2020 için en iyi toprak asitliği ölçerler

0

Bahçe dergileri ve gazetelerinde toprak asitliğinin ölçülmesinin önemi vurgulanmaktadır. Bir insanın toprağın bileşimini ve asitliğini ölçmesi önemlidir, sağlıklı ve vitamin açısından zengin sebzeler, meyveler ve meyveler yetiştirebilmesinin tek yolu budur. Bu tür cihazların maliyeti düşüktür, ancak faydalarını birkaç mevsim için garanti ederler. Doğru, bazı insanlar bu göstergeyi 21. yüzyıldan önce kullanılan eski yöntemlerle kontrol etmeyi öneriyor.

"best-tr.designuspro.com" sitesinin editörleri, sizin için 2020 yılı için en iyi toprak asitliği ölçüm cihazlarının bir derecelendirmesini hazırladı.

İzin verilen değer

Toprağın asitliği, toprakta yararlı bir bileşimin varlığıyla belirlenir: organik ve mineral maddeler ve ayrıca iz elementler. Miktarlarından, bazı bitkiler için yararlı ve diğerleri için yıkıcı olabilen bir ortam oluşur. Bu nedenle ekimden önce bunu sürekli düşünmek önemlidir.

Chernozem, verimli bir hasat için en iyi seçenektir. Toprakta nötr pH olması, her bitkiye ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayacaktır.

Ormandaki ıslak veya bataklık alanların çoğu ve bunların yanı sıra kuzeye daha yakın bulunan iğne yapraklı topraklara sahip turba alanları ekime uygun değildir. Hepsinin bitkileri olumsuz etkileyen yüksek asitlik indeksi vardır. Kil içeriği yüksek toprakta, sağlıklı sebze veya meyve yetiştirmeye de uygun olmayan alkali bir ortam oluşur.

Her toprağın pH değerini bilmek gereklidir, çünkü bu, kullanıcıya uygunluğuyla ilgili bir cevap verecektir ve bitkilerin köklenip köklenmediğini anlamak için birkaç hafta beklemek zorunda kalmayacaktır. Enstrüman üzerinde belirtilen değerlerin anlaşılması da önemlidir.

Gösterge, her biri toprağın mevcut durumunu gösteren 5 seviyeye bölünmüştür. Bu değere odaklanan kişi, toprağın çeşitli mahsulleri yetiştirmek için ne kadar hazır olduğunu belirleyecektir. Tüm cihazlar aşağıdaki bölüme sahiptir:

 • 4.4'e kadar (bazı durumlarda 5'e kadar), bu durumda toprağın güçlü asitliği vardır;
 • 5-6 - orta asitli toprak;
 • 6-7 - nötr pH değerine sahip olduğu için dikim için idealdir;
 • 7-7.5 - hafif alkali ortam;
 • 8.5'in üzerinde - toprak, bitkilerin büyümesini olumsuz yönde etkileyen yüksek bir alkali indeksine sahiptir.

Bu göstergeler, pH'ı ölçmek için tasarlanmış özel bir cihazla tespit edilebilir. Bu nedenle, bahçıvanın cephaneliğinde bu aracın varlığı bir zorunluluktur. Böylece kişi minimum yatırım ve çaba harcayarak zengin bir hasat alabilir. Ancak bu değer, doğaçlama yöntemlerle de belirlenir. Elbette mutlak doğruluk beklenemez, ancak alternatif olarak bilinmesi gerekir.

Bir kişi her bir değerin neyin sorumlu olduğunu anladıktan sonra, bir cihaz seçmek çok daha kolay hale gelecektir. Her şeyden önce, dikkate değer özel bir teknik parametre yoktur.Önemli olan, düşük maliyetli segmentteki cihazların genellikle profesyonel alandaki cihazlardan küçük bir sapmaya sahip olduğunu hatırlamaktır.

Bilmek önemli başka ne var?

Tüm bitkiler nötr veya hafif alkali bir ortamda filizlenemez. Bazı çiçekler, toprakta kendilerini rahat hissetmeleri ve uzun bir süre boyunca büyümeleri için asidik koşullara ihtiyaç duyar.

Bu hedeflere ulaşmak için, bazı bahçıvanlar toprağa iyi asitlik sağlamak için özel maddelerle işlem yapar. Sulanması gerektiğinde, sıvıya sitrik asit veya benzeri bir ürün katmaları gerekir ki bu da seviyenin belirli bir değerde tutulmasına yardımcı olur.

Çoğu zaman, ortancaların asidik toprağı tercih eden bitkiler olduğu düşünülür:

 • Haşhaş;
 • Karanfil;
 • Ormangülü;
 • Yosun;
 • Buttercup keskin;
 • Bataklık viyola;
 • Heather.

Elbette çiçeklerin dekoratif dekorasyon dışında özel bir faydası yoktur ancak serbest bir alanda toprak çok asidik ise kır evine güzel bir görünüm kazandırmak için bu bitkileri dikmek daha iyidir.

Bazı bahçıvanlar bu çiçekleri toprak asitliğini tespit etmek için ek bir kaynak olarak kullanır. Bu tür bitkiler yardımcı araçlar kullanılmadan ve asitle sulama yapılmadan büyürse, bu, toprağın% 100 asitliğini gösterir. Böyle bir yerde sebze ve meyve yetiştirilmesi tavsiye edilmez, çünkü sonuç felaket olur ve kişi enerjisini boşa harcar.

Bunun olmasını önlemek için toprağı oksijensizleştirmek için önlemler almak önemlidir. Bunu yapmak için toprağa tebeşir, kül, kireç, tüf, çimento tozu veya dolomit unu içinde bulunan mineral elementler eklenir.

Genellikle, bölgenin verimli özelliklerini iyileştirmek ve oksijeni gidermek için yeşil gübreler ekilir. Yararlı organik özellikleri sayesinde toprak stabilize olur ve normal (nötr) duruma gelir.

Bu olay için bezelye, fiğ, fasulye, çavdar, acı bakla vb. Uygundur. Bu tür bitkiler, toprağın asitliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan azot, nişasta, iz elementler vb. İçerir. Hasattan sonra dikilmelidir. Toprağın okside olması gerekiyorsa, bu tür bitkileri tüm ilkbahar ve yaz dönemi boyunca ekebilirsiniz.

Ölçüm için ne kullanılır?

Elektrik Test Cihazları

Bazı kullanıcılar asidi ölçmek için özel kağıt kullanır. Bununla birlikte, çoğu, daha güvenilir bir yönteme - elektronik cihazlar veya pH test cihazları - eğiliyor. Cihaz, bahçe ve yazlık için herhangi bir dükkanda satılmaktadır. Acemi bir bahçıvan bile böyle bir alet kullanabilir.

Test cihazı, toprağa yerleştirilmiş özel bir sonda ve alınan bilgileri gösteren bir gösterge ile birlikte gelir. Bazı üreticiler, belirli bir değerin ne anlama geldiğini ve oraya ne ekilebileceğini anlamanıza yardımcı olacak talimatlar koyarlar. Ölçmek için kullanıcının sadece 10 dakika alması gerekecek, bazı modeller 3-5 dakikada ölçüm alabilmektedir.

Ölçüm sürecindeki hataları önlemek için, belirli bir sonucu etkileyebilecek bir dizi önlemin alınması önemlidir. Yağ çubuğu her zaman temiz tutulmalı, yağlı lekeler, kir, toz vb. Olmamalıdır. izin verilmedi. Daldırma tam uzunlukta gerçekleşir. Daha güvenilir sonuçlar için, birden çok konumdan ölçüm toplamak önemlidir. Toprak çok kuruysa, yağmur suyuyla homojen bir karışıma seyreltilir, fazla nem kabul edilemez. Daha sonra, kişinin sıvı emilene kadar beklemesi, toprak kuruyması ve ardından uygun önlemleri alması gerekir.

Bazı insanlar 3-6 kez ölçüm yapar, ardından ortalama değeri çıkarır ve elde edilen sonuçlara göre uygun önlemleri alırlar.

Toprak asitliğine ek olarak, elektrik modelleri kullanıcıya, ilkbaharda çeşitli bitkilerin ekiminde önemli bir rol oynayan toprak nemini ve sıcaklığını da gösterebilmektedir. Bazı insanlar merkezden oldukça uzakta bulundukları için böyle bir cihazı satın alamazlar.Bu nedenle, asitliği tespit etmek için daha basit yöntemler kullanırlar.

Turnusol şeridi

Tüm donanım mağazalarında satılan uygun fiyatlı ve ucuz bir seçenek. Bu ölçümün tek dezavantajı 2 birimlik bir hatadır. Ancak doğru kullanıldığında, yetiştirici toplam asitlik değerini birkaç ölçümde hızlı bir şekilde bulabilir. Böyle bir işlemi gerçekleştirmek için, birkaç sahadan toprak analizi yapmak gerekir. Kuru toprak, homojenlik elde edilene kadar yağmur suyu ile seyreltilir. Litmus içine daldırılır, ardından şerit belirli bir renk alır:

 • Pembe, toprağın hafif asidik olduğu anlamına gelir, bu da onu bazı bitkilerin ekilmesine uygun hale getirir;
 • Kırmızı - güçlü asitlik;
 • Yeşil - nötr veya hafif alkali;
 • Mavi çok alkalindir.

Bu seçenek, düşük maliyeti ve kullanılabilirliği ile dikkate değerdir. Ancak bu ürünün sahtesini bulma şansı olduğu için ona% 100 güvenemezsiniz. Çin'de üretilen şeritleri satın almaktan kaçınmak daha iyidir, çünkü en büyük hata tam olarak bu tür modellerde meydana gelir. Rus veya Avrupa seçeneklerini satın almak daha iyidir.

Ücretsiz sayaçlar (halk ilaçları)

Bu yöntem, pahalı bir cihaz veya şerit satın alma arzusu veya fırsatı olmayanlar için tasarlanmıştır. Dünyanın asitliğini belirlemek için sadece marketlerde satılan% 9 asetik aside ihtiyacınız var. Prosedür:

 • Farklı yerlerden toprak örneği alın;
 • Su ile karıştırın;
 • Sirke ile çiseleyin.

Bu eylemler sürecinde reaksiyonlar ortaya çıkabilir:

 • Güçlü köpük - yüksek alkali içeriği;
 • Köpük eksikliği - toprak ortamı asidik bir durumda;
 • Köpük göze çarpıyor, ancak çeşitli bitkileri dikmek için uygun olan biraz - mükemmel (nötr) koşullar.

Ayrıca, toprağın mevcut durumu hakkında bilgi edinmek için siyah frenk üzümü yaprakları kullanılır. Yarım saat sıcak su ile doldurulur. Çözelti infüze edildikten sonra ona biraz toprak eklenir. Sıvı hemen iki renkten birine dönüşür: yeşil veya mavi. İlki, toprağın ekime uygun olduğu, mavi olmadığı anlamına gelir.

Çoğu zaman, dünyanın asitliğini belirlemek için üzerinde neyin yetiştiğine bakmak yeterlidir. Yabani otlar en iyi göstergedir. Bahçede yabani muz, papatya, düğün çiçeği vb. Büyüdüğünde. bu, toprağın asidik olduğu anlamına gelir.

En iyi elektronik cihazların değerlendirmesi

YEŞİL KEMER Test Cihazı 3'ü 1 arada

Toprağın asitliğini belirlemeye uygun mükemmel bir cihaz. Ek olarak, alet mevcut nem durumunu ve bölgenin aydınlatmasını gösterebilir. Ölçme sürecinde ürün sadece toprakta bulunan bileşimi verir. Bir ölçüm hatası var, ancak minimum düzeyde. İş becerisi gerekmez. Cihazı herhangi bir sorun yaşamadan herkes kullanabilir.

520 ruble fiyata satıldı.

YEŞİL KEMER Test Cihazı 3'ü 1 arada

Avantajlar:

 • Düşük fiyat;
 • Kolay asitlik tanıma;
 • İyi doğruluk;
 • 3'ü 1 arada;
 • Beceri gerekmez.

Dezavantajları:

 • Küçük bir hata payı var.

ETP111 pH

Maksimum doğrulukta pahalı bir markalı cihaz. Burada ek işlevler yoktur, bu nedenle kişi toprağında bulunan değeri alabilir. Bu ürünün avantajı, doğru bir analiz için 2 teste ihtiyacınız olması, zemini sürekli ölçmeniz ve ardından aritmetik ortalamayı hesaplamanız gerekmemesidir.

Ortalama maliyet 1.530 ruble.

ETP111 pH

Avantajlar:

 • Maksimum doğruluk;
 • Kullanışlı harici prob;
 • Bir yıl garanti;
 • Pillerin bağlanmasını gerektirmez.

Dezavantajları:

 • Yüksek fiyat.

YIERYI TPH01803

Herhangi bir alandaki toprak koşullarının doğru belirlenmesi için uygun portatif bir ölçüm cihazı. Ölçüm, dünyanın mevcut durumu hakkında en doğru bilgiyi elde etmeyi mümkün kılan 12 seviyede gerçekleştirilir. Cihaz sadece asitliği ve nemi gösteremez, ayrıca sıcaklıkla aydınlatma hakkında bilgi de gösterir. Çalışma, kitte bulunan bataryadan yapılır.Kolaylık sağlamak için, mevcut şarj durumunu izlemek için bir gösterge vardır.

Ortalama fiyat 1.500 ruble.

YIERYI TPH01803

Avantajlar:

 • Güvenilirlik;
 • 4'ü 1 arada;
 • Birkaç ölçüm seviyesi sayesinde elde edilen iyi doğruluk;
 • Pil dahildir;
 • Sezgisel arayüz.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Parlak Yaprak Rapitest 1845

Bahçıvana uzun süre gerekli tüm bilgileri sağlayacak ev kullanımı için mükemmel bir seçenek. İşlem LR44 piller ile gerçekleştirilir, maksimum hizmet ömrü 1000 ölçümdür. ABD'de tasarlandı.

1.700 ruble fiyatla satıldı.

Parlak Yaprak Rapitest 1845

Haysiyet:

 • Bir ev sitesi için iyi doğruluk;
 • Kabul edilebilir fiyat;
 • Güvenilirlik;
 • Rahat kullanım.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Parlak Yaprak Rapitest 1815

Çeşitli ölçümleri gerçekleştirebilen kullanışlı bir mini test cihazı. Modelin avantajı, onu herhangi bir yere taşımanın uygun olmasıdır. İşlem için yardımcı güç kaynağı gerekmez. Ölçüm aralığı, bitki ve sebze dikimi için en uygun toprağı belirlemeye yardımcı olacak 4 ila 8 arasındadır.

790 ruble fiyata satıldı.

Parlak Yaprak Rapitest 1815

Avantajlar:

 • Çalışmak için pil gerekmez;
 • İyi pH ölçümü;
 • 50 bitki için bir rehber içerir;
 • Düşük ağırlık;
 • Ünlü marka.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Profesyonel kullanım için en iyi 3 cihaz

ZD-06 pH metre

Profesyonel alana uygun, pahalı bir seçenek. Bu cihazın ana ayırt edici özelliği yüksek doğruluk oranıdır. Ayrıca cihaz toprak nemini gösterir. Çalışma elektrodu 30 cm uzunluğundadır, bu da zemini farklı derinliklerde keşfetmenizi sağlar. Nem ölçüm aralığı% 10 ila 80'dir.

Ortalama fiyat 5.000 ruble.

ZD-06 pH metre

Avantajlar:

 • Profesyonel ekipman;
 • Bir nem ölçümü var;
 • 30 cm elektrot;
 • Bir yıl garanti;
 • 0,3 pH'a kadar doğru.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Hanna pH test cihazı

Tarımsal ihtiyaçlarda profesyonel kullanım için tasarlanmış Alman cihazı. Toprağın mevcut durumunu kısa sürede doğru bir şekilde belirleyebilme. Kalibrasyon, en yüksek doğruluğu veren otomatik modda gerçekleştirilir. Maksimum sapma yüzdesi 0.2 pH'a ulaşır. Cihaz pili değiştirmeden 1000 saat çalışabilir.

Ortalama maliyet 12.000 ruble.

Hanna pH test cihazı

Avantajlar:

 • Kullanışlı ekran;
 • Hızlı ölçümler;
 • Yüksek kaliteli montaj;
 • Kullanışlı durum dahildir;
 • Güvenilirlik;
 • Özerklik.

Dezavantajları:

 • Sipariş üzerine satılır.

Bluelab pH metre

Parlak LCD ekran, kalibrasyon ve düşük pil göstergesi, su geçirmezlik ve ekonomik pil tüketimi Bluelab pH toprak Kalemi'ne dahildir. Bu, kullanıcının tüm ölçümleri maksimum doğrulukla yapmasına yardımcı olacak mükemmel bir profesyonel araçtır. Taşıma ve satış sırasında ana sensör, hücrenin zarar görmesini önleyen ve ömrünü uzatan özel bir sıvıya daldırılır.

Ortalama maliyet 16.090 ruble.

Bluelab pH metre

Avantajlar:

 • Güvenilirlik;
 • Kullanışlı saklama kapağı;
 • Yüksek kaliteli montaj;
 • Maksimum doğruluk;
 • Bilgi göstergeleri;
 • Sezgisel arayüz.

Dezavantajları:

 • Yüksek fiyat.

En iyi turnusol kağıdı modelleri

BAHÇE GÖSTERİSİ (pH - test cihazı)

Yazlık kullanım için çoğu bahçıvana uyacak mükemmel bir ürün. Bu seçeneği kullanarak, bir kişi toprağın asitliğini hızlı bir şekilde tespit edecektir.

Ortalama fiyat 200 ruble.

BAHÇE GÖSTERİSİ (pH - test cihazı)

Avantajlar:

 • 80 parça;
 • Hızlı analiz;
 • Uygun gösterge;
 • Rahat kullanım.

Dezavantajları:

 • Fiyat;
 • Küçük doğruluk.

Test şeritleri pH 5.5-9.0

Birçok mağazada uygun fiyata satılan basit bir model. Kit, 80 test kullanıcısı içerir. Çalışma prensibi değişmez. Ölçüm aralığı, asitliği belirlemek için yeterli olan 5,5 ila 9 pH'dır. Daha doğru sonuçlar için testin 4-5 kez çalıştırılması önerilir.

Ortalama fiyat 130 ruble.

Test şeritleri pH 5.5-9.0

Avantajlar:

 • Düşük maliyetli;
 • Tüm mağazalarda satılır.

Dezavantajları:

 • Belirli bir sakınca yoktur.

Faydalı tarım turnusol kağıdı

Düşük fiyatı ve iyi doğruluğu ile dikkat çeken iyi bir Rus ürünü. Bu, toprak ölçümleri için en iyi seçenektir.

Ortalama fiyat 55 ruble.

Faydalı tarım turnusol kağıdı

Avantajlar:

 • İyi ölçüm doğruluğu;
 • Fiyat;
 • Rus üretimi.

Dezavantajları:

 • Bir hata var.

EV LABORATUVARI 100 adet

Çoğu bahçıvan tarafından popüler olan kaliteli yerli üretim şeritleri. Çözeltinin asitliğini 1 ila 14 pH aralığında belirler. Paket, asitliği belirlemek için 100 ürün içerir.

Ortalama fiyat 210 ruble.

EV LABORATUVARI 100 adet

Avantajlar:

 • Düşük maliyet (bir paketteki parça sayısı dikkate alındığında);
 • Hem sahadaki toprak hem de ev içi kullanım için uygun evrensel uygulama;
 • Ölçüm aralığı: 1 ila 14;
 • Kullanışlı referans ölçeği.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

En sonunda

Toprağa bakmak her zaman önemlidir, bir kişinin uzun süre kaliteli bir hasat almasının tek yolu budur. Derecelendirmede açıklanan modelleri kullanma deneyiminiz veya daha ilginç temsilcileriniz varsa, yorumlarda bize bildirin.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *