2020 için en iyi PC anakartları

0

Herhangi bir bilgisayarı sıfırdan inşa etmek, bir anakart bulmakla başlar. Cihazların tutarlılığı buna bağlı olduğu için seçimine özellikle dikkat edilir. Yeni gelenler çeşitli seçenekler arasında kaybolur, çünkü pazar çeşitli çeşitlerle dolup taşmaktadır. Bu nedenle "best-tr.designuspro.com" sitesinin editörleri sizler için 2020 yılı için en iyi anakartların bir incelemesini hazırladı.

Neden bir anakarta ihtiyacınız var?

Teknoloji pazarı hızlı bir şekilde gelişiyor ve 20 yıl önce kullanıcının seçimi sınırlıysa, şimdi hem en iyi üreticilerden hem de Çin'den yüzlerce anakart modeli var. Her biri, aynı rolü yerine getirmesine rağmen, yalnızca konektörlerde değil, ek işlevlerde, boyutlarda, tasarımda da birbirinden farklıdır.

Anakarta bir merkezi işlemci, RAM, ekran kartı, HDD ve SSD takılıdır. Ek olarak, ek güç ve donanım (örneğin klavye, fare, yazıcı vb.) Sistem kartına bağlanır. Onun sayesinde cihazlar tek bir sisteme dönüştürülüyor ve bir kişi bilgisayarla rahatlıkla etkileşim kurabiliyor.

İşlemci, diğer unsurlarla iletişimi sürekli olarak izler ve doğru çalışmayı sağlar. Kart, bu bileşenlerin birleştirilmesini kolaylaştırır.

Anakart sayesinde kullanıcı, monitörü HDMI, DVI vb. Özel konektörler aracılığıyla bağlayabilir. Ancak, görüntüye ek olarak, bazı modellerde yerleşik bir ses kartı bulunur. Kalite, ayrık olanlardan daha kötü, ancak bu bile YouTube'da bir film veya video izlemek için yeterli.

Ayrıca, bilgisayarınızı özel bir kablo kullanarak bir modeme veya yönlendiriciye bağlamanıza izin verecek yerleşik bir ağ adaptörüne de sahiptir. Ek olarak, bazı modellerde dahili Wi-Fi ve Bluetooth bulunur.

Seçim yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Mağazalarda bulunan yüzlerce anakart türü vardır, bunların tümü hem yapı kalitesi hem de ek özellikler açısından farklılık gösterir. Bir bütçe anakartına ihtiyacınız varsa, piyasada maliyeti 5.000 ruble'yi geçmeyecek düzinelerce seçenek var, ancak 20 hatta 30 bin ruble fiyat etiketine sahip cihazlar da var. Bu nedenle, önce yaklaşık bir bütçe hesaplamak önemlidir.

Bir kişi paraya karar verir vermez, aşağıdaki noktalara geçmelisiniz:

 • İşlemci türü. Burada Soket'i dikkate almak önemlidir, çünkü 9. nesil Intel'den bir amiral gemisi işlemci satın almışsanız, LGA 1151v2 ile bir anakart satın almalısınız, diğer seçenekler işe yaramayacaktır. AMD daha basit, Athlon'dan Ryzen 7'ye çoğu CPU'ya uyan AM4 kullanıyorlar;
 • Boyutlar. Standart sistem blokları için Standart-ATX anakart (305 × 244) satın alınır. Hem önemli ekipmanları hem de ekleri bağlamak için yeterli yuva var. Micro-ATX (244 × 244) birkaç santimetre daha küçüktür, bu nedenle çok fazla konektör yoktur. Mini-ITX (170 × 170), bir video kartı veya diğer ekipman için yalnızca bir yuvaya sahiptir, sadece birkaç bellek bağlantı noktası vardır, ancak böyle bir çözüm, küçük bir taşınabilir bilgisayarı bir araya getirmenize olanak tanır;
 • USB 3 veya 3.1 Genl bağlantı noktaları, HDMI, USB 2, ses bağlantı noktaları vb. Onlar önemlidir, çünkü onlar sayesinde, bir kişi gerekli tüm çevre ekipmanlarını bağlayabilecek ve bilgisayarda zaman geçirmenin tadını çıkarabilecek;
 • En az 4 RAM yuvası.Evet, bazıları için iki tane yeterli olabilir, ancak paradan tasarruf etmek için bu tür cihazları satın alırsanız, bu iyi olmaz, aksine daha sonra daha fazla para harcayabilirsiniz;
 • PCI-E x1 ve PCI-E x'in kullanılabilirliği Birincisi USB bağlantı noktaları için kullanılır, diğeri SSD, RAID kartları ve video kartları içindir;
 • İşlemciye bağlı olarak doğru yonga setini seçin;
 • Soğutma sistemi. Radyatör ne kadar büyükse o kadar iyidir. Bu yüzden buna dikkat etmek ve tasarruf etmemek daha iyidir;
 • Ek özellikler: bir Wi-Fi adaptörünün varlığı, karttaki anahtarlar veya tanılama LED'leri, ancak bu olması gerekenden daha hoş bir bonus.

Nelere dikkat edilmesi tavsiye edilmez

Düzinelerce en iyi üretici anakartların piyasaya sürülmesiyle uğraşıyor. Ancak daha sık olarak, ASUS, Gigabyte, MSI gibi devler çevrimdışı mağazaların raflarında sunulmaktadır. Bu ürünlerden, uygun seçeneğin sıklıkla seçildiği yer. Ancak, az bilinen şirketler var: Zotac (mini-ITX form faktörlü anakartları tercih edenler için uygundur) veya Biostar. Tabii ki, hiç kimse bu segmentteki liderlere itiraz etmiyor, sadece bazen bu alanın diğer temsilcilerini tanımaya değer, böylece aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var.

Bu nedenle, dikkat etmemesi gereken ilk şey, üreticinin itibarıdır. Sonuçta, her şirketin iniş çıkışları vardır, en iyi modeller üretilir ve herkesin unutmak isteyeceği modeller. Dahası, hemen hemen her anakartın bazılarına uyan ve diğerlerini uzaklaştıran kendine has özellikleri vardır.

Odaklanmanız gerekmeyen bir sonraki şey, anakartın "oyun" ve "oyun dışı" olarak ikiye ayrılmasıdır. Neredeyse tüm cihazların performansı artı veya eksi aynı olduğundan (işlemcinin hız aşırtmasını hariç tutarsanız, ancak tüm modeller bu işlevi desteklemiyorsa). Böylelikle daha önce üst ana karta takılan işlemci, ekran kartı ve RAM, mütevazı cihazlarda hemen hemen aynı sonuçları verecektir. Sonuçta, anakartı değil, işin hızını etkileyen bu unsurlardır.

Bir kişi yine de merkezi işlemciyi daha fazla hız aşırtmak için bir cihaz satın alırsa, şunlara dikkat etmelisiniz: güç sistemindeki faz sayısı, BIOS özellikleri, soğutma vb. Ve sadece tahtayı satın alma kriterlerine uygun olarak.

Hız aşırtmaya ihtiyaç duymayan ve satın alma işlemi daha basit nedenlerle ilişkilendirilmişse, o zaman önemli özelliklere göre bir seçenek seçmek daha iyidir: USB, HDMI, PS / 2, Ethernet, DVI, form faktörü uyumluluğu, RAM yuvaları, fan konektörleri vb. .P.

Çeşitli fiyat segmentlerinde TOP-8 anakartlar

MSI H110M PRO-VD

Bu model, ortalama performansa ve düşük maliyetlere sahip bir kişisel bilgisayar kurmanıza olanak sağlar. Bu seçeneğin ana avantajı, birden fazla kullanıcıyı memnun edecek 6 USB 3.1'in varlığıdır.

DDR4 belleği takmak için 4 bağlantı noktası vardır (frekansı 2130 ila 3600 MHz arasında değişir). Soket - LGA1151, böylece bir kişi Intel işlemcileri i7'ye kadar yükleyebilir. Cihaz, Intel H110 yonga seti tarafından desteklenmektedir.

Bir PCI-E x16 yuvası ve iki PCI-E x1 yuvası vardır. Soğutma sistemi pasiftir. Form faktörü - microATX.

Genel olarak, bu maliyeti için iyi bir seçenektir (3000 ruble'den). Bununla birlikte, önemli bir dezavantajı vardır: RAM için iki yuva. Ancak bunun yeterli olacağından emin olanlar için bu iyi bir seçenek.

MSI H110M PRO-VD

Avantajlar:

 • LGA1151 soketi;
 • Kompaktlık;
 • Yüksek kaliteli işlemci gücü;
 • Sezgisel biyografiler;
 • Beyan edilen teknik özelliklere uygundur.

Dezavantajları:

 • HDMI eksik.

GIGABYTE GA-AB350M-DS3H V2

Tayvanlı popüler bir üreticiden kompakt bir mikro ATX anakartı. Temel avantaj, iyi işlevselliğe sahip düşük maliyettir. Bu kart, sıfırdan uygun fiyatlı bir oyun bilgisayarı oluşturan kişiler için mükemmeldir.

AMD B350 yonga seti, BIOS ve EFI desteği ile güçlendirilmiştir. AM4 işlemci soketi, Ryzen 2nd Gen, Athlon Radeon Vega Graphics, Athlon X4 ve daha fazlasını destekler.

DDR4 RAM için 4 DIMM yuvası vardır, mümkün olan maksimum birim 64 GB'dir. İki kanallı mod için destek var.

İki PCI-E x16 genişletme yuvası ve ayrıca bir PCI-E x1 vardır. Realtek ALC887'ye dayalı tümleşik ses kartı.

Kartın kendisi USB 2.0 için 4 ve USB 3.1 için 4 konektöre sahiptir, ayrıca eski tarz bir fare veya klavyeyi PS / 2 üzerinden bağlamak da mümkündür. Video Çıkışı - HDMI, DVI. Soğutma sistemi pasiftir.

Ana güç konektörü - 24 pin, merkezi işlemci için - 8 pin. Üretici, cihaz için 3 yıllık garanti vermektedir.

Kullanıcılara göre, bu, beyan edilen özellikleri tam olarak karşılayan ve müdahale olmadan iş veya oyunların keyfini çıkarmanıza izin veren en iyi bütçe uygulamalarından biridir. Ayrıca, bütçe anakartlarında nadiren bulunan işlemciyi overclock etme olasılığını da vurguluyorlar. Ancak, SLI / Crossfire desteği yoktur. Cihaz, Ya.Market'te 4.5 puanına sahiptir. Hem çevrimiçi mağazada hem de çevrimdışı olarak bir fiyata satın alabilirsiniz: 4000 ruble'den.

GIGABYTE GA-AB350M-DS3H V2

Avantajlar:

 • Para için değer;
 • Hız aşırtma yeteneği;
 • 5 sıcaklık sensörü;
 • Montajı kolaydır;
 • Yeterli sayıda USB bağlantı noktası;
 • LED şeritleri bağlayabilirsiniz;
 • Anlaşılır BIOS.

Dezavantajları:

 • Bir fan konektörü;
 • Güney köprüsü ısınıyor.

ASUS MAXIMUS VIII KAHRAMAN

Her sistem birimine uyan standart boyutta ASUS'tan iyi bir anakart. LGA1151 soketine sahiptir, Celeron'dan i7'ye kadar Intel işlemcileri destekler.

Intel Z170 yonga seti ile güçlendirilmiştir. SLI / Crossfire için destek var. Çift kanal modunu destekleyen 4 RAM yuvası.

Anakartta 3 PCI-E x16 ve 3 PCI-E x1 yuvası vardır. SupremeFX 2015 tabanlı ses kartı, rahat film izleme ve ses dosyalarını dinleme olanağı sağlayacaktır. Anakartta ikisi USB 3.0 olmak üzere 8 adet USB bulunmaktadır. Ayrıca bir HDMI, PS / 2 ve DisplayPort konektörü de vardır. Ana güç konektörü standart bir 24 pintir.

Cihaz, aktif bir soğutma sistemi ile donatılmıştır. 6 SATA kablosu, özel bir CPU montaj aracı ve bir arka bağlantı noktası kapağı dahildir. Üretici, cihaz için 36 aylık bir garanti vermektedir.

Ortalama maliyet: 5500 ruble'den.

ASUS MAXIMUS VIII HER

Avantajlar:

 • Tedarik sistemi;
 • Hız aşırtma;
 • Çok sayıda BIOS ayarı;
 • USB Tip C'nin Kullanılabilirliği;
 • Kart, ani güç dalgalanmalarından korunur;
 • İyi ekipman.

Dezavantajları:

 • Eksik Ultra Hızlı Önyükleme.

ASRock B450 Çelik Efsanesi

Bu seçenek, oyunlar için orta bütçeli bir PC oluşturanlar için uygundur. Çalışma, AMD B450 yonga setinde gerçekleştiriliyor. Soket - AM4. Önceki modelden farklı olarak anakart yalnızca CrossFire X'i destekler.

DDR4 RAM için 4 yuva (maks. 64 GB). Saniyede 6 SATA 6Gb konektörü vardır. İki PCI-E x16, 4 PCI-E x1. Realtek ALC892'ye dayalı ses kartı. 8 USB girişi ve bir USB Tip C vardır. Soğutma sistemi pasiftir. RGB bandını bağlamak için bir konektör var. Garanti süresi 3 yıldır.

Birçok mağazada 6.000 ruble fiyatla satıldı.

ASRock B450 Çelik Efsanesi

Avantajlar:

 • Hız aşırtma potansiyeli;
 • Montaj;
 • 5 fan başlığı;
 • Çekici bir görünüm;
 • Özelleştirilebilir arka aydınlatma.

Dezavantajları:

 • Onların fiyatı için hiçbiri yok.

ASUS ROG STRIX B350-F OYUN

En iyi üreticiden pasif soğutma sistemine sahip şık anakart. GIGABYTE GA-AB350M-DS3H V2 ile aynı yonga seti tarafından desteklenmektedir, ancak CrossFire X burada mevcuttur ve çoğu kullanıcı tarafından olumlu bir şekilde takdir edilmektedir.

Soket - AM4, anakart 7. Nesil AMD Ryzen işlemcileri kusursuz bir şekilde destekler. RAM için yuva sayısı standarttır. 3 PCI-E x16 ve 3 PCI-E x1 yuvası vardır. USB girişleri - 8.

Bonus olarak, kutuda 4 ROG etiketi ve bir paket kablo bağı var.

Ortalama maliyet: 6500 ruble'den.

ASUS ROG STRIX B350-F OYUN

Avantajlar:

 • ASUS Ai ile kolay hız aşırtma;
 • Yüksek kaliteli soğutma;
 • Çoklu fan başlıkları
 • Kararlı çalışma;
 • Yeterli değer.

Dezavantajları:

 • Yonga seti.

MSI B450 TOMAHAWK MAX

Bütçe segmentinde en iyi model. Bu seçenek harika bir bilgisayar oluşturmanıza ve Metro Exodus, The Witcher 3 gibi oyunlarda grafiklerin keyfini çıkarmanıza veya kendinizi RDR2 dünyasına kaptırmanıza olanak tanır.

Cihaz, kullanıcıya hız aşırtma için mükemmel bir fırsat sunan AMD B450 yonga seti üzerinde çalışıyor. RAM için standart UDIMM yuvası sayısı. PCI-E x16 için iki yuva, PCI-E x1 için 1 yuva. Ses kartı ALC892'ye dayanmaktadır. Arka panelde 6 USB var. Soğutma sistemi pasiftir.

Ortalama maliyet: 9.000 ruble'den.

MSI B450 TOMAHAWK MAX

Avantajlar:

 • Yandex.Market'te 5 üzerinden 5 puan;
 • BIOS yükseltmesi tek tuşa basılarak yapılabilir;
 • Soğutucular için çeşitli konektörler;
 • Aferin;
 • Yüksek kaliteli soğutma sistemi;
 • Ses kartı.

Dezavantajları:

 • Bulması zor.

Yukarıda, 10.000 rubleye kadar olan anakartların bütçe modellerini düşündük. Onlar sayesinde, yeni başlayanlar bile ilk bilgisayarını oluşturabilir ve grafiklerin ve oyunun tadını tam olarak çıkarabilir. Ve bir anakart için 10.000 rubleden fazla harcamaya hazır olanlar için aşağıdaki modeller görülmeye değer.

ASUS PRIME X470-PRO

Bu model, güçlü bir oyun bilgisayarı oluşturmak için mükemmeldir. Anakart, kullanıcılardan onlarca olumlu eleştiri alan AMD X470 yonga setini kullanıyor. Cihaz SLI ve CrossFire'ı destekler.

8 USB konektörü, kullanıcının çeşitli çevre birimlerini parazit olmadan bağlamasına izin verir. Bir kişinin güçlü bir ekran kartı takmasına izin verecek 3 PCI-E x16 yuvası vardır. Soğutma sistemi pasiftir. Form - ATX standardı.

Maliyet: 12 bin ruble'den.

ASUS PRIME X470-PRO

Avantajlar:

 • Soğutma;
 • Turbo Boost belirtilen özellikleri karşılar;
 • Tasarım;
 • Ses codec bileşeni;
 • İyi yapı kalitesi.

Dezavantajları:

 • RAM yuvalarının uygun olmayan bir mandalı vardır;
 • Vasat ekipman.

MSI MPG Z390 GAMING PLUS

Birçok kullanıcı bu modeli "ATX tabanlı oyun kartları arasında en uygun fiyatlı ve üretken" olarak nitelendiriyor. Sonuçta yalnızca Intel 8. nesil işlemcilerle çalışmayı değil, aynı zamanda LGA1151v2 yonga seti sayesinde Intel Core 9000 Serisi kullanıcılara açık. Soğutma sistemi, bir yonga seti üzerinde bir çift alüminyum soğutucu içerir. Etkinlikleri düzinelerce uzman ve yüzlerce oyuncu tarafından test edildi, bu nedenle aşırı ısınma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Güç, dokuz fazlı bir şemaya göre sağlanır.

RAM için 4 yuva vardır, maksimum - 64 GB. Ayrıca PCI-E x16 ve 4 PCI-E x1 için iki yuva vardır. RGB bandı bağlamak mümkündür.

Ortalama maliyet: 13 bin ruble'den.

MSI MPG Z390 GAMING PLUS

Avantajlar:

 • Etkili soğutma sistemi;
 • Hiçbir oyuncuyu bir kenara bırakmayacak tasarım;
 • Hızlı RAM modelleri için destek;
 • Kullanıcılar arasında yüksek puan;
 • Hız aşırtma;
 • Güçlendirilmiş güç kaynağı alt sistemi;
 • 9. Nesil Intel işlemciyi destekler.

Dezavantajları:

 • Fanlar için konektörlerin uygunsuz konumu.

Çıktı

Makale, yüksek talep gören farklı fiyat segmentlerinde popüler anakart modellerini sunuyor. Bir kişinin bağımsız olarak istenen seçeneği seçebileceği ve çok fazla para harcayamayacağı için ana seçim kriterleri de dikkate alındı. Derecelendirmede açıklanan cihazları veya daha ilginç bir modeli kullanma deneyiminiz varsa, yorumlarda bize bildirin.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *