💊 2020 için Şişkinlik (Şişkinlik) İçin En İyi Çözümler

0

Şişkinlik hassas bir sorundur, bu nedenle bir kişi için iki kat rahatsızlık verir. Ayrıca, bu patoloji her zaman yanlış beslenmenin bir sonucu değildir, çoğu zaman şişkinlik hastalığın bir belirtisidir. Ancak bağırsaklardaki gazdan kurtulmak zor değildir, çünkü bunun için hem alternatif yöntemler hem de çeşitli ilaçlar vardır. "best-tr.designuspro.com" sitesinin editörlerimiz sizin için şişkinliği tedavi etmenin en iyi yollarını ve yöntemlerini bir derecelendirme hazırladı.

Artmış gaz oluşumunun nedenleri

Şişmanlık sık görülen bir fenomendir, genellikle yaşam ve sağlık için herhangi bir tehlike oluşturmaz, ancak bir kişiyi garip bir duruma sokabilir. Ve yeni ebeveynler, kendi deneyimlerinden, bu sorunun tüm "cazibesini" hissederler, yani yeni doğan bebeklerde kolik, tüm aileyi birkaç ay uykudan mahrum edebilir. Küçük çocuklarda şişkinlik, sindirim sisteminin kusurlu olmasının bir sonucudur ve burada bireysel gelişimsel özellikler de atfedilebilir. Ve hangi nedenle, artan gaz üretimi, tamamen oluşturulmuş bir bağırsakla yetişkinlerde kendini gösterebilir.

 1. Yanlış beslenme - eğer hareket halindeyken atıştırmalıkları fazla kullanırsanız, yemek yerken çok konuşun, kesinlikle çok fazla hava yutarsınız. Havanın bir kısmı geğirme şeklinde çıkacak, bir kısmı da bağırsaklarda bir "yolculuğa" çıkacak. Bu aynı zamanda yanlış takılan protezlerin kullanımını ve sakız kullanımını da içerir. İlk durumda, şişkinlik, çiğneme sırasında rahatsızlıktan dolayı havayı yutmaktan kaynaklanır.
 2. Bir dizi hastalık, özellikle kronik olanlar, şişkinliğin gelişmesine katkıda bulunur. Bu durumda bağırsaklardaki gaz, hastalığın belirtilerinden sadece biridir. Hangi patolojiler şişkinliğe yol açar? Gastrit, kolit, enterokolit, hepatit, Crohn hastalığı, kolesistit, pankreatit, gastrointestinal onkoloji, bağırsak enfeksiyonları, dysbiosis.
 3. Laktoz intoleransı, süt proteinini parçalayan, şişkinliğe, karın ağrısına ve hatta ishale neden olan laktaz enzimindeki bir eksikliktir.
 4. Çölyak hastalığı başka bir hoşgörüsüzlüktür, glütenin parçalanması ile ilgili sorunlardan oluşur.
 5. İrritabl bağırsak sendromu - bu patoloji genellikle stresin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Sık sık dışkılama dürtüsü, ishal ve şişkinlik ile kendini gösterir. Kadınlar bu duruma daha duyarlıdır.
 6. Kadın vücudunun özellikleri - kızlar genellikle adet öncesi dönemde ve adet sırasında şişkinlik fark eder. Bu normaldir ve diyetle hafifletilebilir.

Şişkinliğe neden olan yiyecekler

Yanlış seçilmiş bir diyet, özellikle aşırı gaz oluşumuna yatkın kişilerde, bu sorunu daha da kötüleştirebilir. Şişkinliği önlemek için hangi yiyecekler menüden çıkarılmalıdır?

 • fasulye - bezelye, fasulye ve diğerleri - iyi bilinen şişkinlik suçluları;
 • süt ürünleri;
 • lahana;
 • tatlı hamur işi;
 • tahıllar - özellikle mısır, kepek, buğday.

Çoğu zaman, şişkinliğin tedavisi sadece bir diyete bağlı kalmak ve kışkırtıcı yiyecekleri dışlamaktan ibarettir. Bu nedenle, örneğin, laktoz veya glüten intoleransı olan hastalarda, ilgili bileşenleri menüden çıkarmaya değer. Disbiyozlu insanlar probiyotik içmelidir. Ve diğer gastrointestinal rahatsızlıkları olan hastalar ilaçların yanı sıra mutlaka diyet uygulamalıdır.

Şişkinlik için diyet

Belirli bir diyete uyum, mükemmel bir önleme ve tedavi yöntemi olacaktır. İzlenmesi gereken ana noktalar nelerdir

 • günde 4-5 öğün, kesirli öğünler olmalıdır;
 • öğünler arasındaki aralık en az 3 saattir;
 • bulaşıkların sıcaklığı çok düşük olmamalı, çok sıcak yiyecekler yemek tavsiye edilmemelidir;
 • mutfak işleme: haşlanmış ve buharda pişirilmiş yemekler. Kızarmış yiyecekler kesinlikle yasaktır;
 • tütsülenmiş etler, turşular, turşular ve sıcak baharatlar yasaktır;
 • su, tavuk, az yağlı balık, süt ürünlerinde yulaf lapası tercih edilmelidir.

Diyete bağlılık istenen sonucu vermediyse, bir doktora danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yalnızca anamnez toplayan ve ek araştırma yöntemleri yazan bir uzman, doğru bir teşhis ve şişkinliğin doğru nedenini belirleyebilecektir. Kendi kendine ilaç almamalı ve bu sorundan utanmamalısın. Artan gaz üretiminin tedavisi için en çok hangi ilaçlar reçete edilir?

2020 için şişkinlik tedavisi için en iyi ilaçların değerlendirilmesi

Enterosorbentler

Bağırsaklardaki tüm toksinlerin atılması için tasarlanan ilaçlar, gazlar da emici maddeler sayesinde vücuttan uzaklaştırılır. Bu tür fonlar kısa süreli kurslarda reçete edilir, çünkü toksinler ile birlikte tüm yararlı maddeleri ve elementleri bağırsaklardan uzaklaştırırlar. Lütfen enterosorbentlerin diğer tabletlerden veya vitamin-mineral komplekslerinden ayrı alınması gerektiğini unutmayın, çünkü bu yaklaşım diğer ilaçların yararlı etkisini etkisiz hale getirir. Alınması gereken ideal zaman, aç karnına.

Polysorb MP

Zehirlenme, bulantı, kusma ve ishal için sıklıkla reçete edilen iyi bilinen bir ilaç. Serbest bırakma formu - son derece düşük ağırlıklı açık beyaz toz. Yan etkilere neden olmadan hastalar tarafından iyi tolere edilir. Minimum kontrendikasyon, küçük çocukların bile polisorb almasına izin verir.

Ana aktif bileşen, ince öğütülmüş ve bağırsaklardan neredeyse her tür toksin ve gazı çıkarabilen silikon dioksittir. Ayrıca, alkol zehirlenmesi durumunda, alerjik reaksiyonlarda, vücudun bağışıklık kuvvetlerini artırmak için ilacın faydalarına dikkat etmek önemlidir. Çoğu zaman, toz, ekolojik olarak kirlenmiş bölgelerde, özellikle de radyasyon geçmişine maruz kalan bölgelerde yaşayan vatandaşlara reçete edilir. Doktorlar ayrıca ilacı fiziksel ve zihinsel aşırı yüklenme yaşamaya zorlanan hastalara almayı da tavsiye ediyor.

Kullanım talimatı: Önerilen miktarda tozu temiz su ile seyreltin ve gün içinde üç doz halinde için. Doz, farklı yaş grupları için farklıdır, bu nedenle kullanmadan önce prospektüsü dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Tedavi süresi 14 gündür.

Polysorb MP

Avantajlar:

 • çok yönlülük;
 • geniş uygulama yelpazesi;
 • Emniyet;
 • çocukların pratiğinde kullanılabilir;
 • durumda hızlı iyileşme;
 • birkaç kontrendikasyon.

Dezavantajları:

 • yararlı maddeleri bağırsaklardan uzaklaştırır;
 • metabolizmaya müdahale eder;
 • ek vitamin ve mineral besin takviyesi alımını gerektirir.

Ortalama maliyet 50 gram başına 330 Rus rublesi.

Enterosgel

Ve yine, silikon içeren bir preparat, şimdi beyaz bir macun formunda. Ürün, şişkinlik, epigastrik ağrı ve mide ekşimesi tedavisi için uygundur. Ancak, bu tüm endikasyon listesi değildir. İlaç, aşağıdaki patolojilerde durumu hafifletebilir: disbiyoz, ishal, bulantı ve kusma, hepatit, karaciğer yetmezliği.Ayrıca, uzmanlar, petrol ürünleri, cıva, kurşun ve diğer toksik maddelerle zehirlenme için bir ilacın kullanılması da dahil olmak üzere, düşük kaliteli yiyecek ve alkolle zehirlenme için bir macun reçete eder.

Yukarıda belirtildiği gibi, ilaç, temiz su ile seyreltilmesi gereken yumuşak bir jel formunda mevcuttur. Sıvılar, ilacın kendisinden üç kat daha fazla alınmalıdır. Bağırsaktaki böyle bir kitle, büyük miktarda zehir, toksin ve alerjeni etkisiz hale getirebilir.

Enterosgel

Avantajlar:

 • geniş kullanım alanı;
 • tüm hasta gruplarında iyi tolere edilir;
 • kabızlığa neden olmaz;
 • bağırsak emilimini etkilemez;
 • vitaminleri ve diğer faydalı unsurları nötralize etmez;
 • mikroflorayı ihlal etmez;
 • çocuklara atanabilir.

Dezavantajları:

 • kontrendikasyonlar var;
 • bireysel hoşgörüsüzlük mümkündür.

Ortalama maliyet, 225 g tüp için 400 Rus rublesidir.

Smecta

Birçoğunuz gastrointestinal sistem için böyle bir "yardımcı" olduğunu duymuşsunuzdur, bu ilaç aynı zamanda enterosorbentler için de geçerlidir. İlaç, toksinleri vücuttan hızla uzaklaştırır, mukoza zarının duvarlarını etkili bir şekilde koruyabilir, toplam mukus ve salgı miktarını artırabilir.

Smecta'nın bebekler de dahil olmak üzere yetişkinlerde ve çocuklarda kullanımına izin verilir, ancak bebeklerde kolik tedavisinin bu şekilde yapılmasını önermiyoruz çünkü bu vitamin eksikliğine ve ciddi malformasyonlara yol açacaktır. Şişmanlığa ek olarak, ilaç ishal, kusma, dispepsi, mide ekşimesi ve karındaki herhangi bir rahatsızlık için reçete edilir.

Serbest bırakma formu - sıvı içinde seyreltilmesi gereken çeşitli tatlara sahip toz. Doz, hastanın yaşına göre belirlenir.

Smecta

Avantajlar:

 • iyi tolerans;
 • verimlilik;
 • çoçuklar için uygundur.

Dezavantajları:

 • dezavantajları ve yan etkileri vardır;
 • genellikle kabızlığı kışkırtır.

Ortalama maliyet 10 poşet için 140 Rus rublesidir.

Beyaz kömür

Hepimiz siyah aktif karbonu biliyoruz, ancak tarif ettiğimiz ilaç en iyi özelliklere sahip. İlaç ayrıca silikon dioksitten oluşur, ancak bileşimde kömür bulamazsınız. Ancak selüloz mevcuttur, bu tür bir bileşen karışımı yüksek düzeyde yeniden emilim sağlar, bu nedenle ilacın büyük dozlarda alınması tavsiye edilmez. Aktif kömürün aksine, bu tabletler kabızlığa neden olmaz. Bağırsaklardaki fazla gaz, gastrointestinal hareketliliğin uyarılması nedeniyle doğal olarak uzaklaştırılır. Ek olarak, ilaç, örneğin kontrastlı X-ışını gibi çeşitli teşhis prosedürleri için bir hazırlık olarak tavsiye edilir.

Beyaz kömür

Avantajlar:

 • verimlilik;
 • doğal olarak toksinleri giderir;
 • bağırsak peristaltizmi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Dezavantajları:

 • hamilelik ve emzirme döneminde alınmamalıdır;
 • gastrit ve ülser varlığında kullanılması yasaktır.

Ortalama maliyet 10 tablet için 200 Rus rublesidir.

Köpük kesiciler

Bağırsaklardaki gaz kabarcıkları köpük oluşturabilir, uygun ilaçlar bu köpüğün miktarını azaltabilir, böylece şişkinlik semptomlarını azaltabilir. Hassas hareketleri nedeniyle köpük kesiciler, kolikten muzdarip bebekler için popülerdir. Bu gruptaki çoğu ilaç simetikon içerir.

Simetikon (Espumisan, Bo-boat, Sub-simplex)

Çocuğunuz varsa, muhtemelen bu ürünleri zaten duymuşsunuzdur. Hepsinin farklı isimleri vardır, ancak aktif bileşenler ve etki mekanizması yaklaşık olarak aynıdır.

Aktif maddelerin temel çalışma prensibi, köpüğün yüzey gerilimini ortadan kaldırmaktır, böylece gaz kabarcıkları birbirleriyle birleşme yeteneklerini kaybederek daha fazla köpük, gaz ve buna bağlı olarak şişme belirtileri oluşturur. Sonuç olarak, gazlar bağırsakları doğal olarak ve küçük miktarlarda terk eder. Simetikon hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılır. Serbest bırakma formu ve dozaj, hastanın yaşına bağlı olarak değişir. İlaç, durumu sadece şişkinlik ile hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda ultrason için iç organları hazırlamak için mükemmel bir yöntem haline gelir.Bunun nedeni, gaz kabarcıklarının sensörün görüşünü ve teşhis koyanın gözlerini engellemesidir.

Espumisan

Avantajlar:

 • değişmeden vücuttan atılır;
 • metabolizmayı etkilemez;
 • herhangi bir maliyetle geniş bir analog yelpazesi;
 • verimlilik.

Dezavantajları:

 • yok.

Ortalama maliyet 50 kapsül için 500 Rus rublesidir.

Meteospasmil

Bu çare simetikon ve antispazmodik içerir. Bu karışım, ondan şişkinlik ve ağrının giderilmesini sağlar. Bağırsak hareketliliğindeki azalmaya bağlı olarak ilacın bağırsak hipotansiyonuna neden olmadığı unutulmamalıdır.

Kullanım endikasyonları: şişkinlik, mide ekşimesi, geğirme. Uygulama alanı sadece tedaviyi değil, aynı zamanda teşhis prosedürlerine hazırlığı da içerir.

Meteospasmil

Avantajlar:

 • çocuklarda kullanılabilir;
 • analjezik etki;
 • kabızlık varlığında uygulanabilir.

Dezavantajları:

 • yan etkiler ve kontrendikasyonlar var;
 • yüksek fiyat.

Ortalama maliyet 30 kapsül için 850 Rus ruble.

Enzimler

Mide suyu türevleri, karbonhidratların ve proteinlerin emilimini artırır. Böylece gastrointestinal sistem bezlerinin salgılanmaması ortadan kalkmış olur. Pankreatit ve kolesistit, yiyeceklerin midede fermente olmasına neden olabilir ve fermantasyona gaz salınımının eşlik ettiği bilinmektedir.

Creon

İlaç, düşük asitliği ve gastriti olan hastalar için endikedir. Araç, şişkinlik ve buna bağlı ağrının karmaşık tedavisinde en iyi şekilde kendini göstermiştir. Ayrıca, Creon'u önleyici amaçlar için kullanma yeteneği de büyük bir artı olacaktır.

Aktif maddeler: pankreas enzimleri, ağır yiyeceklerin hızlı sindirimini kolaylaştırırlar. Enzimlerin sayısı gösterge - birimler (birimler) ile belirlenir. Örneğin hafif durumlarda 10.000 ünite reçete edilir, ileri vakalarda doktor size 40.000 ünite tavsiye edebilir.

Creon

Avantajlar:

 • etkili yardım;
 • profilaksi olarak kullanılabilir;
 • iyi tolere edilir.

Dezavantajları:

 • kontrendikasyonlar var.

Ortalama maliyet, 10.000 birimlik 50 kapsül için 600 Rus rublesidir.

Probiyotikler

Bu ilaç grubu, bağırsak florasını faydalı bakterilerle doyurmayı amaçlamaktadır. Bu durumda, disbiyoz semptomu olarak şişkinlik, sindirimin doğru çalışması nedeniyle etkisiz hale getirilir. Hasta, gastrointestinal sistemin belirgin bozulma belirtilerine sahip değilse, probiyotikler aynı anda bağışıklığı artırarak gazlarla hızla başa çıkacaktır.

Hilak Forte

Ürün, normal metabolizmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ortamı bünyesinde barındırır. Bu ortam lactobacilli, Escherichia coli ve bazı streptococci türleri tarafından üretilir. Sonuç olarak, zararlı bakterilerin hayatta kalamadığı sağlıklı bir mikroflora elde edersiniz.

İlaç genellikle zehirlenme veya bağırsak enfeksiyonlarından sonra antibiyotiklerin kesilmesinden sonra reçete edilir. Nasıl alınır: Bir yetişkin için suda 50 damla seyreltin, günde üç kez içilir. Tedavi süresi 30 gündür.

Hilak Forte

Avantajlar:

 • çok yönlülük;
 • verimlilik.

Dezavantajları:

 • bu sadece tedavinin bir parçasıdır.

Ortalama maliyet 100 ml başına 500 Rus rublesidir.

Linex Forte

Ve derecelendirmemizi tamamlamak, bifidobakteriler ve laktobasil içeren yüksek kaliteli ve etkili bir ilaçtır. Yukarıdaki durumda olduğu gibi, ürün, bağırsak mikroflorasını ishal, zehirlenme, bağırsak enfeksiyonları ve uzun süreli antibiyotik tedavisinin arka planına karşı normalleştirmek için reçete edilir. Araç daha aktiftir, en zor ve gelişmiş durumlarda şişkinliği nötralize etmek için uygundur. Bununla birlikte, herhangi bir probiyotiğin sıcak sıvı ile yıkanmaması gerektiğini, yüksek sıcaklığın faydalı mikroorganizmaları yok edeceğini unutmayın.

Linex Forte

Avantajlar:

 • verimlilik;
 • yenidoğanlara uygulanabilir;
 • antibiyotikler dışındaki ilaçlarla reaksiyona girmez.

Dezavantajları:

 • yüksek fiyat.

Ortalama maliyet 14 kapsül için 535 Rus rublesi.

Karmaşık hazırlıklar

Laktofloren

Laktofloren Düz karın, karmaşık bir tamamlayıcıdır. İçerik: bifidobacteria ve lactobacilli, enzimler ve bitki özleri (melisa, papatya, çarkıfelek ve zencefil).

Bağırsak mikroflorasının dengesini sağlamaya yardımcı olur, ağır yiyeceklerin (baklagiller ve süt ürünleri gibi) sindirilmesine yardımcı olur ve gaz üretimini azaltır - yani şişkinliğin nedenleriyle savaşır.

Nasıl alınır: Poşetin içeriğini suda çözün, yemeklerden 30 dakika önce günde 1 kez içilir. Kabul süresi 10-30 gündür.

karmaşık takviye Laktofloren

Avantajlar:

 • şişkinliğin nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur;
 • 1 değil, 8 aktif bileşenin bileşiminde;
 • akıllı paketleme: bileşenlerin yararlı özelliklerini koruyan iki bölmeli poşetler.

Dezavantajları:

 • İtalya'da üretildiğinden dolayı fiyatı yüksektir.

etnoloji

Halk ilaçları pozisyonlarından vazgeçmez, en popüler olanı bitkisel kaynatmalardır. Örneğin, rezene ve dereotu en iyi karbonhidratlı besinler olarak kabul edilir. Ayrıca nane yaprağı, papatya çiçeği, rezene meyvesi ve kediotu kökü kaynatma işlemi de yapabilirsiniz. Şu anda, gerekli tüm malzemeler eczanede bulunabilir.

Derecelendirmede açıklanan araçları kullanma deneyiminiz varsa, geri bildiriminizi yorumlara yazın.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin