2020 için en iyi erişte üreticileri

1

Makarna pişirmesi kolay ve ucuzdur, bu yüzden tüketiciler arasında çok popülerdir. Makarna buğday, mısır, pirinç ve hatta çikolatadan yapılabilir. "best-tr.designuspro.com" dergisinin editörleri eriştenin ne gibi yararlı özelliklere sahip olduğunu, yanlarda ne tür kıvrımların görüneceğini ve hangilerinin fazla kilo getirmeyeceğini buldular. 2020 için en iyi erişte üreticilerine genel bir bakış sunuyoruz.

Yaratılış tarihi

Erişte icadı İtalyanlara aittir, unun icat edildiği o uzak zamanlarda pişirmeye başladılar. İtalyanca'dan çevrilen "erişte" solucanlar anlamına gelir.

Erişte yapmanın ilk yöntemi çok basitti: Su ve un temelinde hamur yoğruldu, açıldı, ince çubuklar halinde kesildi ve güneşte kurutuldu. Böyle bir bütçe ve doyurucu bir garnitür İtalyanlar arasında çok popülerdi. Farklı şehirlerde yemeğin farklı olarak adlandırılması ilginç: orati, minuteelli, fermentini, pancardelle. Modern isim sadece XIV.Yüzyılda sabitlendi. Rus tüketiciler, İtalya'yı ziyaret eden sanatçılar ve gezginler sayesinde erişte hakkında ancak 19. yüzyılın sonunda öğrendiler.

Erişte spagettiye benzer, ancak daha minyatürdür: ince, kısadır. Üretiminde buğday unu, su, yumurta veya yumurta tozu kullanın. Doğal boyaların eklenmesi kabul edilebilir: havuç, ıspanak veya domates. 3 yaygın türü vardır: sıradan, amatör ve örümcek ağı, farklılıklar uzunluk ve kalınlıktır.

Erişte kalitesini ne belirler

Hangi makarna şirketi seçilir, hangi çeşitleri vardır, en iyileri nasıl belirlenir?

Makarnanın kalitesi doğrudan yapıldığı unun özelliklerine bağlıdır. İyi bir üne sahip ürünler, A ve B dereceli undan yapılır. En yüksek dereceli undan ürünler, katı un türlerinden yapılan makarnalar olarak sınıflandırılır. En yüksek sınıftaki erişte sarımsı bir renk tonu ile düz bir renkte olmalıdır.

Herhangi bir kalıntı ve kepek parçası içermemelidir. Yapı, cips veya koyu lekeler olmadan düzgün ve pürüzsüz olmalıdır. Hafif bir pürüzlülük kabul edilebilir, bir kırıkta görünüm camsı olmalı, tüm çubuklar aynı boyutta olmalıdır. Tadı ve rengi hoş, asit veya acılık olmadan, hammaddelerin üretildiği malzeme Rusya'da belirlenen kalite gereksinimlerini karşılamalıdır.

Erişte pişirildikten sonraki durumu özellikle önemlidir. Ürünlerin kalitesinden emin olan üreticiler, açıklamada tam pişirme süresini belirtmelidir (8-15 dakika). Ambalaj "yumuşayana kadar pişirin" diyorsa, kaliteden şüphe duyabilirsiniz.

Makarnanın pişirildiği su berrak olmalıdır. Seçim sırasında bir hata yapılırsa, kaynadıktan sonra su bulanıklaşacaktır. Bu, makarnanın en yüksek kalitede olmadığını ve tüm besin maddelerinin yıkandığını gösterecektir.Erişte elastik, yumuşak, topaksız olmalı ve yapışkan olmamalıdır.

Makarnanın faydaları

Modern beslenme uzmanlarına göre yüksek kaliteli makarna, yağ içermediği için kilo alımına katkı sağlamaz. Bu yemeğin kullanıldığı soslar ve sosisler sayesinde daha iyi olabilirsiniz. Kristalin nişasta, makarnalık buğday erişte bileşiminde bulunur. Bu tür pişirme sırasında parçalanmaz ve vücutta değerli protein bileşikleri tutar. Bileşiminde yaklaşık% 70 olan karbonhidratlar yavaşça emilir ve uzun bir tokluk hissi verir. Günlük diyette kalori dahilinde yemek yerseniz, zarardan çok faydası olacaktır.

Faydalı özellikler

Öğe adıYarar
Selülozbağırsak peristaltizmini uyarır, kardiyovasküler hastalıkların gelişmesini engeller.
E vitaminidoğal antioksidan, damar elastikiyetini arttırır.
Amino asitlerGıdalarda bulunan eser elementlerin ve vitaminlerin asimilasyonunu teşvik eder.
B vitaminlerisinir sisteminin aktivitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, strese karşı direncin artmasına katkıda bulunur.
Triptofanruh halini iyileştirir ve sağlıklı, onarıcı uykuyu destekler.
E, PP, demir, fosfor ve manganez vitaminlerimigren, kalp hastalığı ve kötü kolesterol ile savaşmaya yardımcı olur.

Erişte zararı

Ürün, bir yetişkinin günlük diyetinde% 60'tan fazla olmaması gereken karbonhidrat bakımından zengindir. Bu makarnanın sindirim sistemi için zor olduğu düşünüldüğünden beslenme uzmanları, sabahları yemeği yemeyi tavsiye eder. Aşırı kilolu olma eğiliminde olan insanlar için, yemeği yağlı etler, soslar ve yağlar olmadan, ideal olarak düşük kalorili haşlanmış sebzelerle yemek daha iyidir, bu durumda dezavantajlar en aza indirilecektir.

Not!

Karbonhidratlar fazla verilirse, dengesizliği obeziteye yol açan insülin artacaktır.

 • Örümcek ağı, pankreatitten muzdarip insanlar için kontrendikedir, çünkü katı un kategorisindeki yemekler pankreasa bir yük bindirir ve safra salgılanmasını tetikler.
 • Lif içeriği nedeniyle, bağırsak sorunları olan kişiler hoş olmayan hisler, şişkinlik ve dışkı bozuklukları yaşayabilir. İstisnai durumlarda, gastrointestinal sistem problemleri ve pankreatiti olan kişiler erişte kullanabilir, ancak fazla nişastayı uzaklaştırmak için onu sindirmek daha iyidir.

Erişte kalori içeriği

Kalori içeriği, hammaddenin yapıldığı buğdayın türüne bağlıdır. Kuru formda, 100 gram ürün başına enerji değeri 350 kcal'dir (tam kalori içeriği, pakete bakmanız gerekir, değişebilir). Domates, ıspanak, havuç ve hatta mercimek ilavesiyle renkli erişte çeşitleri vardır, bu gibi durumlarda kalori içeriği artacaktır.

Haşlanmış bir biçimde, Rus yapımı erişte kalori içeriği azalır ve 100 gramda yaklaşık 120 kcal'ye eşittir. Makarnanın nadiren saf haliyle tüketildiği unutulmamalıdır. Peynir, et sosları ve diğer sosların eklenmesi kalori içeriğini önemli ölçüde artırır. Ağırlık gözlemcileri erişte kullanımını kontrol etmelidir.

100 gramlık erişte kalori içeriği:

Sunum başına içeriknormun yüzdesi
Kalori 344 kcal21.95%
Proteinler 10.4 g11.06%
Yağ 1,1 g1.59%
Karbonhidratlar 71,5 g0.5

Erişte nasıl pişirilir

Klasik yol

Malzemeler:

 • erişte 100 gram;
 • su 1 litre;
 • bir tutam tuz;
 • 1 yemek kaşığı. kaşık zeytinyağı.

Pişirme metodu:

Suya tuz ekleyin ve kaynatın. Ana ürünü ve yağı ekleyin, karıştırın. Kaynadığı anda ısıyı azaltın. Pişirme süresi, ürünün kalınlığına bağlıdır. Erişte ne kadar ince olursa o kadar az pişer, genellikle 12-15 dakika. Paket üzerinde belirtilen sürelere göre pişirmek için idealdir. Bitmiş erişte dıştan yumuşak ve içi biraz sert olacaktır. Suyu zamanla boşaltın, ancak tamamen değil. Eriştelerin taze ve kuru olmaması için biraz sıvı bırakmak önemlidir. Pişmiş erişte, çeşitli soslar, et suyu, rendelenmiş peynir veya beyaz peynir ile servis edilir.

Önemli!

Makarnayı durulamayın, faydalı bileşenler tadı etkileyen suyla yıkanır.

Süt erişte

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı erişte;
 • 200 gram süt;
 • 1 yemek kaşığı. bir kaşık dolusu şeker;
 • bir tutam tuz;
 • 10-15 gram tereyağı.

Pişirme metodu:

Sütü kalın dipli bir tencereye dökün, kaynatın. Erişte ve şeker ekleyin, tuz. Karıştırın, orta ateşte 4-5 dakika pişirin. Bitmiş erişte bir tabağa dökün, yağ ekleyin.

Kızarmış erişte

Malzemeler:

   • erişte 150 gram;
   • bitkisel yağ 40 gram;
   • su 300 ml;
   • tadı tuz.
   Pişirme metodu:

Tavaya yağ ekleyin, erişteleri kızarana kadar kızartın. Su ekleyin, karıştırın, tuz ekleyin, üzerini kapatın ve orta ateşte pişirin. Su buharlaştığında ısıyı kapatın. Erişte sadece garnitür olarak servis edilmiyor, salata, güveç, çorba, lazanya hazırlamak için kullanılıyor.

Hangi çeşidin satın alınmasının daha iyi olduğu nasıl seçilir?

 • Raf ömrü

Erişte klasik bileşimi un ve sudur, ancak bazı üreticiler yumurta veya yumurta tozu ekler. Bu ürün yağsız yemekler için uygun değildir ve raf ömrü 24 aydan 12 aya düşürülmüştür.

 • Çeşitlilik

Kaliteli bir ürün satın almak için tanınmış bir marka seçin. Ambalajı düşünün, kompozisyona bakın. Bazen üreticiler, üretim maliyetini düşürmek için, yalnızca makarnalık buğdaydan yapıldığını belirterek farklı sınıflardaki unları karıştırırlar. A veya B tipi ham un seçin.

 • Renk

Kaliteli bir ürün gri olmamalıdır. Yüksek kaliteli makarna, görünüşte biraz şeffaftır, renk altından açık sarıya değişir, beyaz noktalar şeklinde kapanımlar olmaksızın yapı düzgün ve pürüzsüz olmalıdır. Kesimde erişte rengi beyaz olmamalıdır - bu, ürünü üreten şirketin GOST'a göre yapmadığının bir işaretidir. Isının eşit dağılımını göz ardı ederek ham maddeleri yüksek sıcaklıkta kurutdum.

 • Protein içerikli

Etiketi okurken protein miktarına dikkat etmeniz gerekir. Roskontrol verilerine göre, yüksek kaliteli durum buğdayı ürünlerinde protein bileşimi 100 gramda 12 ila 15 gram olacaktır. Kabartma unu ilavesiyle erişte bir parçası olarak, protein 10 gramdan fazla olmayacaktır. Protein içeriği ne kadar yüksekse, fayda o kadar büyük olur.

Kaliteli bir ürünün maliyeti nedir?

Ambalaj ucuzsa, makarna büyük olasılıkla karışık un türlerinden yapılır. Alıcılara göre, gerçek makarnanın tadını çıkarmak için premium segment üreticilerini seçmek daha iyidir. Bu tür makarna pişirildikten sonra birbirine yapışmayacak, pürüzsüz ve hatta topaksız olacaktır.

Kaliteli erişte üreticilerinin değerlendirmesi

Tam tahıllı buğday erişte Divinka

Özel bir teknoloji kullanılarak duvar kağıdı unundan yapılır - mikrodalga dalgaları kullanılarak kurutulmadan, boya ve tat iyileştirici eklenmeden.

Tam tahıllı buğday erişte Divinka

Artıları:

 • yüksek diyet lifi içeriği;
 • çok sayıda mikro ve makro element, mineral içerir;
 • vitamin bakımından zengin;
 • bağırsak disbiyozu için önerilir;
 • şeker hastaları için izin verilir.

Eksiler:

 • Her zaman indirimde değil.

350 gramlık 350 paketin fiyatı 52 ila 75 ruble.

Şehriye Gallina Blanca

Sadece makarnalık buğdaydan hazırlanmıştır. Bileşim boya ve GDO içermez. 24 ay boyunca depolanmış, geniş tabanlı ve kilit valfli kullanışlı ambalaj, başlatılan paketi tekrar tekrar açıp kapatmanıza izin verir.

Şehriye Gallina Blanca

Artıları:

 • elastik şekil korunur;
 • kaynatmayın;
 • Al dente yemekleri için ideal;
 • depolama için uygun paket.

Eksiler:

 • Lif içeriği yüksek olduğundan mide rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilmez.

Tedarikçiye bağlı olarak 450 g'lık bir paket için ortalama fiyat 55 ruble.

Vasteco erişte heceli

Özel bir buğday türünden yapılmıştır - hecelenmişsert kabuğu sayesinde nitrat emilimine dayanıklıdır.

Vasteco erişte heceli

Artıları:

 • düşük glüten seviyeleri;
 • sindirimi iyileştirir;
 • büyük miktarda diyet lifi;
 • uzun vadeli doygunluk verir;
 • raf ömrü 24 aydır.

Eksiler:

 • yüksek fiyat.

Maliyet (400 g) - 118 ruble.

Şehriye WHEYMichelle Fito Forma

Eklenmiş protein içeren, boş kalori içermeyen ve nişasta içermeyen kaliteli bir düşük karbonhidratlı ürün. Kilo gözlemcileri için ideal.

Şehriye WHEYMichelle Fito Forma

Artıları:

 • minimum karbonhidrat içeriği;
 • 100 gramda 57.2 g proteinin bir parçası olarak;
 • kilo vermeye yardımcı olur;
 • diyet lifi, midede şişlik, iştahı bastırır.

Eksiler:

 • küçük tüm paketler - 160 gram;
 • yüksek fiyat.

Fiyat (160 g) - 250-290 ruble.

Erişte örümcek ağı Macfa

Ürünler Chelyabinsk bölgesinde üretilmektedir. Rus alıcıların bu tür makarnalar hakkındaki yorumları çoğunlukla olumlu. Çanak 8 dakikada hazır, topak oluşmaz.

Erişte örümcek ağı Macfa

Artıları:

 • A sınıfı unun bir parçası olarak;
 • bitmiş formda şişmeyin;
 • iyi itibar.

Eksiler:

 • bazı alıcılar yüksek fiyat yüzünden kafası karışıyor.

Maliyet (450 g) - 60 ruble'den.

Şehriye Rollton

Rusya'daki ürünlerin popülaritesi, kalite ve fiyat oranı nedeniyle kazanıldı. Şirket genellikle üretim teknolojisi ile ilgili yarışmaları kazanır. Bu şirketten yemek hazırlama kolaylığı her gün yeni müşteriler çekiyor.

Şehriye Rollton

Artıları:

 • neredeyse her yerde satıldı;
 • durum buğdayından hazırlanmış;
 • Uygun Fiyat.

Eksiler:

 • oruç tutanların yemeği yemesini imkansız kılan az miktarda yumurta tozu içerir.

400 g ağırlığındaki bir paketin maliyeti - 55 ruble.

Pirinç Şehriye Çörek Kho

Yurtdışı ürün. Pirinç hammaddelerinden Japon teknolojisi kullanılarak Vietnam'da üretilmiştir. Salatalarda, çorbalarda ve garnitürlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pirinç Şehriye Çörek Kho

Artıları:

 • günlük yiyecekleri çeşitlendirir;
 • oruç tutmak için uygundur.

Dezavantajları:

 • yüksek fiyat;
 • her zaman satışta değil;
 • daha iyi tüketilir sıcak.

500 gramlık ambalaj fiyatı - 155 ruble'den.

Shchebekinskie erişte ışık

Tula'da yerleşik bir yerli şirket, makarnalık buğday unundan erişte üretiyor. Şirketin neredeyse hiç rakibi yok, müşteriler demokratik fiyatlar ve kalite için popüler makarna modellerini takdir ediyor. Bu avantajlar, iyi ürün talebini garanti eder.

Shchebekinskie erişte ışık

Artıları:

 • Uygun Fiyat;
 • hızlı hazırlanın - 5 dakika;
 • A sınıfı unun bir parçası olarak;
 • Rusya Federasyonu'nun birçok şehrinde mevcuttur;
 • raf ömrü 24 aydır.

Eksiler:

 • protein içeriği - 13 gram (iyi, ancak en yüksek değil).

450 gr'lık bir paketin maliyeti 49 ruble.

Ameria Erişte No. 96

Ameria'nın örümcek ağı, M55-23 tipi birinci sınıf buğday unundan yapılmıştır, yumurta içermez.

Ameria Erişte No. 96

Artıları:

 • ucuz maliyet fiyatı;
 • birçok mağazada satılır;
 • oruçta kullanılabilir.

Eksiler:

 • B sınıfı undan yapılmıştır;
 • pişirme sırasında elastikiyetini kaybeder.

400 gramlık bir paketin fiyatı 26 ruble.

Endaxi şehriye

Durum unundan klasik bir tarife göre yapılmıştır. Kompozisyonda vejetaryenler ve şeker hastaları için uygun yumurta yoktur.

Endaxi şehriye

Artıları:

 • fonksiyonel karton ambalaj;
 • pişirme sırasında görünümünü kaybetmez;
 • birbirine yapışmaz;
 • iyi raf ömrü - 24 ay;
 • fiyat için ucuz.

Eksiler:

 • tüm mağazalarda mevcut değildir.

500 gramlık bir paketin fiyatı 66 ruble.

Erişte Barilla (baykuş)

İnce ipliklerden yapılmıştır, çorba yapmak için idealdir. İtalyan erişte firmasının modellerinin popülaritesi, kalite ve fiyat oranından kaynaklanmaktadır.

Erişte Barilla (baykuş)

Artıları:

 • klasik kompozisyon: su ve un;
 • hızlı hazırlanın;
 • raf ömrü - 36 ay;
 • saklama için uygun karton kutu.

Eksiler:

 • herkesin parası yetmez.

500 gramlık ambalaj fiyatı - 89 ruble'den.

Doğru seçilmiş makarna sadece şekle zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda vücuda da fayda sağlar. Erişte seçerken, fiyata dikkat edin, kaliteli bir ürün çok ucuz olamaz. Şüpheniz varsa, bir deney yapabilir, 20 ruble ve 150 ruble makarna pişirebilirsiniz, tat ve kalite farkı açık olacaktır. "best-tr.designuspro.com" un editör kadrosu, ürün seçimi konusunda tavsiyelerde bulundu, en popüler markaları yayınladı, ürün kalitesine ve tüketici incelemelerine odaklandı, derecelendirmemize katılıyor musunuz?

Hangi erişteyi seviyorsunuz, hangi üretici ilgiyi hak ediyor, hangi seçim kriterlerine uyuyorsunuz?

1 YORUM

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *