri ve kemikleri etkili bir şekilde güçlendiren ve fosfor-potasyum metabolizmasını destekleyen kolekalsiferol, kolin, askorbik asit ve tokoferol alınması önerilir.
 • B vitaminleri, kas kütlesi kazanmak için gerekli olan bir takviye kaynağıdır.

Böylece vücudu desteklemek ve sporda sonuç almak için hem mono vitaminleri hem de komplekslerini alabilirsiniz. Ancak spor türü, yaş, cinsiyet, fiziksel uygunluk, vücut ağırlığı, diyet ve eldeki görevi hesaba katmak gerekir. Bileşimdeki vitamin ve minerallerin dozajına dikkat ederek talimatları inceleyin ve preparatın bileşimini analiz edin. Uzmanların tavsiyelerini ihmal etmeyin ve dozu ve uygulama süresini artırmayın - fazlalık faydalı olmayabilir, ancak vücuttaki sorunlara zarar verir ve kışkırtır.

Farmasötik ürünlerin satın alınması yalnızca eczanelerde, özel spor gıda mağazalarında veya ürünün kalitesini ve güvenliğini garanti eden çevrimiçi mağazalarda çevrimiçi olarak sipariş edilmelidir.

En iyi vitaminler

İlaçlar evrensel olarak ayrılmıştır, spesifik olmayan sorunları çözer ve herkes için uygundur, vücudu ve tüm sistemlerini destekler. Ancak, özellikle sporla uğraşan ergenler için, dengeli bir bileşime sahip, yaş özellikleri ve hormonal büyüme dikkate alınarak seçilen kompleksler vardır. Ayrıca, bileşimdeki farklılığın vücudun ihtiyaçlarındaki cinsiyet farklılıklarından kaynaklandığı erkek ve kadın ilaçlar da vardır. Örneğin, kadınların daha fazla demire ihtiyacı vardır ve erkekler dozaj konusunda dikkatli olmalıdır - fazlalık ciddi problemlerle doludur ve kalp krizi ve kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gençler için

Kompleksler birçok faydalı unsur içerir, bu nedenle yoğun efor sırasında aylık kurslarda kullanılmalı, tüm önlemlere uyulmalı ve gencin durumunu dikkatlice izlemelidir.

Alfabe Genç

Çiğneme tabletleri, uyumsuz elementleri ayıran ve etkin bir şekilde çalışmasını sağlayan bir rejimde alınmalıdır. Büyüyen vücut, egzersiz sırasında güçlü destek ve hormonal değişiklikler sırasında tüm sistemlerin normal çalışmasını sağlayan gerekli tüm vitamin ve mineralleri alır. 1 kursun maliyeti 315 ruble.

Alfabe Genç

Avantajlar:

 • bir besin kaynağı;
 • biyoyararlanım;
 • uygun alım şeması;
 • beslenme eksikliklerini telafi eder;
 • kemikleri ve eklemleri güçlendirir;
 • yarışmalar sırasında çok yardımcı olur;
 • doğal kompozisyon.

Dezavantajları:

 • tiroid disfonksiyonu ve hipervitaminoz durumunda resepsiyon kontrendikedir.

Vitrum Genç

Kompleks, büyüme ve ergenlik döneminde vücut fonksiyonlarını normalleştirmeye yardımcı olur, stres direncini ve dayanıklılığı artırır, stres ve yorgunluğun olumsuz etkilerini azaltır ve bağışıklığı geliştirir. Dengeli kompozisyon, gerekli tüm unsurlarla doyurulur. Maliyet - 450 ruble'den.

Vitrum Genç

Avantajlar:

 • uygun alım - günde 1 tablet;
 • yetersiz beslenme durumunda vitamin eksikliğini telafi eder;
 • fiziksel aktivite ile baş etmeye yardımcı olur;
 • hoş çikolata tadı;
 • ucuz.

Dezavantajları:

 • bulunamadı.

Oligovit

10 vitamin ve 10 mineral içeren Sırp hazırlığı kombine edilir ve artan yüke sahip genç sporcular için önerilir. Beslenme eksikliklerini yeniler, dayanıklılığı, konsantrasyonu artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ortalama fiyat 1 aylık kurs için 200 ruble.

Oligovit

Avantajlar:

 • dengeli kompozisyon;
 • bütçe seçeneği;
 • mükemmel etki;
 • yükler altında destek.

Dezavantajları:

 • alerjik reaksiyonlar mümkündür.

Kadınlar için

Kadınların spor vitaminleri de dengeli bir bileşime sahip olmalıdır, ancak erkek komplekslerinden temel fark daha fazla miktarda folik asittir. B9, her yaştaki kadınlar için çok önemlidir - hormonal süreçlere katılır ve ergenliğin seyrini kolaylaştırır, çocuk sahibi olur, menopozu ve menopozu geciktirir, genitoüriner sistemi normalleştirir, zihinsel dengeyi ve dayanıklılığı etkiler. Ayrıca kadınlarda retinol, bakır, demir ihtiyacı erkeklere göre daha fazladır.

Optimum Nutrition Opti-Women 120

Artan pantotenik ve folik asit içeriği, hızlandırılmış metabolizma nedeniyle yağ yakımını iyileştirir. Bitki özleri aynı amaç için çalışır, bu nedenle, kursların sistematik akışı kilo vermenize, forma girmenize ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır. 1690 ruble için satın alabilirsiniz.

Optimum Nutrition Opti-Women 120

Avantajlar:

 • metabolizmayı normalleştirmek;
 • kilo vermeye yardımcı olmak;
 • mükemmel dengeli kompozisyon;
 • fiyat ve kalite kombinasyonu.

Dezavantajları:

 • uzun kabul süresi.

Ultra Kadın Multivitamin Formülü

Özellikle kadınlar için tasarlanmış yoğun fiziksel aktivite için mükemmel bir kompleks. Ana elementlere ek olarak, D vitamini içeriği artar, bu da kilonun normalleşmesine ve fazla kilolardan kurtulmasına yardımcı olur. Doktorlar, kadınlar için gerekli olan vitamin ve mineralleri içeren bu ilacı doğru miktarda almanızı tavsiye ediyor. Maliyet - 90 kapsül için 750 ruble.

Ultra Kadın Multivitamin Formülü

Avantajlar:

 • yüksek D vitamini dozu;
 • harika yorumlar;
 • gerekli besin seti;
 • kilo vermeye yardımcı olur.

Dezavantajları:

 • yok.

Evrensel hayvan pakı

Kuvvet sporları için ideal tamamlayıcı. Arttırılmış silikon ve lesitin dozu ve kas yapısını sağlamak için gerekli amino asitler eklendi. Ayrıca ürün selülit, kolesterol ile savaşır ve toksik maddeleri vücuttan etkin bir şekilde uzaklaştırır, adet döngüsünü normalleştirir ve sinir sistemini güçlendirir. 2200 ruble için satın alabilirsiniz.

Evrensel hayvan pakı

Avantajlar:

 • sporda sonuçlara ulaşılmasını sağlar;
 • selülit görünümünü azaltır;
 • olumsuz iklim semptomlarını ortadan kaldırır;
 • mükemmel kompozisyon.

Dezavantajları:

yok.

Vita Complex Lady Fitness

Hazırlık, sporla uğraşan kadınlar için gerekli olan temel bir vitamin ve mineral kompleksini içerir. Özellikle zindelik ve insanları şekillendirmek için tavsiye edilir. Kalsiyum ve demir ile zenginleştirilmiş kemik yapısını güçlendirir ve kemik kırılmasını önler. Ayrıca, alımı sayesinde sindirim sistemini normalleştirebilir, bağışıklığı güçlendirebilir, stresten kurtulabilirsiniz. Ortalama maliyet 60 tablet için 350 ruble.

Vita Complex Lady Fitness

Avantajlar:

 • günlük değerli maddelerin alımını yeniler;
 • sporcular için vazgeçilmez;
 • tırnakların ve saçın durumunu iyileştirir;
 • etkili bir şekilde stresle savaşır;
 • aneminin gelişmesini engeller;
 • doğal kompozisyon;
 • ucuz.

Dezavantajları:

 • bulunamadı.

Erkekler için

Madde miktarı bakımından kadınlardan farklıdırlar. Genellikle, amino asitler ve çoklu doymamış yağ asitleri erkek komplekslerine eklenir ve bu da spordan sonra kasları etkili bir şekilde onarır.

Optimum Nutrition Opti-Men

Erkek vücuduna enerji sağlamak ve dayanıklılık kazandırmak için standart vitamin ve mineral setine amino asitler eklenir. Bileşim, performansı iyileştirmek, protein sentezini ve geri kazanımı hızlandırmak için özel olarak seçilmiştir. 90 tabletin maliyeti 1.700 ruble.

Optimum Nutrition Opti-Men

Avantajlar:

 • kemikleri güçlendirir;
 • serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur;
 • yüksek konsantrasyon;
 • üreme sistemini iyileştirir.

Dezavantajları:

 • pahalı.

Olimp Gold Omega 3 Spor Sürümü

Balık yağı, asitler ve yüksek tokoferol konsantrasyonu ile zenginleştirilmiş mükemmel dengeli bileşim. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve yüksek yüklere dayanmanıza ve yüksek sonuçlar elde etmenize olanak sağlar. Kompozisyon şeker ve ikamelerini içermez. 120 porsiyon 1.300 RUB'den başlar.

Olimp Gold Omega 3 Spor Sürümü

Avantajlar:

 • beyin fonksiyonunu iyileştirir;
 • metabolizmayı hızlandırır;
 • balık tadı ve kokusu yoktur;
 • ucuz.

Dezavantajları:

 • Kısa raf ömrü.

ALLMAX Nutrition, Premium Vitaform, Performance MultiVitamin

Vücut için bir destektir, ancak besin konsantrasyonu nispeten düşüktür, bu nedenle alımlarının ana kaynağı uygun şekilde seçilmiş bir diyet olmalıdır. Üreme sistemini, dikkati, hafızayı, eklemleri iyileştiren bitkisel kompleksler içerir. Ortalama fiyat - 90 porsiyon için 1900 ruble.

ALLMAX Nutrition, Premium Vitaform, Performance MultiVitamin

Avantajlar:

 • iyi kompozisyon;
 • gerekli tüm unsurlar mevcuttur;
 • Uygun Fiyat.

Dezavantajları:

 • ağır yükler altında yetersiz bakım.

VPLab Ultra Erkek Spor Multivitamin Formülü

Temel maddeler kompleksi, sağlığı etkili bir şekilde iyileştiren ve sporcunun dayanıklılığını ve antrenman performansını artıran bitki özleri ile desteklenir. Maliyet - 90 kaplet için 900 ruble'den.

VPLab Ultra Erkek Spor Multivitamin Formülü

Avantajlar:

 • bileşimdeki doğal antioksidanlar;
 • prostat sağlığını iyileştirmek;
 • amino asitler eklendi.

Dezavantajları:

 • özel koku.

"best-tr.designuspro.com" sitesinin editörleri okuyucuları spor için en iyi vitaminler ve erkekler, kadınlar ve gençler için vitaminlerin özellikleri hakkında bilgilendirdi. Malzemenin yararlı olmasını umuyor ve beğendiğiniz kompleksler ve hazırlıklar hakkında geri bildiriminizi bırakmanızı rica ediyoruz.

1 YORUM

 1. Dayanıklılığı artırmak için magnezyum diasporal alındı. Günde bir kez içecek olarak alınır. Krampların ve kas gerginliğinin iyi önlenmesi

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *