🎙 2020 için En İyi Stüdyo Mikrofonları

0

Bir kişinin kendi stüdyosunu yaratması, akışları yönetmesi veya YouTube için video kaydetmesi önemli değil, her durumda yüksek kaliteli bir mikrofon seçmek gerekir. Onsuz, sesi normal şekilde iletmek imkansızdır.

Başlangıçta yaratıcı insanlar kayıt ekipmanından tasarruf ederler, bir akıllı telefon diktafonu veya yerleşik bir mikro kamera kullanırlar. Ancak bu karar yanlış, uygun cihazı önceden satın almak daha iyidir. Üstelik bazı modeller düşük fiyatlarla satılıyor.

"best-tr.designuspro.com" sitesinin editörleri sizin için 2020 yılı için en iyi stüdyo mikrofonlarının bir derecelendirmesini hazırladı.

Çeşitler ve farklılıkları

Profesyonel stüdyolarda, sadece normal bir insan sesini iletmekle kalmayıp, aynı zamanda onu biraz iyileştiren pahalı ekipmanlar kullanılır. Bugün 4 popüler çeşit var:

 • Dinamik;
 • Bant;
 • Elektret;
 • Yoğunlaşıyor.

İkincisi, neredeyse tüm dünyada daha popüler. Bir kondansatör mikrofonunun çalışma prensibi basittir: İçeride iki plaka vardır, bunlardan biri, belirli ses sinyallerinin oluşturulmasından dolayı zarın salınımına tepki verir. Bu tür örnekler sinyalleri yüksek doğrulukla ilettikleri için sadece ses kaydı için değil, aynı zamanda vokal ve müzik aletleri için de kullanılır. Hatırlanması gereken tek şey, bu cihazların fantom gücü gerektirdiğidir. Bu olmadan normal çalışma imkansızdır.

Bir sonraki varyasyon dinamik mikrofonlardır. Buradaki temel fark, kapasitör plakaları değil, özel bir bobin kullanılmasıdır. Elemanın hareketi, alınan sesi elektrik sinyallerine dönüştüren bir manyetik alandan kaynaklanmaktadır. Kayıt stüdyolarında, bu tür cihazlar gitar veya davul kaydetmek için popülerdir. Herhangi bir fantom gücü gerektirmez.

Elektret olanlar gibi şerit modeller nadiren profesyonel stüdyolarda kullanılır, çünkü bir takım teknik nedenlerden dolayı bir enstrüman veya vokal ile çalışmak için uygun değildirler. Bunların yanı sıra karbon mikrofonlar da var ancak mızıka ve benzeri müzik aletlerinin sesini işlemek için gerekli durumlarda kullanılıyorlar.

Ancak farklılıklar yalnızca kullanılan dönüştürücü türünde değildir. Bu parametreye ek olarak, ekipmanın çoğu da yön modeline göre bölünmüştür. Önemi, mikrofon kayıtlarının en iyi ses çıkardığı tarafları yansıtmasıdır. Bugün 3 diyagram var:

 • Bir daire. Böyle bir cihazın özelliği, her taraftan ses dalgalarını kaydetme yeteneğidir; burada herhangi bir kısıtlama yoktur. Mekân etkisi ile ses kaydı yapanlar için ürüne ihtiyaç duyulacaktır.
 • Kardioid tüm profesyonel stüdyolarda bulunur, arka taraf duyarsızdır, bu nedenle ses kaydı yapamazsınız, ancak ön kısım dalgaları mükemmel şekilde dönüştürür. Bu seçenek, vokal kaydetmek için en iyi çözüm olarak kabul edilir.
 • En son model sekiz rakamıdır. Önden ve arkadan ses kaydı için uygundur, yanlardan gelen hiçbir ses normal çalışmayı engellemez. Cihaz, arka vokalleri kaydetmek için mükemmeldir.Bu nedenle aktif olarak da kullanılmaktadır.

Seçim kriterleri

Bir kişi profesyonel ekipman için bağımsız bir aramaya başladığında, neyi arayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu, bir kalite seçeneği seçerken ve seçerken hataları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Önce frekans aralığı belirlenir. Parametre sadece pahalı modeller için değil, aynı zamanda en yaygın ev aletleri için de önemlidir. Kullanıcıya, cihazın hangi frekanslarla çalışabileceğini gösterir. Aralık ne kadar genişse, sesin o kadar iyi ve daha geniş olduğunu anlamak önemlidir. Kondansatör tipinde bir ürün satın alırsanız, o zaman burada aralık insan algısı sınırları içindedir - 20 Hz ... 20 kHz. Diğer elektret ve dinamik seçenekler daha düşük değerlere sahiptir.

Kabul edilebilir bir aralık bulunduğunda, ön amplifikatör devresine dikkat edilir. Parametre önemlidir, bu nedenle ona sorumlu bir şekilde yaklaşmalısınız. Birkaç teknoloji kullanılarak bir araya getirilebilir:

 • Hibrit;
 • Lamba;
 • Transistör;
 • Transformatör.

İkinci seçenek, yumuşak ve hoş bir ses sağladığı için en iyilerden biri olarak kabul edilir. Yarı iletken modeller (transistör), kullanıcıya şeffaf bir ses garanti eder. Buradaki seçim tamamen kişinin kendi tercihlerine bağlıdır ve daha iyi seçim yapabilmek için mağazadaki tüm bu seçenekleri test etmeye değer.

Dikkate alınması gereken son şey, maksimum ses basıncıdır. Bip sesleri sapmaya başlamadan önce diyaframın ne kadar basınca dayanabileceğini belirlemenizi sağlar. Bazı üreticiler parametreyi insan ağrı eşiğinin üzerine ayarlar, böylece bunun ötesine geçtiğinde kayıt iyi bir seviyede devam eder. Opera vokalleri veya davullarla çalışırken bunu dikkate almak önemlidir. Cihaz yüksek basınç yaşayacağından ve kırılmaması için önce kondenser mikrofonlar atılmalıdır.

Vokal için mikrofon. Seçim özellikleri

Sesin uzayda kaybolmaması ve yankının normal çalışmayı engellememesi için, diyafram yüksekken kardioid tipi modellerin seçilmesi önerilir. Daha sonra kullanıcı her nüansı aktarabilecek. Bazı profesyoneller, iyi bir model satın aldıktan sonra, özellikle düşük aralığı kesti, bu da yabancı gürültüyü ortadan kaldırmanıza izin verir.

Soyuz gibi yoğunlaştırıcı mikrofonlar, profesyonel ses kaydı için uygundur. Cihaz yüksek kaliteli ses sağladığı için sadece Rusya'da değil ABD ve Avrupa'da da kullanılmaktadır. Tek dezavantajı yüksek maliyettir. Ancak bir kişi karmaşık vokallerle çalışıyorsa - çığlık atmak, hırlamak, dinamik versiyonlar satın almak daha iyidir. En iyi saldırganlığı iletirler.

Çoğu enstrümanın düzgün çalışması için bir ön amplifikatör gerekir. Kısmen, ses kartının yerleşik ön yükselticisi, iyi bir ekipman satın alırsanız, bu işlevlerle mükemmel bir iş çıkarır. Sürekli olarak yeni bir şey denemeniz gerekmediğinde, temiz bir ses sunmanız yeterlidir. Bir kişinin sesini ifade etmesi ve daha parlak hale getirmesi gerektiği durumlarda, harici bir ayar kullanmak en iyisidir.

Son öğe, karıştırma konsoludur. Bu başka bir kullanışlı özelliktir. Sonuçta standart bir ürün satın alırken vokallerin daha iyi olmasını beklememelisiniz. Bu nedenle kayıttan sonra işlenir. Ancak yine de notlara girmeniz gerekiyor, çünkü hiçbir cihaz kusurları düzeltemez, ancak tam tersine, hatalar üzerinde yüksek kaliteli çalışmalar yapmanızı sağlayacak kusurları gösterecektir.

Müzik aletlerini kaydetmek için en iyi seçim nedir

Burada karmaşık bir şey yok. Sesi kaydetmek için, doğrudan ses kaynağına yerleştirilmeleri gereken küçük mikrofonlar kullanılır, daha fazla değil. Çünkü distorsiyona neden olan yabancı gürültü veya parazit olabilir. Hem vokalleri hem de sesi aynı anda kaydetmeyi planlıyorsanız, özel bir stereo çifti satın alınır. Elbette her iki işlevi de aynı anda gerçekleştirebilen profesyonel bir cihaz bulabilirsiniz ancak bu çok pahalı.

Tamburların sesinin iyi olması için, kondansatör cihazları kullanılmamalıdır.Sadece işleri daha da kötüleştirecekler, agresif bir şekilde çalındığında bile iyi ses sağlayan dinamik modelleri tercih etmek daha iyidir. Ayrıca, montajı unutmamalıyız, burada standart olandan biraz farklı olacak. Onu seçmede zor bir şey yok, asıl mesele sabitlemenin güvenilir olmasıdır.

Hatırlanacak şeyler

Bir kişi müzik kariyerine yeni başlıyorsa veya ses mühendisi olmayı planlıyorsa, bir şeyi bilmek önemlidir - mikrofon bir sorun giderme aracı değildir. Bazı stüdyo kusurlarını maskeler, ancak gürültü hem bütçeye uygun bir cihazda hem de pahalı bir cihazda duyulacaktır. Kayıt ses geçirmez bir odada yapılsa bile. Sadece bir yerlerde daha fazla yabancı ses olacak, ancak birinci sınıf ekipmanda daha az olacak. Bunun nedeni, mikrofonun özel programlar olmadan ortadan kaldırılamayan kendi gürültüsüne sahip olmasıdır.

Çalışma koşullarına dikkat edin. Bir kişi iyi bir stüdyo oluşturduğu bir odayı kiralarsa, iyi ve kaliteli ekipman satın almak daha iyidir. AliExpress'te değil, ilgili mağazalarda satın almak daha iyidir. Bir apartman dairesinde ses kaydederken, ürünün potansiyeli ortaya çıkmayabileceğinden pahalı cihazlar satın almanın bir anlamı yoktur.

En iyi dinamik mikronun değerlendirmesi

Shure SM7B

Orta fiyat segmentinde olan iyi bir cihaz. Cihaz günlük podcast, radyo veya televizyon için uygundur. Yön paterni, ses kaydı için mükemmel bir çözüm olan kardioiddir.

Satın alırken dikkate alınması gereken hayalet güç var. Frekans aralığı 50 Hz… 20.000 Hz'dir. Düşük geçiş filtresi vardır. Yapı sabittir. Cihazın hassasiyeti -59 dB'dir. Koruyucu kapak ve ön cam içerir.

Ortalama fiyat 31.000 ruble.

Shure SM7B

Avantajlar:

 • İyi kayıt sesi;
 • Yapının kurulumu kolaydır;
 • Montaj seviyesinde yapılır;
 • Ürünün yeni başlayanlar için bile kullanımı kolaydır;
 • Akış için iyidir.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Audio-Technica BP40

Hem uzman kullanıcılar hem de amatörler için kaliteli bir stüdyo mikrofonu. Kullanılan konektör mini XLR'dir. Empedans 450 ohm'dur ve bu iyi bir göstergedir. Buradaki frekans aralığı önceki modelden biraz daha düşüktür ve 50-16000 Hz'dir. Kit, gerekli tüm adaptörleri ve bağlantı parçalarını içerir, ayrıca yumuşak bir koruyucu kılıf vardır. Cihazın kütlesi 632 gramdır. Yönlendirme modeli hiperkardioiddir.

Ortalama fiyat 32.550 ruble.

Audio-Technica BP40

Avantajlar:

 • Güzel ses;
 • Güvenilir yapı;
 • Podcast'ler için harika;
 • Minimum yabancı gürültü seviyesi;
 • Dayanıklılık.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Sennheiser E 965

Profesyonel vokal kaydı için tasarlanmış kaliteli bir stüdyo forması. Daha fazla rahatlık için, herhangi bir modda çalışmaya izin veren diyagram değiştirilebilir. Cihaz, 142 dB'ye kadar ses basıncına dayanabilir, bu da agresif besleme ile zor parçaları kaydederken mükemmel bir sonuçtur. Gövde dayanıklı metalden yapılmıştır. Ağırlık küçüktür ve 400 gramdır Buradaki konektör bir öncekinden farklıdır - XLR 3 pim (M).

Ortalama fiyat 40.300 ruble.

Sennheiser E 965

Avantajlar:

 • Popüler bir şirketin güvenilir cihazı;
 • Vokallerin iyi aktarımı;
 • Yüksek basınca dayanıklıdır;
 • Değiştirilebilir diyagram;
 • Kullanımı kolay.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

En Güvenilir Kondenser Mikrofonlar

Samson Meteor USB

Hem vokal kaydı hem de yayın ve podcast için iyi çalışan çok yönlü bir çözüm. Bağlantı USB konektörüyle yapılır. 120 dB'ye kadar basınca dayanır. Minimum ve maksimum frekans 20 ... 20.000 Hz'dir. Güç, bir avantaj olan bir bağlantı kablosuyla sağlanır. Kolay kullanım için bir güç düğmesi vardır. Gövde metalden yapılmıştır.

Ortalama maliyet 7.000 ruble.

Samson Meteor USB

Avantajlar:

 • Duyarlılık;
 • Fiyat için iyi geliyor;
 • Kulaklık girişi;
 • Sesi eşitler;
 • Gecikmeden kendi sesinizi dinleyebilirsiniz;
 • Küçük boyutlu.

Dezavantajları:

 • Dava hızla kirleniyor.

Maono AU-A04T

Video blog yazarları arasında talep gören kullanışlı bir model. Yapı, uygun bir çözüm olan masanın üzerine yerleştirilir, ancak yeri önceden hazırlamanız gerekir. Mikrofon, akış dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için mükemmeldir. Maksimum ses basıncı önceki versiyonla aynıdır. Hassasiyet -38 dB. Sinyal-gürültü oranı 70 dB'dir. Güç, USB üzerinden sağlanır. Bu tasarımın bir diğer avantajı da uzun teldir (2,5 metre).

Ortalama fiyat 5.000 ruble.

Maono AU-A04T

Avantajlar:

 • Ekipman;
 • Harici yürütme;
 • Uygun yerleştirme;
 • Para için değer;
 • Gürültüler var, ancak minimum;
 • Güvenilir yapı.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

AKG P120

Ucuz Çin modellerine kıyasla ses iletimini iyileştirecek çok yönlü bir cihaz. Empedans 200 ohm. Hassasiyet -32,5 dB. Güç, bazı sorunlara neden olabilecek hayalettir. İki filtre vardır - HF ve LF ve ayrıca bir zayıflatıcı. Gövde dayanıklı metalden yapılmıştır. Kit, raf için gerekli bağlantıları içerir.

6.900 ruble fiyata satıldı.

AKG P120

Avantajlar:

 • İyi vokaller;
 • Ağır;
 • Standart montaj;
 • Fonksiyon anahtarları mevcuttur;
 • Güzel uygulama.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Popüler şerit mikrofon değerlendirmesi

sE Elektronik VR2

Vokalleri ve müzik aletlerini kaydetmek için tasarlanmış güvenilir bir cihaz. Cihaz, stüdyo kullanımına ek olarak konser organizasyonu için de uygundur. Cihazın hassasiyeti -37 dB'dir. Yemekler hayalet. Sinyal-gürültü oranı 76 dB'dir. Yön deseni - çift yönlü. Yapı sabittir, bu nedenle belirli bir yerde bulunur. 135 dB'lik basınca dayanır.

Ortalama maliyet 32.000 ruble.

sE Elektronik VR

Avantajlar:

 • Kolaylık;
 • Şık tasarım;
 • Güvenilirlik;
 • Uzun servis ömrü;
 • Enstrümanları kaydetmek için uygundur.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

RODE NTR

Doğal sese sahip sesleri iyi üreten çok yönlü bir model. Profesyonel stüdyolar veya amatör radyo yayıncılığı için uygundur. 130 dB'ye kadar basınca dayanır. Frekans tepkisi: 20-20000 Hz, en uygun çözüm. Kit, güvenli bir uyum için gerekli tüm bileşenleri içerir.

Ortalama maliyet 52.400 ruble.

RODE NTR

Avantajlar:

 • Profesyonel cihaz;
 • Dayanıklılık;
 • Basit kontroller;
 • Güvenilirlik;
 • İyi teknik özellikler.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Aston Microphones Stealth

Sahneler ve stüdyolar için güvenilir enstrüman. Ek olarak, cihaz genellikle çizgi filmlerin veya oyunların seslendirilmesi için kullanılır. Her durumda yüksek kaliteli ses sağlayan 4 değiştirilebilir mod vardır. Daha fazla güvenilirlik için, yerleşik bir ön yükseltici ve gürültü oluşumunu önleyen bir titreşim önleyici montaj vardır. Montaj, hizmet ömrünü olumlu yönde etkileyen en üst düzeyde gerçekleştirilir.

Ortalama maliyet 30.000 ruble.

Aston Microphones Stealth

Avantajlar:

 • Çok yönlülük;
 • 50 dB kazanın;
 • Davulları bile tutabilir;
 • Uygun uygulama;
 • Güzel tasarım;
 • Bağlanması kolay.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

En sonunda

Yüksek kaliteli bir mikrofon bulmak o kadar kolay değildir, ancak bir kişi bir sesi veya enstrümanı kaydetmeyi planlıyorsa, bu sorun derhal ve tercihen kendi başına çözülmelidir. Derecelendirmede açıklanan modelleri veya daha ilginç modelleri kullanma deneyiminiz varsa, yorumlarda bize anlatın.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin