🍷 2020 Yılının En İyi Şarap Üzüm Çeşitleri

0

Seçilmiş üzüm çeşitlerinin en iyi üreticileri, evde şarap üretimi için çeşitlerini sürekli olarak geliştirmektedir. Her yıl kendi sahalarında şaraplık üzüm yetiştirmeyi sevenlerin sayısı artıyor.

Makalede, modern üzüm çeşitlerinin ne olduğu, bir fidenin maliyeti ve her birinin bir fotoğrafı hakkında bilgi bulacaksınız.

"best-tr.designuspro.com" sitesinin editörleri, dikkatinize 2020 için yüksek kaliteli şaraplık üzüm çeşitleri sunmaktadır.

Her gümüş astar

İklim ısınması insanlık için ciddi bir sorun haline geldi, ülkemizde sadece amatör bahçıvanlar bundan memnun. Geçtiğimiz otuz yılda, orta bölgedeki kışlar o kadar sıcak hale geldi ki, bizim koşullarımız için geleneksel olmayan ekin yetiştirmenin iklimsel sınırı neredeyse Kuzey Kutup Dairesi'ne yaklaştı.

Bu öncelikle üzümler için geçerlidir. Bağımsız şarap üretimi için yetiştirmek çok popüler hale geldi. Ancak bunun tek nedeni ısınma değil. Şarap ürünlerinin ortalama fiyatı sürekli artarken, ekonomik şarapların kalitesi düşüktür. Bu, birçok kişiyi ev yapımı düşük alkollü ürünlere başvurmaya zorlar.

Karmaşık olmayan tarım teknolojisi

Üzümlerin geleneksel olarak bir güney kültürü olmasına rağmen, bir bitki gibi onlar çok tuhaf değildir. Bu çalı çok yıllık liana'nın vahşi biçimleri şiddetli donlara ve kısa kuraklıklara dayanabilir. Kireçtaşı ve taşlı topraklarda yetişir. Bu sayede üzümler, tarih öncesi insanların yetiştirmeye başladığı ilk bitkilerden biridir.

Nerede bitki daha iyi

Modern yetiştirme yöntemleri sayesinde, kaplama yöntemi olmadan yetiştirilebilen çok sayıda dona dayanıklı çeşit yetiştirilmiştir. Ancak kuzey bölgeleri için, asmanın geleneksel şekilde örtülmesi tavsiye edilir: tahta kalkanları, kesilmiş çim veya kaplama malzemesi ile. Barınağın türü önemli değildir, asıl mesele, bitkinin çözülme sırasında çürümemesi için nefes alması gerektiğidir.

Dikim için bir toprak seçerken, bahçıvanın yetenekleri sahadakilerle sınırlıdır. Toprak gereksinimleri listesi farklı değildir. Çoğu tür sadece organik olarak zengin topraklarda değil, aynı zamanda fakir killi ve tınlı topraklarda da iyi meyve verir. Çoğu durumda sulak alanlardan ve yüksek yeraltı sularından kaçınılmalıdır.

Ana şey, bitkileri taslaklardan korumaktır. Açık, çok şişmiş alanlarda fırçalar küçülür ve verim keskin bir şekilde düşer.

Bir asma bakımı nasıl yapılır

Kültür bitkileri gibi üzümler de düzenli bakıma iyi yanıt verir. Her şeyden önce, bu, sığınağı çıkardıktan sonra ilkbahar budamasıdır. Asmada genellikle küf bulunur. Kimyasallarla savaşmak için acele etmeye gerek yok. Kuruyana ve kendiliğinden kaybolana kadar bekleyin.

Modern türlerin çoğu mantar hastalıklarına karşı dirençlidir. Ancak asıl mesele, tomurcuk kırılmadan önce çalıların ve altındaki toprağın% 3'lük bir bakır sülfat çözeltisi ile önleyici püskürtülmesi. Bu genellikle bitkileri zararlılardan korumak için yeterlidir.

Üzümlerin maruz kaldığı hastalıkların listesi, yaban arısı sürülerinin tatlı meyvelere yaptığı saldırılarla desteklenmelidir.Onları ziyaret ettikten sonra fırçalardan sadece tarak kalabilir. Özel tuzaklar bu durumda yardımcı olabilir, ancak periyodik olarak yeniden şarj edilmesi gerekecektir. Yaban arıları ile savaşmak için bir İtalyan halk ilacı var: her gruba bir fesleğen fesleğen koymanız gerekiyor. Bunun her zaman bir yaban arısı koruyucusunun işleviyle baş edip etmediği bilinmemektedir, ancak bazı durumlarda yardımcı olur.

Bir sonraki adım, asmayı bağlamaktır. Büyük ölçekli dikimler için kullanıldıkları için, sarmaşıklar bağlamak için kafes modellerinin popülaritesini dikkate almayacağız. Bir yazlık evde, bu amaçlar için bir çit veya basit bir boru ve tel yapısı kullanmak yeterlidir.

Genellikle geçen yıldan itibaren yavru dallar eğimli bir konumda güçlendirilir ve meyve okları yatay konumda güçlendirilir. Fırçalar olgunlaştığında güneş ışığını engelleyen yapraklar periyodik olarak uzaklaştırılmalıdır.

Asmaları bağlarken, popüler elektrikli alet modellerini kullanabilirsiniz.

Düzenli ayıklama ve sulama, bakım listesini tamamlar ve genellikle lezzetli meyvelerden iyi bir hasat elde etmek için yeterlidir.

2020 için en iyi şaraplık üzüm çeşitlerinin değerlendirmesi

İsimŞeker%Olgunlaşma dönemiKararlılık ° С1 parça için fiyat R.
Çiçek23Orta-geç-27300
Kuzey omuz25Orta-32300
Reform25Çok erken-27280
dostluk21Süper erken-24243
Kristal18Çok erken-29300
Merlot22Orta-geç-27320
Erken mor22Geç-27240
Zarafet25erken-40346
Platovsky20erken-30300
Chardonnay23Orta-20390

Çiçek

Teknik not BDT'de yaygındır. 140 gün içinde orta derecede geç olgunlaşma. Fırçalar büyük değil, çok yoğun ve 200 gram ağırlığında. Şeker içeriği -% 23, asitlik -% 10.

-27 ° C'ye kadar dona dayanıklı, kuraklıktan zayıf korunmuştur. Sulanan alanlara veya yer altı suyunun yüksek olduğu yerlere dikilirler. En iyi sonuçlar hafif alkali killi topraklarda veya yağlı tınlılarda elde edilir.

Orta bant için türetilmiştir. Moskova bölgesinde iyi verim verir, Urallar için tavsiye edilebilir. Geleneksel şekillerde kış için barınak gerektirir.

Küllemeye karşı dayanıklıdır. Yüksek nemde ve düşük sıcaklıklarda, gri çürümeye ve külleme eğilimindedir. Bu durumda, her mevsimde dört kez mantar ilacı tedavisi gerekir.

Şarap türü üzümler, dikkat çekici bir Muscat aromasına sahip çok sulu meyveler üretir.

Avantajlar:

 • killi topraklarda yetişir;
 • küllemeye dayanıklıdır.

Dezavantajları:

 • yüksek nemi sevmez;
 • kuraklığa aşırı duyarlılık.

Kuzey omuz

Stabil özelliklere sahip teknik, güçlü bir şarap çeşididir. Omuzlu bir vücut şeklinde elin karakteristik şeklinin adını aldı. Şarap için hasat Eylül ayı ortalarında. Şeker içeriği% 25'e ulaşır. Çileklerin tadı, kirlilikler olmadan hoştur. Kırmızı şarap üretiminde popüler olan% 86'ya varan yüksek meyve suyu verimi.

Dona dayanıklı, -32 ° C'ye kadar, sığınaksız kışlar, asma karın altına sığar. Bakım konusunda seçici değil, yeni başlayanlar için önerilir. Gevşek toprağı tercih eder, nötr asitli kumlu tınlı topraklarda yetiştirildiğinde iyi verim elde edilir. Sulak alanları sevmez. Kara Dünya Bölgesi ve Beyaz Rusya'da uzun vadeli bir teste dayandı.

Hastalık direnci ortalamadır. Toz halinde küflenmeye en duyarlı olan, düzenli odun külü uygulaması insidansı azaltır.

Avantajlar:

 • barınak olmadan yetiştirilen, -32 ° C'ye kadar dona karşı dayanıklıdır;
 • şarap şırası yapmak için değiştirilemez;
 • nadir saf üzüm tadı.

Dezavantajları:

 • olgunlaştığında meyvelerin hızlı dökülmesi;
 • hastalık direnci eksikliği.

Reform

Çok erken bir Macar seçkisi çeşidi orta büyüklüktedir. Tam vade, Ağustos sonunda gerçekleşir. Orta yoğunluktaki demetler 250 gram ağırlığa ulaşır. Beyaz meyveler küçük ve tatlıdır. Düşük asitlik, hafif hindistan cevizi tonuyla tadı uyumlu hale getirir.

Şarap üretimi için optimum özellikler, tınlı nötr ve hafif alkali topraklarda yetiştirildiğinde elde edilir. Mantar hastalıklarına orta derecede dayanıklıdır, ıslak topraklara tolerans göstermez.

Dona dayanıklı tip, -27 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklara dayanır. Kış için, barınak için malçlama malzemesi kullanmak daha iyidir, kar altında kış uykusuna yatar.

Avantajlar:

 • çok erken, teknik olgunluk ağustos sonunda gerçekleşir;
 • düşük asitliği tatlı şarapların yapılmasını sağlar.

Dezavantajları:

 • küflenmeye karşı orta direnç.

dostluk

Bulgar bilim adamlarıyla evrensel ve iddiasız bir ortak ıslah türü. Çok erken olgunlaşma dönemi Ağustos ortasında hasada izin verir. Kehribar yeşili meyveler, hassas bir hindistan cevizi aromasına sahiptir. % 21'e varan şeker içeriği ve orta derecede asitliği onu beyaz şarap için vazgeçilmez kılar.

Üzüm yetiştirmek Dostluk, bir ekim yeri seçerken sorumlu bir yaklaşım gerektirir. Alanın aydınlatılması, toprağın kalitesinden daha büyük bir rol oynar. Su basmasına tolerans göstermez, bu durumda iniş sahasının drenajı gereklidir.

Ortalama don direnci, özellikle Rusya Federasyonu'nun kuzey bölgelerinde, kış için asmanın korunmasını gerektirir. Önemli olan bu işi zamanında yapmaktır. Erken barınma, asmanın çürümesine yol açar.

Bakım, bitkinin periyodik olarak budaması ve beslenmesinden oluşur. Mantar hastalıklarına direnç, mevsimlik çalışmayı kolaylaştırır. Ancak çiçeklenmeden önce ve toplandıktan sonra fungisitlerle püskürtülmelidir.

Çeşitliliğin iddiasızlığı, acemi şarap üreticileri için tavsiye edilmesini sağlar. İnternetteki özel sitelerde nasıl büyüyeceği, ne zaman ekileceği ve neyin gübreleneceği ayrıntılı olarak bulunabilir.

Avantajlar:

 • düşük bakım gereksinimleri;
 • belirgin küçük hindistan cevizi wort aroması;
 • çok erken olgunlaşma dönemi.

Dezavantajları:

 • ortalama don direnci;
 • kalitesiz çilek kalitesi.

Kristal

Evde şarap yapmak için çok erken bir çeşittir. Sadece güney bölgelerinde değil, aynı zamanda ağustos sonunda hasadın başladığı kuzeyde de yetiştirildiğinde kendini kanıtlamıştır. Üzümlerin ortalama şeker içeriği% 18, asitliği 3,5 g / l'ye düşürmeye yardımcı olur. Bu, bu türün tatlı şarapları için kullanımını sınırlar. Meyveler sarı-yeşil renktedir ve sulu bal tadında posalıdır.

Ona bakmak zor değil, budama ve zamanında gevşemeden ibarettir. Kumlu topraklarda yetiştirilebilir, ancak iz elementlerin, özellikle magnezyumun eklenmesini gerektirir. Açık, şişmiş yerlere tolerans göstermez. Büyük ağaçların dikimi rüzgardan koruduğu bahçeler için önerilir.

Hastalığa dayanıklıdır. Çileklerin bal aroması eşekarısı çekiyor, bu yüzden onlar için tuzaklar asmanız ve yuvaları yok etmeniz gerekiyor.

Avantajlar:

 • gri küften zarar görmez;
 • Kolay bakım;
 • şeri tipi şaraplar yapmak için uygundur.

Dezavantajları:

 • kalınlaştığında yumurtalık parçalanır;
 • birçok eşek arısı çekiyor.

Merlot

Orta geç, ağırlıklı olarak kırmızı şarap için. Deneyimli şarap üreticileri için dünyanın en popüler ikinci şarap malzemesi. Demetler 150 gram ağırlığa kadar küçüktür, yoğun mumsu bir kabuğa sahip meyveler, gece gölgesi aromasıyla uyumlu bir tada sahiptir. Eylül sonunda hasat. Güneyde, Krasnodar Bölgesi'nde yaygındır. Dona dayanıklılık açısından Moskova bölgesi için de çok uygundur. -27 ° C'ye kadar dona dayanıklı, kuzey bölgelerde barınak gerektirir.

Şeker içeriği büyük ölçüde mevsime bağlıdır, sıcak yıllarda% 23, orta asitlik 5-7 g / l'ye ulaşır. Şarap, kiraz ve erikten çikolata ve kahveye kadar zengin bir lezzet paletine sahip olmalıdır. Zengin bir tada sahip yıllanmış şarap, az miktarda tanen içerir.

Merlot için en iyi topraklar killi, tırtıllarda iyi çalışır. Alkali bir reaksiyon tercih edilir, o zaman şarabın daha parlak bir tadı olur.
Don ve kuraklığa karşı ortalama direnç ve ıslak topraklara tolerans göstermez. Gri küfe karşı yüksek direnç, ancak küllemeye karşı sezon başına 2-3 işlem gerektirir. Yaban arıları saldırıya uğradı.

Avantajlar:

 • dona ve kuraklığa dayanıklılık;
 • bakımda iddiasız.

Dezavantajları:

 • yenildiğinde lezzetli değil;
 • mantar hastalığına duyarlı oidium.

Erken mor

Rusya'da yüksek şeker içeriği ve hindistan cevizi tadıyla popüler sofralık şarap çeşididir. Ev ve şarap üretimi için iyidir. Eylül ayının başından itibaren hasat, uzun süre asmada asılı kalabilir.Ortalama don direncine sahiptir, çeşitli iklim koşullarında yetiştirilebilir. En iyi güney bölgelerinde işe yarar.

Küçük hindistan cevizi tadı ile birlikte% 22'lik yüksek şeker içeriği ve 4,5 g / l'lik düşük asitliği, onu amatör şarapçılığın vazgeçilmezi yapmaktadır. Hastalık direnci, üzüm yaprak bitlerine ve üzüm yaprak kurtlarına karşı üç kez böcek ilacı tedavisini dışlamaz.

Avantajlar:

 • ağır tuzlu bataklıklarda büyüyebilir;
 • hoş küçük hindistan cevizi tonları;
 • küllemeye karşı yüksek direnç;
 • örtü altında -30 ° C'ye dayanıklıdır.

Dezavantajları:

 • dikkatli bakım gerektirir - kıstırma, kırma, kıstırma.

Zarafet

Erken olgunlaşma döneminin yeni tablo-teknik çeşitliliği. Ağustos ayının ikinci yarısında hasat. Güçlü asma, büyük meyveli kümeler 600 gram ağırlığa ulaşır. Bal ve gül kokulu orijinal hindistan cevizi tadı.

% 25'lik yüksek şeker içeriği ve orta derecede asitliği, onu sadece bir şarap malzemesi olarak değil, aynı zamanda bir sofra çeşidi olarak da popüler kılmaktadır.
Mantar hastalıklarına karşı direnç, ekim bakım maliyetini düşürür.

Donma direnci, kış için asmanın örtülmesini gerektirmez. Kumlu tınlı ve tınlı topraklarda iyi yetişir, nötr tercih eder. Sulak alanları sevmez.

Avantajlar:

 • barınak olmadan kış uykusuna yatar, -40 ° С'ye dayanır;
 • yüksek şeker içeriği% 25;
 • mantar hastalıklarına direnç.

Dezavantajları:

 • bal kokusu nedeniyle eşek arısı saldırısına duyarlı.

Platovsky

110 günlük çok erken olgunlaşma için orta boy teknik kalite. 200 grama kadar orta büyüklükte demetler. Küçük beyaz meyveler (2-3 gram). Şeker içeriği% 20 ve asitliği 8.9 g / l tadı uyumlu hale getirir.

Mantar hastalıklarına (küf, oidium, gri küf) direnç, kimyasallarla yoğun ilaçlama gerektirmez. Örtücü olmayan çeşit, orta şerit için yetiştirildi ve -30 ° C'ye kadar donlara dayanabilir. Sibirya için tavsiye edilebilir. Kuzey bölgelerinde yetiştirildiğinde, asmayı geleneksel yöntemle örtmek, kar altında kış uykusuna yatmasına izin vermek daha iyidir.

Bitki kumlu balçık veya nötr asitli tınlı toprak gerektirir, bu koşullarda optimum şeker içeriği elde edilir. Ayrılırken, fazla yaprakların uzaklaştırıldığı salkımların güneş tarafından iyi aydınlatılmasına dikkat edilmelidir.

Avantajlar:

 • bakım için asgari gereklilikler;
 • çok erken olgunlaşma dönemi 110 gün;
 • yüksek don direnci -30 ° С.

Dezavantajları:

 • alıcılara göre, bazen abur cubur tadı vardır;
 • yoğun fırçalar çürür.

Chardonnay

Dünyanın tüm şarap bölgelerinde dağıtılan orta olgunlaşan üzümler. Çeşitliliğin işlevselliği, monotipik kurudan yüksek kaliteli köpüklü şaraplara ve diğer şarap malzemeleriyle karışımlara kadar geniş bir yelpazede şarap üretimini içerir.

% 23 şeker içeriği ve 11 g / l'ye kadar yüksek asitlik soğuk fermantasyona katkıda bulunur. Sonuç olarak, şarap hafif küçük hindistan cevizi aromasına ve meyveli elma ve turunçgil notalarına sahiptir. % 13'e kadar yüksek alkol içeriği ile karakterizedir.

En iyi sonuçlar, killi kireçli topraklarda üzüm yetiştirirken elde edilir. Islak topraklarla alçak araziden kaçınılmalıdır.

Ortalama don direnci -20 ° C, bitkilerin kışın korunmasını gerektirir. Mantar hastalıklarına karşı artan direnç, küf ve külleme yenilgisini dışlamaz. İlk tabelada Bordeaux karışımı püskürtülür.

Avantajlar:

 • fakir ve taşlı topraklarda iyi hasat;
 • şarapta% 13'e kadar artan alkol içeriği;
 • bakımda iddiasız.

Dezavantajları:

 • ilkbahar donlarına dayanıklı değildir;
 • Düşük verim.

Sonuç

Makale, kendi sitesinde üzüm yetiştirmeyi sevenler için yazılmıştır. En iyi bitki çeşitlerine genel bakış şarap üretimi kendin Yap. Her türün açıklaması, çiftliğiniz için dikim materyali seçmek için ana kriterleri içerir.

Seçim yaparken hata yapmamak için hangisinin satın alınması daha iyi olan en iyi ve en ucuz fidelerin nasıl seçileceğine dair tavsiyeler verilir.

Deneyimli bir bahçıvan iseniz ve fiyat veya hangi şirketin kendi kendine şarap üretimi için üzüm satın almasının daha iyi olduğu konusunda tavsiyelerde bulunabiliyorsanız, yorumlarda paylaşın. Geri bildiriminiz, heyecan verici ve faydalı bir işe girmeye başlayarak, yeni başlayanların her şeyden önce ne arayacaklarını bulmalarına yardımcı olacaktır.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin