2020 için en iyi PC güç kaynakları

0

Güç kaynağı, bir kişisel bilgisayarın kararlı çalışması için gerekli olan ana bileşendir. Ana işlev, anakarta, işlemciye, video kartına vb. Güç sağlamak için 220 V voltajı gerekli değerlere (3,3-12 V) dönüştürmektir. Forumlarda, bu cihazla ilgili sık sık sorunlar var, biri için bir ay veya bir yıl sonra başarısız oluyor ve bileşenlerin neredeyse tamamını veya çoğunu yanına alıyor. Bu tür sorunlar tek bir nedenden dolayı olur - yanlış seçim. Sonuçta, bazı kullanıcılar bu ürünü satın almaya ya da ellerinden satın almaya bile dikkat etmiyorlar. Bilgisayarın düzgün ve uzun süre çalışmasını sağlamak için, "best-tr.designuspro.com" sitesinin editörleri sizin için 2020 için en iyi güç kaynaklarının bir derecelendirmesini hazırladı.

Bu cihazın amacı

Bir kişinin anlaması gereken ilk şey, güç kaynağının hangi voltajları verdiğini ve hangi amaçlara ihtiyaç duyulduğunu anlamaktır. Tüm güç kaynaklarının 3 hattı vardır:

 • +3,3 V. Anakart, RAM ve çıkış aşamalarına güç vermek gerekir.
 • +5 V. PCI-E'ye ve IDE'ye güç sağlamak için tasarlanmıştır.
 • Son hat 12 V'tur. Merkezi işlemciye ve video kartına voltaj sağlar. Kayıp olmamalı. Ancak, bu yalnızca özel bir test cihazı ile kontrol edilebilir. Bunun dışında, tüm satırların iyi durumda olduğu durumlar vardır, bu nedenle buna özellikle dikkat etmelisiniz.

Tasarımın çoğunda 3,3V besleme, 5V ile aynı sargıdan gelir.Bu nedenle, bazı üreticiler toplam gücü belirtir. Bu hatların% 100'e kadar yüklenmemesi nedeniyle (bir kişinin terabayt başına birkaç katı hal sürücüsü veya sabit sürücü takması dışında), bunlarla ilgili bir sorun yoktur. Bu nedenle, yalnızca onlara odaklanmak gerekli değildir, özellikle bir mağazadan bir güç kaynağı ünitesi satın alındığında, el ile ise, o zaman yine de kontrol etmek gerekir.

Bu cihazdaki ana hat 12 V. Neredeyse% 100'e kadar yüklenmiştir. Sonuçta, değişikliğe bağlı olarak 50 ila 150 W gerektirebilecek merkezi işlemciye ve iki kat daha fazla güç gerektiren bir ekran kartına güç verir. Bir güç kaynağı seçerken, bilgisayarın başlayabilmesi için bu hattaki toplam güce bakmak önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken ikinci şey ise konektörler. Bu, özellikle kullanıcının iki adet 6 pinli konektör gerektiren güçlü bir ekran kartına sahip olması durumunda zorunlu bir gerekliliktir. Oysa satın alınan cihaz sadece bir ve aynı 8 pinli olabilir. Böyle bir duruma girmemek için bu önceden dikkate alınır. Anakarta bağlı olan ana güç kaynağına (20 + 4 pin) özel dikkat göstermemelisiniz, kontakların bütünlüğünü kontrol etmeniz yeterlidir. Daha sonra, işlemciye 4 veya 8 pin olabilen güç kaynağı gelir. Bazı durumlarda, iki adet 8 pim gerekir, ancak bu yalnızca çok güçlü cihazlarda bulunur. Bir kişi bir güç kaynağı satın alırsa ve CPU için yalnızca bir 8 pinli kablo varsa, ancak video kartı için ikinci bir kablo varsa, CPU'ya güç sağlamak için konektörünün takılmasının yasak olduğunu anlamak önemlidir.

75 watt'a kadar kapasiteye sahip ürünler gibi bazı video kartları ek güç gerektirmez. Çünkü PCI-E yuvası aracılığıyla düzgün bir şekilde çalışabilirler. Daha güçlü modifikasyonlarda, yardımcı bir kaynağın varlığı gereklidir. Tüm kabloların mevcut olduğundan emin olmak önemlidir, hatta sistemi yükseltmeyi planlıyorsanız bir marj bile alabilirsiniz.Sadece bu durumda kişinin biraz fazla ödeme yapacağını unutmayın.

Çevresel aygıtlara ve sürücülere güç sağlamak için, anakarta ve ilgili aygıta bağlı özel bir SATA konektörü kullanılır. Burada hiçbir pim sağlanmamıştır. Önemli olan, PSU'nun gerekli sayıda konektöre sahip olmasını sağlamaktır. Kullanıcı bir güç kaynağı satın aldıysa ve daha sonra bir video kartı için ek konektör olmadığını fark ederse, bir Molex adaptörü satın alınır. Bu uygun bir çözümdür, ancak nadiren bulunur, çünkü üreticilerin çoğu gerekli tüm kablolara sahip cihazlar üretir.

Güç kaynağı biriminin boyutu kasanın özelliklerine göre seçilir, ancak tersi duruma da izin verilir. Piyasada hemen hemen her bilgisayar için uygun olan standart ATX sürümleri de vardır. Kompakt modeller küçük sistemlere odaklanmaz.

Güvenliği sağlamak için yardımcı fonksiyon

Her yıl üreticiler, birden çok ekran kartı ve iki işlemciyle sorunsuz çalışabilen daha güçlü güç kaynakları piyasaya sürüyor. Ancak soketlerdeki teller aynı kalır ve değişmez. Bu nedenle dürtü gürültüsü oluşabilir, bu fenomen oldukça yaygındır. Güç Faktörü Düzeltme (PFC), cihaza ve bileşenlere erken zarar gelmesini önlemek için geliştirilmiştir.

Sistem, redresörden hemen sonra ilk filtre kapasitörlerine kadar kurulan güçlü bir boğucudur. Ürünün temel amacı şarj akımını sınırlandırmaktır. Pratikte böyle görünüyor, güç kaynağını bu eleman olmadan açarsanız, kişi bir tıklama duyacak, bunda zararlı bir sonuç yok. İlk milisaniyelerde ürünün teknik veri sayfasında belirtilenden çok daha fazla enerji tüketmesi nedeniyle bir ses oluşur ve bu da kıvılcım çıkarmaya neden olur. Bu modül takılırsa, yalnızca çıkıştan değil, aynı zamanda sistem ünitesinin içindeki bazı kapasitörlerden gelen tüm parazitleri söndürür.

Doğru güç hesabı

Teorik kısmı inceledikten sonra, kullanıcının sistemine uyan iyi bir PSU bulması gerekir. Bu işlem kolaydır, tüm hesaplamaları kendiniz yapabilirsiniz, bu çok zaman alır veya birçok tematik sitede bulunan özel bir hesap makinesini kullanabilirsiniz. Gereken tek şey işlemcinin adını, video kartını, RAM'i, sabit sürücüleri, soğutma fanlarının sayısını ve bilgisayarı günde ne kadar kullanmayı planladığınızı girmektir.

Elde edilen sonuca bağlı olarak uygun ekipman seçilir. Burada önemli bir nokta var - uçtan uca bir güç kaynağı satın almanız önerilmez. Örneğin, maksimum yük yaklaşık 550 W çıkarsa, o zaman en iyisi 750 W'lık bir ürün satın almaktır, bilgisayar çok fazla ses çıkarmayacak ve bu da rahat bir ortam yaratacaktır. Sessiz bir sistem oluşturulursa, güç daha da yüksek olmalıdır.

Seçim yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Doğru satın alma için şunları unutmayın:

 • 650 W için tasarlanmış yerleşik güç kaynağı biriminin kullanılması önerilmez. Bu ürünlerin% 90'ında PFC yoktur, bu da bir güç dalgalanması meydana gelirse olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu olduğunda, en iyi ihtimalle kullanıcının güç kaynağı birimini, en kötü ihtimalle RAM ile başlayıp bir CPU veya video kartıyla biten bazı bileşenleri değiştirmesi gerekecektir.
 • Güç kaynağında 650 W gösteriliyorsa, bunun gerçekten o miktarda enerji verebileceği anlamına gelmediğini anlamak önemlidir. Nominal değerden bir sapma var ve hemen hemen tüm ürünlerde, daha fazla bir yerde ve daha az bir yerde bulunur. 12 V hat üzerinden 11,5 V'tan daha düşük voltajların sağlandığı bir ürün satın almamalısınız, bu bilgisayarın ana bileşenlerini olumsuz etkileyecektir.
 • Aktif PFC, uzun ömürlü ve güvenilir performans için ana kriterlerden biridir. Ürünün içine yalnızca test edilmiş ve güvenilir radyo bileşenlerinin yerleştirilmesini sağlayan çeşitli sertifikalara da dikkat etmeniz önerilir.
 • Bazı durumlarda, ekran kartı üreticileri, gerçek gereksinimlerden çok farklı olan önerilen güç kaynağı birimini kutu üzerinde gösterir. Örneğin, bir video kartı yalnızca 100 W tüketebilir ve üretici 600 W bir PSU kurmanızı önerir. Bu, grafik cihazını üreten şirketin güvenini sağlamak için yapılır. Üretici, kullanıcının daha az güçlü cihazlar kullanması durumunda sorun yaşamaması için okumaları kasıtlı olarak şişirir.
 • Sessiz bir montaj için, nominal gereksinimlerden 2 kat daha güçlü olacak ekipman satın almanız önerilir. Böylelikle sistem ağır yüklenmeyeceği için fanlar rahatsızlık vermeyecektir. Bununla birlikte, bu durumda, yüksek bir fazla ödeme var, bu da unutulmamalıdır.

Açıklanan tüm kriterleri takiben, bir kişi bilgisayarı için uygun bir cihazı kolayca bulabilir. Aynı zamanda ürünlerin fiyatı farklı, bazen 1.000 ruble için kaliteli bir seçenek bulabiliyorsunuz, bazen 4-5 bin ruble için bile normal bir güç kaynağı bulamıyorsunuz. Önemli olan, incelemeleri okumak veya en iyi güç kaynaklarının bir seçimini görmektir.

750 W'a kadar en iyi modellerin değerlendirmesi

Cooler Master MWE Bronze 450 V2 450W

İddiasız bilgisayarlar için iyi bir ürün. Soğutma için dönüş hızı 1500 rpm'ye ulaşan bir fan (120 mm) kullanılır. Bu nedenle, maksimum yükte iyi duyulacaktır. Ürünün gücü, ofis veya çalışma için en uygun çözüm olan 450 W'tır. 80 PLUS Bronze sertifikası vardır, radyo bileşenlerinin kalitesi en üst seviyededir. Form faktörü - ATX.

Ortalama fiyat 3.340 ruble.

Cooler Master MWE Bronze 450 V2 450W

Avantajlar:

 • 60 ay garanti;
 • Basit bakım;
 • İyi soğutma;
 • Verimlilik;
 • Kusurların sayısı minimumdur.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

ExeGate AAA450 450 W

Ofis bilgisayarlarına kurulum için tasarlanmış bir bütçe seçeneği. Soğutma için, kullanıcı sistemi% 100 yüklemeye karar verirse yeterli olmayabilecek bir 80 mm fan kullanılır. Ana kartın yanı sıra CPU, SATA ve IDE için konektörler vardır. Video kartı için dikkate alınması gereken güç kablosu yoktur. Gürültü seviyesi - 30 dB.

Ortalama fiyat 700 ruble.

ExeGate AAA450 450 W

Avantajlar:

 • Dayanıklılık;
 • Ofis sistemleri için harika bir seçenek;
 • Aşırı gerilim, kısa devre ve aşırı yük koruması;
 • Düşük fiyat.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

HIPER HPT-600 600W

Sadece çalışmanıza değil, aynı zamanda bazı oyunlar oynamanıza yardımcı olacak daha güçlü bir model. Form faktörü standarttır, üretici cihazı küçültmedi veya büyütmedi. Güzel bir ek olan pasif PFC mevcut. Soğutma 120 mm fan ile sağlanmaktadır. Gerekli tüm konektörler sağlanır. Giriş voltajı - 180-264 V. Ağırlık - 1.28 kg.

Ortalama maliyet: 2.000 ruble'den.

HIPER HPT-600 600W

Avantajlar:

 • Gürültü yapmaz;
 • Fiyat kalitesi;
 • Optimum güç;
 • İyi soğutma;
 • Dayanıklılık.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Bir oyun bilgisayarı için en iyi PSU'ların derecelendirmesi

EVGA GQ 750W

Çoğu sisteme uyan harika bir seçenek. Bileşenleri ve cihazı ani voltaj dalgalanmalarından koruyacak aktif bir PFC vardır. Bir video kartı da dahil olmak üzere gerekli tüm konektörler de vardır. Sertifika - 80 PLUS Gold. Bu ürünün temel özelliği, çıkarılabilir kabloların varlığıdır.

Ortalama fiyat: 8150 ruble'den.

EVGA GQ 750W

Avantajlar:

 • Dayanıklılık;
 • Çıkarılabilir kablolar;
 • İyi koruma;
 • Isınmaz;
 • Minimum gürültü.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Deepcool DQ750ST

Çalışma sırasında pratik olarak hiç ses çıkarmayan mükemmel bir seçenek. İyi bir fan ve yüksek kaliteli aşırı gerilim, kısa devre koruma sistemi vb. İle donatılmıştır. Aksesuarların doğru bağlanması için tüm konektörler vardır. İlgili bir sertifikaya sahip kaliteli malzemelerden yapılmıştır.

Bir fiyata satıldı: 5550 ruble'den.

Deepcool DQ750ST

Avantajlar:

 • İyi soğutma;
 • Oyun bilgisayarları için uygundur;
 • Verimlilik;
 • Yüksek kaliteli koruma sistemi.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Zalman ZM1000-EBT

Ürün, güçlü bileşenlerle çalışmak üzere tasarlanmıştır veya sessiz bir sistem oluşturmak için uygundur. Güç kaynağı, içinde güvenilir radyo elemanları bulunan güzel bir kutuda satılmaktadır. Daha fazla güvenlik için üretici, aktif bir PFC eklemiştir. Soğutma hızlıdır ve gürültü seviyesi yüksektir.

Ortalama maliyet: 9500 ruble'den.

Zalman ZM1000-EBT

Avantajlar:

 • Güç;
 • Yüksek kaliteli teller;
 • Yüksek verim;
 • Güvenilirlik;
 • Katı kapasitörler;
 • Harici yürütme.

Dezavantajları:

 • Çok fazla gürültü yapıyor.

1.000 watt'a kadar en çok puan alan ürünler

Ginzzu PC800 800W

Güçlü bir sistemle çalışabilen tanınmış bir üreticiden kaliteli bir cihaz. Gövde kaliteli malzemeden üretilmiştir. Soğutma, 140 mm'lik güçlü bir fan sayesinde gerçekleşir. Çeşitli sistemleri bağlamak için gerekli tüm konektörler vardır. Ürün garantisi 1095 gündür.

Bir fiyata satıldı: 3.290 ruble'den.

Ginzzu PC800 800W

Avantajlar:

 • Tasarım;
 • Kolay kurulum;
 • Yüksek ses çıkarmaz;
 • Aferin;
 • En uygun fiyat.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Thermaltake Smart Pro RGB Bronz 850 W

Bu seçenek, bilgisayardaki parlak arka ışığı sevenler için uygundur. Güç kaynağı, farklı renklerde güzelce parıldayan özel bir LED şerit ile donatılmıştır. Elbette bunun pratik bir faydası yok ama oldukça hoş görünüyor. Cihazın gücü 850 W olup optimum çözümdür. Voltaj problemleri durumunda sistemi korumak için aktif bir PCF mevcuttur.

Ortalama maliyet: 8.315 ruble'den.

Thermaltake Smart Pro RGB Bronz 850 W

Avantajlar:

 • Garanti süresi 10 yıldır;
 • Arka ışık;
 • Minimum gürültü;
 • Güzel ve dayanıklı kablolar;
 • Tam modülerlik;
 • İyi güç derecelendirmeleri.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Corsair HX1000i

Çoğu modern bilgisayara uyacak çekici bir tasarıma sahip harika bir ürün. Maksimum güç 1000 W'tır. Aktif bir koruma sistemi ve gerekli tüm konektörler var. Kablo sıkı ve güvenilirdir, bu nedenle deformasyon hariçtir. Soğutma sistemi bir adet 140 mm fana sahiptir. Sertifikasyon - 80 PLUS Platinum.

Bir fiyata satıldı: 18.300 ruble'den.

Corsair HX1000i

Avantajlar:

 • Yüksek kaliteli teller;
 • Uzun garanti;
 • Yüksek ses yok;
 • Verimlilik;
 • Kararlı voltaj.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

2.000 W'a kadar kaliteli güç kaynakları derecesi

Enermax Platimax D.F. EPF1200EWT

Oyun bilgisayarlarına kuruluma uygun uzun ömürlü PSU. Yüksek bir koruma standardı vardır, her bir radyo elemanı hizmet ömrünü uzatan kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Kolaylık sağlamak için, düzgün yönlendirme için tüm kablolar çıkarılabilir.

Bir fiyata satıldı: 20650 ruble'den.

Enermax Platimax D.F. EPF1200EWT

Avantajlar:

 • İyi ekipman;
 • Yüksek kaliteli teller;
 • Plastik kablo tutucular içerir;
 • 12V hattında yüksek akım;
 • Görünüm;
 • Boyutlar.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Chieftec GPS-1350C 1350W

Standart muhafazalara kolayca uyan ve minimum gürültü üreten sağlam bir model. Cihaz, yüksek kaliteli bir güvenlik sistemi ile donatılmıştır ve 5 yıl sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Üretici standart kasaya yeni bir şey eklemedi.

10.300 ruble fiyatla satıldı.

Chieftec GPS-1350C 1350W

Avantajlar:

 • Para için değer;
 • Güvenilirlik;
 • Neredeyse hiç ses yok;
 • Kolaylık.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Segotep GP1350G 1250W

Çekici bir tasarıma ve yüksek kaliteli teknik özelliklere sahip bir model. Soğutma için bir adet 140mm fan kullanılmaktadır. Giriş voltajı 100-240V olup uygun bir çözümdür. PSU hem standart hem de oyun bilgisayarları için uygundur.

Ortalama maliyet: 4285 ruble'den.

Segotep GP1350G 1250W

Avantajlar:

 • Minimum fiyat;
 • Güç;
 • Sertifika;
 • Verimlilik.

Dezavantajları:

 • Sesler.

En sonunda

Bir güç kaynağı bulmak zor bir iştir.Bunu yapmak için büyük miktarda bilgiyi analiz etmek önemlidir. Ancak bu şekilde cihaz 5-10 yıl sorunsuz hizmet verecektir. Derecelendirmede açıklanan modelleri kullanma deneyiminiz veya daha ilginç temsilcileriniz varsa, yorumlarda bize bildirin.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *