En iyi 3D kalemler: nasıl seçilir ve kullanılır

0

Çoğu insan, 3B yazıcıların nasıl çalıştığına dair kabaca bir fikre sahiptir. Üç boyutlu nesne modelleri oluşturmak için kullanılırlar. 3D kalemlerin amacı hemen hemen aynıdır, ancak çok daha küçüktür, daha ucuzdur ve kullanımı daha kolaydır ve karmaşık yapılar inşa etmek için tasarlanmamıştır.

3D kalemler ne içindir?

Bu cihazın temel özellikleri:

 • Çizim, yani düzlemde iki boyutlu modellerin oluşturulması. Aynı zamanda, görüntünün dokusu ve hacmi vardır (çizilen resimlerle karşılaştırıldığında);
 • Orijinal dekoratif figürlerin, hayvanların, süslemelerin üç boyutlu versiyonunun oluşturulması (üç boyutlu çizim);
 • Düğümlerin, plastik parçaların yapıştırılması, hasarlı yüzey alanlarının doldurulması;
 • İşlevsel öğelerin oluşturulması - vazolar, tabaklar, kutular;
 • Eğitim seansları için modeller yapmak (üç boyutlu moleküller vb.);
 • Vücut sanatında kullanım;
 • Motor becerilerin, hayal gücünün, mekansal düşüncenin gelişimi;
 • Stresi ortadan kaldırmak, olumlu duygular kazanmak.

Cihazın basit, ucuz versiyonları çocuklar için uygunken, ince nozullu ve malzeme akışını ayarlama kabiliyetine sahip karmaşık versiyonları profesyoneller için mükemmel bir seçenektir. zarif, zarif heykeller ve modeller oluşturmak için kullanılabilirler.

Kalem ve sarf malzemesi türleri

Cihazlar için çeşitli seçenekler vardır, ancak genel olarak yaklaşık olarak aynı işlevselliğe sahiptirler. Sınıflandırmalardan biri, bu kritere göre malzeme ısınmasındaki farklılıklara dayanmaktadır, göze çarpmaktadır:

 • Sıcak kalem. Hammadde cihaza beslenir, ısınır, ince bir ağızlık bırakır ve ancak o zaman katılaşır. Burada, katı kordonlara sarılan çeşitli tipte plastik bileşenler kullanılır.
 • Soğuk tutacak. Nozuldan çıkan polimer reçineler, özel diyotların çalışması nedeniyle katılaşır. Bu durumda ısıtma meydana gelmez.

Tüm cihazlar kablolu olabilir, örn. ağa sürekli bir bağlantı gerektirmenin yanı sıra pille çalışır ve bir USB kablosuyla şarj edilebilir. Bazılarının temel bilgileri (OLED veya LCD) içeren bir ekranı vardır. Göstergelerin gösterge ışıkları ile izlenebildiği, dijital bir puan tablosu olmayan seçenekler de vardır. Kalemler, kalıcı veya değiştirilebilir olabilen metal veya seramik nozullara sahiptir.

Reçine veya plastik, kalemler için sarf malzemeleridir. İkinci seçenek daha yaygın ve daha ekonomiktir. Görsel olarak, tüm plastik türleri birbirine benzer, ancak elementlerin bileşiminde, erime noktasında farklılık gösterir. Aşağıdaki malzeme türleri ayırt edilir:

 • ABS. Akrilonitril, bütadien, stiren içeren termoplastik polimer. Petrol ürünlerinden yapılmıştır. Yüksek bir erime noktası gerektirir (210-240 ° C), ısıtma sırasında çok hoş kokmaz.
 • PLA. Tarımsal ürünlerden elde edilen biyolojik olarak parçalanabilir polimer. Toksisite yok. Güçlüdür, ABS'den (170-180 ° C) daha düşük bir erime noktası gerektirir, ilk seçenekten daha sert ve daha az dayanıklıdır. Şeffaflık, pürüzsüz parlak yüzey, düşük koku, bağlantı elemanları için çok uygun değildir.
 • PRO. Parlak bir yüzey için şeffaf elastik malzeme. Koku neredeyse belirgin değil.
 • SBS.Oldukça elastik ve esnek, şeffaf, ısıya dayanıklı dayanıklı bir polimer. Erime sıcaklığı - 220-270 ° C Daha çok mühendislik modelleri oluşturmak için kullanılır; çeşitliliği kalemlerde kullanılır - WATSON.
 • Polikaprolakton (PCL). Düşük erime noktasına (59-64 ° C) sahip biyolojik olarak parçalanabilir polimer. Fiyatı yüksektir, defalarca kullanılabilir, cilt için güvenlidir.

Soğuk tip cihazlarda da birbirinden farklı olan özel reçineler kullanılır. Aralarında:

 • sıradan;
 • parıltılı;
 • manyetik;
 • aromalı;
 • payetler ile;
 • manyetik;
 • ısıya dayanıklı;
 • artan esneklik.

Cihazın prensibi

Cihazın etki mekanizması, türüne bağlı olarak değişir. Sıcak kalemler için, sarf malzemesini ürünün üst kısmındaki deliğe doldurun. Plastik genellikle farklı renklerde iplikler halinde satılır. Yüklemeden sonra cihazda gerekli ısıtma sıcaklığı ayarlanır.

Özel bir düğmeye bastığınızda, filament aşağı hareket eder ve ısıtılmış ekstrüdere ulaşır, plastik bir şekil alır, incelir ve daha küçük çaplı filamentler şeklinde çıkar. Metal başlık çok ısınır ve dikkatli kullanılmalıdır. Kullandıktan sonra, kalan malzemeyi yukarı kaldıracak ve tıkanmayı önleyecek ters düğmeye basmalısınız.

Soğuk tutacaklar ısı kullanmaz. Cihaza istenilen renkte bir kartuş yüklenir, ardından cihaz açılır, fotopolimer nozülden çıkmaya başlar. Sapın altına yerleştirilmiş olan UV diyotları ile malzeme neredeyse anında katılaşır.

Dahil değillerse, reçine istenen boyuttaki formun sürekli düzgün doldurulması, kürdan ile tasarımı, özel aletler için kullanılır. Ancak bundan sonra UV LED'ler yanar ve kütle katılaşır.

Hangi yaştan itibaren kullanabilirsin

Cihaz çoğunlukla "6 yaş üstü" yaş sınırlamasıyla işaretlenir. Çünkü sapın boyutu oldukça büyüktür ve aynı zamanda konsantre çalışma, ısıtma elemanlarını kullanma yeteneği gerektirir, o zaman okul öncesi çocukların kullanması oldukça zor olacaktır.

6-8 yaşlarında en basit bütçe modellerini seçebilirsin, çocuğun sebatı yok, motor becerileri o kadar gelişmemiş, bu yüzden hacimsel modeller yaratması onun için sorunlu olacak. 8-10 yaşındakiler için, en sevdikleri karakterlerin üç boyutlu görüntülerini oluşturmaya yardımcı olacak daha işlevsel seçenekler zaten uygundur.

11 yaş ve üstü gençler, profesyoneller için tasarlanmış modelleri kullanabilir. 12 yaşın altındaki tüm çocukların iş yaparken bir yetişkinin yanında bulunması gerekir (eğer sıcak kalemler kullanılıyorsa).

Model oluşturmak için, üreticilerin web sitesinde veya İnternette bulunabilen kalıpları kullanabilirsiniz. Çocuklar, çizgi film kahramanlarının komik resimlerini, korsan ve şövalye özniteliklerine sahip resimleri, prensesler, dinozorlar hakkındaki masal karakterlerinin yanı sıra çeşitli aksesuarlar, evler ve araçlar bulacaklar.

Örneği yeniden kullanmak için görüntünün üzerine cam koymak daha uygundur. Daha olgun içerik oluşturucular, kendi hayal güçlerine dayalı modeller oluşturabilir.

Nasıl seçilir ve nereden alınır

Seçim yaparken hatalardan kaçınmak için birkaç genel kurala uymalısınız:

 • cihazın amaçlandığı kişinin yaşına odaklanmanız, motor becerilerin yeteneklerini, sebat etmeyi hesaba katmanız gerekir;
 • hangisinin satın alınmasının daha iyi olduğunu belirlemek için ilk önce model üzerindeki incelemeleri incelemek daha iyidir;
 • Ağırlıklarını, eldeki konum kolaylığını, anahtar düğmelerinin erişilebilirliğini anlamak için önce tüm seçilen modelleri elinizde tutmanız önerilir;
 • sadece cihazın maliyetine değil, aynı zamanda bileşenlerin fiyatına, mağazalarda satın alımlarının mevcudiyetine de odaklanmanız gerekir;
 • en iyi seçenek güvenli, çevre dostu plastik türleri ve reçineler olacaktır;
 • cihazın özelliklerini, sürekli çalışma süresini, boyutlarını, sıcaklık aralığını, yükleme için mümkün olan plastik türlerini, çıkıştaki ipliğin kalınlığını incelemeye değer;
 • ekranlı modeller daha kullanışlıdır, çünkü sapın durumunun ana göstergelerini görüntüleyin (derece, ilerleme hızı, bileşen türü, kalan şarj);
 • çocuklar için daha uygun kablosuz seçenekler;
 • cihazın sahip olduğu hız ne kadar fazlaysa, özellikle tutamacın her biri kendi çalışma hızında daha rahat olan birkaç sahibi varsa, onu kullanmak o kadar kolay olur;
 • en iyi üreticiler kapsamlı deneyime, birkaç modele ve iyi incelemelere sahip olanlardır.

Bir kalem satın almadan önce, cihazı karlı bir şekilde nereden satın alacağınızı belirlemek için mevcut tüm kaynakları göz önünde bulundurmaya değer. En ucuz ve en kolay yol, Aliexpress'den bir ürün sipariş etmektir. Bununla birlikte, burada, karmaşık bir teknik cihaz için geçerli olmayan bir garantinin olmaması, iade karmaşıklığı için hazırlıklı olmanız gerekir. Ayrıca teslimat sırasında ürün hasar görebilir, çalınabilir veya satıcı sahtekarlığa dönüşerek yanlış modeli gönderebilir.

Daha güvenli bir yol, bir mağazadan veya web sitesinden bir 3D kalem satın almaktır. İlk durumda, modeli kendi gözlerinizle değerlendirebilir, yapı kalitesini, çalışabilirliğini kontrol edebilir, ikincisinde daha ucuz bir seçenek satın alabilirsiniz. Yaratıcı bir araç satın alırken, ek olarak bir dizi sarf malzemesi satın almanız önerilir. temel set minimum miktarı içerir.

Emniyet

Çoğu 3D kalem, çalışma sırasında sabit bir güç kaynağına ihtiyaç duyar, bu nedenle cihaz çocuklar için potansiyel olarak tehlikelidir. Manipülasyon sırasında, güç kablosunun konumunu, bütünlüğünü düzeltebilecek yetişkinlerin varlığı gereklidir. Satın alırken, sapın üst kısmındaki kordonun sıkılığına özellikle dikkat etmelisiniz. Bağlantı soketi zayıfsa, gevşekse, kablo dışarı fırlar ve kullanıcıya zarar verebilir.

Elektrik çarpması tehlikesine ek olarak, kalemin sahibi görme organlarında yanma ve ultraviyole radyasyona maruz kalma olasılığını ortadan kaldırmalıdır. Kural olarak, sadece ürünün nozulu ve yeni çıkan plastik ipliği sıcaktır, bu nedenle bunlara ellerinizle dokunmak yasaktır. Bunun için pakete dahil olan özel kauçuk parmak ucunu kullanmalısınız.

Ultraviyole ışığın neden olduğu hasarı dışlamak için, tutamağı talimatlarda verilen açıdan saptırmamalı, ters çevirmeli, bu parametreyi yansıtan sensörlerin okumalarını kontrol etmeniz gerekir. Birçok model saptırıldığında otomatik olarak kapansa da güvenlik kuralları ihmal edilmemelidir.

Popüler kaliteli modeller

Farklı üreticilere ait, fiyatı farklı olan ve farklı özelliklere sahip çok sayıda 3D kalem modeli vardır. En olumlu eleştirilere sahip seçenekler aşağıdadır. Her model ambalaj ve talimatlar içerir.

3Dali Plus Dadget

Plastik türü: WATSON, PLA, ABS

Ekran: LCD

Filament çapı: 1.75 mm

Nozul: 0,7 mm

Sıcaklık aralığı: 165-235 ° C

Hız ayarı: evet

Set: güç adaptörü, stant, plastik rulo, parmak koruyucu, maketler

Menşe ülke: Hong Kong

Ortalama fiyat: 1990 ruble.

3Dali Plus Dadget

Avantajlar:

 • En iyi fiyat ve kalite oranı;
 • düz ve üç boyutlu modellerin oluşturulmasıyla baş eder;
 • her türlü plastik için destek;
 • bir bekleme modu var, otomatik kapanma;
 • kullanım kolaylığı;
 • tutamak elde tutmak için rahattır, kaymaz;
 • bir ekran var;
 • kolay;
 • hızı ayarlayabilirsiniz;
 • parlak ambalaj;
 • birkaç gövde rengi.

Dezavantajları:

 • kararsız stand;
 • hafif yanmış plastik kokusu var.

Kaktüs CS-3D-PEN-A-BL

Plastik: ABS, PLA

Filament çapı: 1.75 mm

Meme boyutu: 0.7mm

Ekran: LCD

Sıcaklık ayarı: 160-210 ° C

Hız ayarı: evet

Kutunun içindekiler: şarj cihazı, deneme amaçlı plastik malzeme

Üretici: Çin

Ortalama maliyet: 1990 ruble.

Kaktüs CS-3D-PEN-A-BL

Faydaları:

 • kasa ısınmıyor;
 • hafif;
 • üç boyutlu ve düz modelleri iyi oluşturur;
 • bir LCD ekran, bir hız anahtarı var;
 • açık yönetim;
 • sarf malzemelerini otomatik olarak besleme yeteneği;
 • güzel ve işlevsel tasarım;
 • sapın kalınlığı, nozulu görmenizi ve beslemeyi ayarlamanızı sağlar;
 • kasa için birkaç renk seçeneği.

Dezavantajları:

 • ters iplik yavaşça beslenir;
 • stand dahil değildir;
 • küçük bir çocuk için sakıncalı olan düşük hızda plastiğin hızlı beslenmesi;
 • hafif yanmış plastik kokusu;
 • bir üretim hatası var;
 • birkaç sarf malzemesi dahildir.

Master-Plaster Plus

Plastik: ABS, PLA

Filament boyutu: 1.75mm

Nozul: 0,7 mm

Ekran: LCD

Çalışma sıcaklığı: 160-235 ° C

Hız ayarı: evet

Paket içeriği: şablon seti, güç adaptörü, plastik kit

Menşe ülke: Rusya

Ne kadar: 1990 ruble.

Master-Plaster Plus

Faydaları:

 • otomatik kapanma, hız kontrolü, LCD ekran var;
 • kasa ısınmıyor;
 • birkaç renk var;
 • 2 tip plastik kullanılabilir;
 • yüksek kaliteli montaj;
 • çocuk için uygun olan hafif;
 • kaliteli modeller yaratır.

Dezavantajları:

 • stand yok;
 • çalışırken hafif bir koku var;
 • sapın çapı yeterince büyük, küçük bir çocuk için uygun değil;
 • bazen ekran düzgün çalışmıyor.

Polyes Q1

İş için bileşen türü: reçine

Nozul çapı: 0,6 mm

Ekran: hayır

Kulp tipi: soğuk damga

Yüksek hız ayarı: evet

Sette neler var: reçine 3 renk, USB şarj kablosu

Üretim: Çin

Ne kadar: 5.000 ruble'den.

Polyes Q1

Faydaları:

 • USB ile çalışır;
 • kablosuz, hiçbir şey çizimi engellemez;
 • otomatik kapanma var;
 • yüksek kaliteli 3B modeller oluşturabilirsiniz;
 • anında katılaşma;
 • reçine ısınmaz, çocuklar için güvenlidir;
 • LED kalan pil şarjını gösterir;
 • Koku yok;
 • üniform "katı" doldurma olasılığı;
 • uygun hız kontrolü;
 • vücutta kullanılabilir.

Dezavantajları:

 • küçük bir çocuk için uygun olmayan büyük boy;
 • alet ve sarf malzemelerinin yüksek fiyatı;
 • reçine tedariki sık sık kesintiye uğrar;
 • kol kapağı çatlayabilir;
 • bitmemiş tasarım.

CreoPop 3D Kalem

İş için hammadde: reçine kartuşu

Nozul çapı: 1 mm

Ekran: hayır

Kalem tipi: soğuk baskı

Ayarlama: 5 hız

Temel sete dahil olanlar: 3 tonlu kartuşlar, USB şarj kablosu, lastik uçlu uçlar

Üretim: Çin

Ne kadar: 8.000 ruble'den.

CreoPop 3D Kalem

Faydaları:

 • USB ile çalışır;
 • reçinenin anında katılaşması;
 • sarf malzemesi kullanım sırasında ısınmaz;
 • adaptör olmadan güç kabloları işleme müdahale etmez;
 • koku yok, duman yok;
 • kalan ücretin bir göstergesi var;
 • reçineyi katılaşmadan veya bir araya getirmeden sıkma modunda, hammadde tedarik etmeden anahtarlı diyotlarla çalışmak mümkündür;
 • nozul tıkalı değil;
 • hacimsel modeller oluşturma kolaylığı;
 • üniform "katı" doldurma olasılığı;
 • hız kontrolü var;
 • gürültüsüzlük;
 • ciltte kullanıma izin verilir;
 • şık tasarım.

Dezavantajları:

 • büyük boyutlar;
 • yüksek kalem ve kartuş maliyeti;
 • katılaşırken malzemenin kırılganlığı;
 • yapının hazır parçalarını sabitlemek çok uygun değil.

3B kalemler, 3B figürler veya resimler oluşturarak yaratıcı olmanın harika bir yoludur.

İNCELEME BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Şartları okudum Kullanıcı Sözleşmesi *