2020 için en iyi yangın kapısı üreticileri

0

Bir kapıdan daha kolay ne olabilir? Tarihçiler ve arkeologlar, bir kişinin kendi yardımıyla evini ilk kez ne zaman savunmaya başladığını kesin olarak söylemezler.

Ve bugün amaçları hala aynı - binaya erişimi kısıtlamak, ancak tasarım ve malzemeler ciddi şekilde değişti. İleri teknolojiler ve uzmanlaşma çağında, belirli işleyiş ve çalışma koşulları için tasarlanmış çeşitlerinin çoğu ortaya çıktı.

Yangın kapısı

Tüm kapı yapıları iki ana sınıfa basitleştirilebilir:

 • Dış. Binaları sokaktan ayırmak için yerleştirilirler.
 • İç. Ayrı odalara kurulur ve bunlara erişimi kısıtlar.

Hangi malzemeden yapıldıklarına bakılmaksızın, herhangi bir kapının amacı, odadaki mikro iklimi korumak ve ona erişimi kısıtlamaktır.

Ancak sinir bozucu ziyaretçilerin ve hatta hırsızların ziyaretinden daha tatsız olan bir şey var - bu bir yangın. Ve çoğu zaman, yangından korunmada zayıf halka olan kapılardır. Alev geciktirici emprenye edilmiş taş duvarlar veya ahşap, alevin saldırısına karşı koyarken, kapı kanadı dayanamayabilir, alev alabilir, yüksek sıcaklıkların etkisi altında deforme olabilir ve binadan çıkmayı imkansız hale getirebilir. Kanvasın gevşek bir şekilde oturması, çatlaklar, bir eşiğin olmaması yanma ürünlerinin içeri girmesine neden olabilir: duman ve karbon monoksit iç kısımlara ve yaşam ve sağlık için acil bir tehdit oluşturur.

Yangın kapısı nereye monte edilmelidir?

Bu tür ürünlerin kurulumunun gerekli olduğu yerler açıkça düzenlenmiştir. Kapı yapısı, yangın bariyerinin bir parçasıdır ve onunla tek bir bütün oluşturur. Bariyerin amacı, alev ve yanma ürünlerinin odadan odaya, binalar arasında veya caddeden yayılmasını önlemektir.
İnşaat belgelerine göre bir duvar veya yapı yangın bariyeri ise, kurulum zorunludur.

Bu nedenle, yangına dayanıklı giriş yapılarının zorunlu kullanım yerleri şunlardır:

 1. İnsanların toplu kaldıkları yerlerdeki bina ve yapılardan tahliye ve yangın çıkışları. (Eğitim, sağlık kurumları, ticaret ve sergi kompleksleri, tren istasyonları, havaalanları, eğlence kuruluşları).
 2. Teknik tesisler (santral, sunucu odaları, havalandırma odaları).
 3. Yanıcı maddelerin saklandığı ve saklandığı yerler.
 4. Merdivenlerden tavan arasına çıkışlar
 5. Koridorlardan ve asansör boşluklarından.

Teknik dokümantasyonda ve imalatçılarda yangın kapıları "PD" kısaltması ile belirtilir. Düzenleyici belgelerde, aynı kısaltma ile diğer yangına dayanıklı yapıları - kapaklar, kapılar, pencereler, perdeler, perdeler - belirlemek gelenekseldir. Bu derlemede, yukarıda bahsedilen yapılar üzerinde durmayacağız, bu nedenle, "PD" kısaltması kapılar anlamına gelecektir.

Yalnızca belirlenen numunenin uygunluk belgesine sahip olan ve koruyucu özelliklerini doğrulayan testleri geçen bir yapı yanmaz olarak kabul edilebilir.

Güvenilirlik ve aleve dayanıklılık gibi ciddi bir konuda tek başına üreticinin güvencesi yeterli değildir, bu nedenle ürünlerini ateşe dayanıklı olarak satmayı planlayan herkesin uygun testleri hatasız geçmesi gerekir.
Test için özel bir odaya yerleştirilen laboratuvara bir ürün numunesi verilir. Bu durumda, eksiksizlik ve kurulum teknolojisi kesinlikle gözetilmelidir.

Montaj sonrası ısıl çiftler standartlara uygun olarak kapıya sabitlenerek yüzeydeki sıcaklık sabitlenir. Daha sonra, bir yangını simüle eden bir fırın veya gaz brülörleri devreye girer.

Uzmanlar, testin başlangıcından numunenin sınırlayıcı durumlarının ilk işaretleri ortaya çıkana kadar geçen süreyi ölçer. Ürün, test raporuna göre ilgili bir sertifika alır.

PD'nin temel özellikleri

Yangına dayanıklılık sınırı

Bu gösterge, alevin yüzeyle etkileşime girmeye başladığı andan bir veya daha fazla sınır durumu oluşana kadar dakika cinsinden süreyi belirtir.

Üç ana sınırlayıcı durum vardır:

Bütünlük kaybı (E)

Numunede 10 saniyeden fazla bir süre boyunca deliklerin veya çatlakların görünümü veya yüzeyin karşı tarafında alev görünümü.

Testten sonra ürüne uygun indeks atanır, örneğin E 60.

Bu, giriş yapısının odanın içine girmesine izin vermeden en az 60 dakika boyunca yangına dayanabileceği anlamına gelir.

Isı yalıtımı kaybı (I)

Numune yüzeyinin arka tarafını 140 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklığa ısıtmak veya kapı çerçevesinde 220 ° C sıcaklığa ulaşmak.

Bu gösterge, dakika cinsinden ölçülen endekse de dahil edilmiştir. Zaman içinde daha küçük bir gösterge esas alınarak, genellikle endeksler eklenir.

Netlik sağlamak için, EI 60 sınıfı bir numunenin yangının etkisi altında ısı yalıtım özelliklerini bir saat içinde kaybetmemesi gerekirken bütünlüğün bozulmasına kadar geçen süre daha uzun sürebilir, ancak ilk gösterge dikkate alınacaktır.

Gazların ve soğuk dumanların (S) nüfuz etmesine karşı direnç

Yapının sıkılığını ve yanma ürünlerinin odaya girmesini sınırlama yeteneğini karakterize eder. Çoğu zaman yaşam ve sağlık için en büyük tehlikeyi oluşturanlardır. Bu özellik kapı markasına da eklenir.

Taşıma kapasitesi kaybı (K)

Kanvasın veya kutunun deformasyonu, açılmasının engellenmesi, Kanvasın kutudan veya kutunun kapı aralığından düşmesi.

Nihai yükler için en yaygın direnç katsayıları 30, 60 ve 90 dakikadır. Yangının yerini tespit etmek veya insanları tahliye etmek için bu sürenin yeterli olduğuna inanılıyor. 120 endeksi olan modeller var ama daha egzotikler. Ek olarak, iki saatlik yangında, yangın genellikle duvarları kendileri yok eder ve destek yapılarını deforme eder, böylece kapı artık ateşli element için ciddi bir koruma sağlamaz.

Bu nedenle, E 180 daha çok bir pazarlama hilesidir ve üreticinin kurnazlığı, dahası, bunu hafif bir şekilde ifade etmek gerekirse, kabul edilemez olduğu konularda.

Yangın kapıları nelerdir

 • Genişlik:

Bivalves, Bir buçuk, Bekar.

 • Kumaş ve kutu malzemesine göre

Metal: En az 1 mm kalınlığında çelikten yapılmıştır. İç kısım yüksek yoğunluklu mineral yün ile doldurulmuştur. Sızdırmazlığı sağlamak için Kutunun çevresine bir conta takılmalıdır.

Ahşap: Yanmayı önleyen karışımlarla emprenye edilmiş ahşaptan yapılırlar. Dış yüzey MDF ile dekore edilmiştir. Bu tür yapıların yangına dayanıklılığı düşüktür, ancak tartışılmaz bir avantajı vardır - hafiflik. Gerekirse kırılması da daha kolaydır.

Alüminyum: Alüminyumun yüksek ısı iletkenliği nedeniyle deformasyonu ve yanma direnci düşüktür, bu nedenle çelik profil ile takviye edilirler Çoğunlukla cam ile birlikte yapılırlar.

 • Tasarım gereği

Sağır: Katı kanvas.

Sırlı: Neler olup bittiğini görsel olarak kontrol etmeniz gerekiyorsa, özel temperli camlı bir tuval uygundur. Kural olarak, çift camlı bir pencere çok tabakalıdır, cam tabakalar arasındaki boşluk yanıcı olmayan özel bir jel ile doldurulur.

Satışta, periyodik olarak plastik PD'ler bulabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir plastik ısıtıldığında ya zehirli maddeler yayar ya da çabuk deforme olur, çünkü yangına dayanıklı plastik veya PVC ürünler mevcut değildir.

Yanmaz giriş yapıları için aksesuarlar ve bağlantı parçaları

Diğerleri gibi, yangına dayanıklı kapılar da teçhizata ihtiyaç duyar. O içerir:

 • Menteşeler, kulplar (ekstrem bir durumda kanadın açılmasını kolaylaştıran "anti-panik" dahil), kanatların güvenilir şekilde kapanmasını sağlayan kapatıcılar.
 • Mühürler. Kanadın veya kapının çevresine takılan bir kablo. Kapatıldığında kapıyı mühürler. Zamanla elastik özelliklerini kaybettiği için periyodik olarak yenilenmesi gerekir.

Isıtıldığında, köpüren ve hacim olarak genişleyen, yanma ürünleri ve duman odasına erişimi güvenilir bir şekilde engelleyen özel bir kordon vardır. Ve bir yangını söndürmek için iyi olmasına rağmen, kendinizi böyle bir kapının arkasında kilitli bulursanız hiç de eğlenceli olmayan hava.

 • Bazı modellerde havalandırma ızgaraları bulunur.

Kapıların kendisi gibi, tüm donanımlar yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmalıdır.

Yangın kapılarının dezavantajları

Bunlar, çatlamaya karşı düşük direnci içerir. Isıtıldığında karmaşık kilit mekanizmaları başarısız olabilir ve tahliyeyi imkansız hale getirebilir. Aynı nedenle yangına dayanıklı ürünlerde 4 taraflı kilitleme mekanizmaları kurulmaz. Kilitlerin çubukları güçlü ısınma ile deforme olur ve yüksek olasılıklı çapraz çubuklar açıklıktaki tuvali sıkıştırarak evi terk etme kabiliyetini tehlikeye atar.

En iyi çözüm, geleneksel yüksek güvenlikli bir kapı ile antre veya salona monte edilen yangına dayanıklı bir modelin bir kombinasyonu olacaktır.

Yangın kapılarının montajı

Satın alırken, satıcıya sizin için bir kapı takıp takamayacağını sorun. Gerçek şu ki, bu tür ürünlerin kurulumu için şirketin mutlaka bir sertifikaya sahip olması gerekir. Elbette ev kullanımı için bu kritik olmayabilir, ancak bir kurum veya işletmeye kurulduğunda son derece önemlidir.

Satıcı bu hizmeti sağlayamazsa, uygun ofisi aramak için zaman harcamanız gerekecek, böylece nesnenin teslimi ve yangın kontrolleri sırasında sorun yaşamayacaksınız.

2020 için en iyi yangın kapısı üreticileri

AKS GRUBU

Derecelendirmede yedinci sırada, alüminyum yangın kapıları üretiminde uzmanlaşmış Rus şirketi AKS GROUP var.

İmalatta, İtalyan üreticilerin geliştirmeleri, özellikle NewTec'in yangın önleme profil sistemleri kullanılıyor. Firmanın kataloğunda EIWS 30 ve EIWS 60 sınıflarının yarı saydam alüminyum yapıları yer almaktadır.Camlar için özel yanmaz cam üniteleri kullanılmaktadır.
Yangına dayanıklı cam ve termal olarak genişleyen bir filmin kullanımı, bu tür çift camlı üniteden farklıdır. Cam levhalar arasına yerleştirildiğinde ısıtıldığında genişleyerek iç boşluğu doldurur, ambalajın tahrip olmasını ve yanma ürünlerinin odaya girmesini engeller.

Lamine cama ek olarak, popüler bir çözüm, cam ünitelerin boşluklarını özel bir yangın söndürme jeli ile doldurmaktır. Uzun süreli ısıtma ile temperli cam yok edilir, arkasındaki jel kristalleşir ve arkasında bulunan yüzeylerin ısınmasını engelleyen refrakter bir kütle oluşturur.

AKS GROUP serisi, tek alanlı ve çift alanlı PD modellerini içerir.

Kapılara ek olarak şirket, EIW 30 ve EIW 60 sınıfının aleve dayanıklı camlı ve ışık geçirgen bölmeli girişler tasarlamaktadır.

Ürünlerin ana uygulama alanları alışveriş ve ofis merkezleri, havalimanları, tren istasyonları, apartman ve otellerin giriş gruplarıdır.

Müşteri talebi üzerine üretici, bitmiş ürünü herhangi bir RAL renginde boyayabilir.

AKS GRUP, Acil Durumlar Bakanlığı tarafından verilen PD'nin kurulumu için geçerli bir sertifikaya sahiptir, bu da kurulumcu aramak için zaman kaybetmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Ve tüm işler hızlı bir şekilde yapılacak ve yüksek kalitede yapılacaktır.

yangın kapısı AKS GROUP

Avantajlar:

 • Çekici bir görünüm;
 • Geniş bağlantı parçası seçimi.

Dezavantajları:

 • Bitmiş ürünlerin yüksek maliyeti;
 • Uzun üretim süresi. (Yabancı bileşenlerin uzun süreli teslimi nedeniyle gecikmeler olabilir).

VERDA

İncelemenin altıncı yeri, Moskova bölgesindeki PD üreticisidir.

Yangına dayanıklı kapı yapılarının üretiminde uzmanlaşmıştır. Şirket, EI 30 ve EI 60 sınıflarını karşılayan metal yangın kapıları üretmektedir.
Dolgu maddesi, 1000 ° C'ye kadar sıcaklıklara dayanabilen yüksek yoğunluklu bazalt yündür.

Müşterinin talebi üzerine, ürünün toplam alanının% 25'ine kadar şeffaf camlı yapılar yapılabilmektedir.

Tüm ürünler ateşle test edilmeli ve PD olarak kullanım için gerekli tüm sertifikalara sahip olmalıdır.

Dış yüzey ısıtıldığında zehirli madde yaymayan toz boya ile boyanmıştır. Standart renk şeması gri veya kırmızıdır, ancak müşterinin isteği üzerine ürün farklı bir renge boyanabilir.

yangın kapısı VERDA

Avantajlar:

 • Güvenilir kilitleme mekanizmaları;
 • Dayanıklı toz kaplama.

Dezavantajları:

 • Tanımlanamadı.

Titanyum

Beşinci sırada metal PD Titan tedarikçisi var. Merkez ofis ve ana üretim Tver'de bulunmaktadır. Şirket 1998'den beri piyasada. Çoğu üretici gibi, şirket de başlangıçta metal kapılarla uğraştı. Kurulduğu sırada yangına dayanıklı kapılar daha egzotikti, pahalıydı ve alıcılar arasında büyük talep görmüyordu.

Bununla birlikte, piyasa kendi kurallarını belirler ve zamanla Titan'da PD üretimi için bir hat başlatıldı.

Şirket, yüksek mukavemetli yanmaz mineral dolgu ile doldurulmuş metalden yapılmış standart metal yapılar üretmektedir. Yangına dayanıklılık sınırı 30 ila 60 dakika arasındadır.

Ürün yelpazesi, görünürlük ve kontrol için sabit ve lamine camlı tek ve çift kanatlı modelleri içerir.

Tüm malzemeler ve bağlantı parçaları GOST gereksinimlerini karşılar.

yangın kapısı Titan

Avantajlar:

 • Dirençli, dayanıklı toz kaplama;
 • Güvenilir kilitleme mekanizmaları.

Dezavantajları:

 • Tanımlanamadı.

Termostop NPP

Tataristan Cumhuriyeti'nden üretici. Şirket, yangına dayanıklı ürünlerin üretiminde uzmanlaşmıştır ve kapılardan kapılara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Üretilen ürünlerin koruma sınıfları: EI60 ve EI90. Son zamanlarda, bu tür ürünler için maksimum gösterge olan en az 120 dakikalık bir yangına dayanıklılık limiti ile üretime yeni gelişmeler başlatıldı.

Güçlendirilmiş profil, daha kalın bir mineral dolgu tabakası ve çevre çevresinde çift devreli bir conta sayesinde benzer bir değer elde edilir. Böyle bir PD'nin ağırlığı, tipik bir üründen daha yüksektir, bu nedenle, güvenilirlik için kanat, üç menteşe ile donatılmıştır.

Endüstri standardı, alev geciktirici polimer toz boya kullanmaktır.

Thermostop NPP'den kapılar, GOST'lerin ve standartların gereksinimlerini karşılar ve cumhuriyette ve ötesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

yangın kapısı Termostop NPP

Avantajlar:

 • Yüksek ateş direnci;
 • İyi yapı kalitesi.

Dezavantajları:

 • Küçük bir camlı model yelpazesi.

DM-Hizmeti

Derecelendirmenin üçüncü satırı, yarı saydam uçlu metal kapılar ve tuvallerin bulunduğu model hattında Belarus şirketine aittir. Seri, tek alanlı ve çift alanlı PD'leri içerir.Modele bağlı olarak yangına dayanıklılık sınırı 30 ile 90 dakika arasında değişmektedir.

Bu ürün sınıfı için yapı ve malzemeler standarttır: Bunlar, yangına dayanıklı menteşeler ve önemli ısınma olmadan açık alevlere dayanabilen ısıya dayanıklı yanmaz saplardır.

Alıcının talebi üzerine, komple set ek olarak kapı kapatıcıları veya anti-panik kolları dahil edilebilir.

Satışa sunulan tüm numuneler Rusya Federasyonu'nda satış için onaylanmıştır.

yangın kapısı DM-Service

Avantajlar:

 • Geniş bağlantı parçası seçimi;
 • Uygun fiyatlar;

Dezavantajları:

 • Tanımlanamadı.

Torex

Saratovlu şirket sıralamada ikinci sırada yer alıyor. Müşteriler, güvenilir giriş kapıları üreticisi olarak markanın farkındadır, ancak, şirketin ürün yelpazesinde sadece onlar değildir. Zamana ayak uydurarak fabrikada PD üretimine başlandı.

Üretimde deformasyonu önlemek için güçlendirilmiş kendi profillerimizi kullanıyoruz. Zaten aşina olan bazalt yünü dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Torex ürünlerinin ayırt edici bir özelliği mükemmel ses yalıtımı ve sızdırmazlığıdır.

Bitmiş ürünü monte ederken, duman ve yanma ürünlerinin korunan odaya girmesini önlemek için bir conta kullanılır. Üretilen PD'nin yangına dayanıklılık değerleri, kullanılan malzemeye bağlı olarak 30 ile 60 dakika arasındadır.

yangın kapısı Torex

Avantajlar:

 • Yüksek ses yalıtımı ve sızdırmazlık performansı.

Dezavantajları:

 • Tek kapılı kapılarda kilitlerin çalışmasıyla ilgili şikayetler vardı.

Argus

İlk sırada, Yoshkar-Ola şehrinden zamana göre test edilmiş bir üretici var. Şirket 2001 yılında kuruldu ve başlangıçta çelik kapı üretimi ile uğraştı. Zamanla üretim büyüdü, yeni teknolojilerde ustalaştı. Yeni hatlar ve kapasiteler devreye alındı.

Şirketin modelleri, demokratik fiyatları ve güvenilirlikleri nedeniyle alıcılar arasında her zaman popülerdir.

Bugün, yangın kapılarının üretiminden holdingin ayrı bir bölümü sorumludur. Seri, 1 mm ve 1,2 mm kalınlığında metalden yapılmış tekli modelleri içerir. Müşterinin talebi üzerine, şirketin uzmanları standart dışı boyutlarda bir ürün üretecek.

Üretilen PD'lerin yangına dayanıklılık sınıfı: EI30 ve EI60.
Üretilen modellerin bir özelliği de kapının taşıma kapasitesini artıran ve deformasyona karşı direncini artıran kendi patentli tasarımlarıdır.

Tamamlanırken, yüksek sıcaklıklara dayanıklı armatürler ve bir alevle temas ettiğinde ısınmayan kulplar kullanılır.

Dolgu maddesi olarak ateşe dayanıklı bazalt esaslı mineral yün kullanılır. Üretilen tüm modellerin sertifikaları vardır ve GOST ile uyumludur.

yangın kapısı Argus

Avantajlar:

 • Güvenilir bağlantı parçaları;
 • Düşük fiyatlar.

Dezavantajları:

 • Çizgide eşikleri olmayan ve azalan eşikleri olan kapılar yoktur;

Yangın kapılarını seçmek için ipuçları

Ürün sınıfının hesaplamalarını ve kurulumu profesyonellere emanet edin. Yangın bariyeri, giriş yapısından daha düşük olmayan bir yangına dayanıklılığa sahip olmalıdır.

Satıcıdan uygunluk belgesi istemekte tereddüt etmeyin.

Ucuza satın almaya kalkmayın. Bu durumda yüksek olasılıkla düşük bir fiyat, düşük kaliteli veya ucuz malzemeler nedeniyle yangına yeterince dayanamayacak bir ürün alacağınız anlamına gelecektir.

Bir yangın alarmı kurduğunuzdan emin olun. Unutmayın, kapınızın pasaportunda hangi indeks olursa olsun, alev saldırısına bir buçuk ila iki saatten fazla dayanmayacağını ve o zaman bile yangına dayanıklılık sınıfı 90 ila 120 dakika arasındaysa ki bu nadirdir. Zamanında bir sinyal verilirse, yangının yerini belirlemek veya bir tahliyeyi gerçekleştirmek çok daha hızlı olabilir, bu da insanlar arasındaki kayıpların önlenebileceği ve yapılara ve mallara zararın en aza indirilebileceği anlamına gelir.

Yangın kapılarını çalıştırma konusunda tecrübeniz varsa, bunu yorumlarda paylaşın.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *